ראש אגף תקציבים והחשב הכללי נגד שר האוצר: "הממשלה צריכה להצביע על המקור התקציבי לתוכנית הדיור"

השניים מתנגדים לכוונת הממשלה להשתמש בתקציב רשות מקרקעי ישראל לטובת חלוקת מענקים, שעלותם צפויה להגיע ל-1.5-2 מיליארד שקל לפחות • העובדה שהחשב הכללי וראש אגף תקציבים הוציאו מכתב משותף מעידה על כעס במשרד בעקבות הפריצה התקציבית מעל ראשיהם

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: יניב נדב, דוברות הכנסת
שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: יניב נדב, דוברות הכנסת

על רקע המשבר הפוליטי וחולשת הממשלה, יוצאים החשב הכללי של משרד האוצר, יהלי רוטנברג, והממונה על אגף התקציבים, יוגב גרדוס, נגד אחד הצעדים המתוקשרים של שר האוצר עצמו, אביגדור ליברמן, לפתרון משבר הדיור. בעקבות החלטת שר האוצר השבוע להעניק 30 אלף שקל לרשויות המקומיות עבור כל יחידת דיור חדשה שתבנה בשטחן, שלחו רוטנברג וגרדוס מכתב חריג ויוצא דופן, שבו הם דורשים "להצביע כעת על מקור תקציבי למימון הוצאה זו לצורך יישומה". השניים מתנגדים לכוונת הממשלה להשתמש בתקציב רשות מקרקעי ישראל לטובת חלוקת אותם מענקים, שעלותם צפויה להגיע ל-1.5-2 מיליארד שקל לפחות (50-67 אלף יח"ד).

בשבוע שעבר החליטה מועצת מקרקעי ישראל על חלוקת המענקים, שנועדו להפחית את התנגדות הרשויות המקומיות להוספת דירות בשטחן, באמצעות תקציבים המיועדים למימון בניית מוסדות ציבור, "הנובעים במישרין מהגדלת השיווקים". לפי ההחלטה, מחצית מהסכום, 15 אלף שקל, יינתן בעת שיווק הקרקע לבנייה והמחצית השנייה תינתן במתן היתרי הבנייה עצמם. כמו כל החלטה בעלת משמעות תקציבית שמקבלת המועצה, הגוף האחראי על קביעת מדיניות הקרקע של ישראל, אישורה דרש את חתימת שר האוצר, שהתקבלה ונחגגה בתחילת השבוע במסיבת עיתונאים מתוקשרת שערך השר ליברמן, בשיתוף שרת הפנים שקד ושר השיכון אלקין, למורת רוחם של אנשי המקצוע במשרד האוצר.

העובדה שהחשב הכללי וראש אגף תקציבים חתומים במשותף על המכתב חריגה יחסית, ומעידה על כעס במשרד בעקבות הפריצה התקציבית מעל ראשיהם, ואולי גם על החשש של כל אחד בנפרד להביע את דעתו בנפרד ולמתוח ביקורת על השר המכהן. בכל מקרה, למרות שחתימת שר האוצר היא שחתמה את המהלך והוציאה אותו לפועל, הם ממענים את מכתבם אל ינקי קווינט, מנכ"ל רמ"י, ואל אביעד פרידמן, מנכ"ל משרד השיכון, ולא אל השר עצמו.

הוויכוח על השימוש בתקציב רמ"י אינו חדש

לדברי רוטנברג וגרדוס, "מהות ההחלטה שאושרה הינה יצירת תמריץ עבור הרשויות המקומיות לשיווק מגורים, פעולה אשר כבר היום מתוקצת במסגרת תקציב המדינה על ידי משרד הפנים וכחלק מקביעת סדרי עדיפויות של הממשלה, הבאים לידי ביטוי בתקציב המדינה. משכך, ייעוד הכספים למוסדות ציבור הינו כסות בלבד לביצוע העברת כספי מדינה לרשויות מקומיות". השניים מתעקשים על כך שיישום ההחלטה והוצאת אותם מענקים לא יועמס על תקציב רמ"י, רשות ממשלתית המוגדרת "מפעל עסקי" והכנסותיה והוצאותיה אינם מהווים חלק מתקציב המדינה, וממילא יהיו להם השלכות על התקציב - "הן בצד ההוצאה שאינה מותנת בהכנסה והן לעניין חישוב הגירעון".

בינתיים, הם כותבים, ההוצאות ירשמו בתקציב המדינה ויגרעו מתקציב משרד השיכון. בכל מקרה, העברת הכספים לרשויות המקומיות דורשת אמנם את חתימת החשב הכללי, אבל גורמים בממשלה מעריכים שרוטנברג לא יעז למנוע העברת כספים, "כשגם ככה האמון בין השלטון המרכזי למקומי הוא שברירי". הוויכוח על השימוש בתקציב רמ"י אינו חדש, ובמשך שנים אגף תקציבים והחשב הכללי השתמשו ועצמו עין לסירוגין נוכח השימוש ברמ"י כקופה קטנה - פינוי מחנות צה"ל, מימון חיזוק המצוק החופי, מימון הפרטת תע"ש, מימון המטרו ועוד, בעיקר מתוך הנחה שמדובר בהשקעות שיחזירו את עצמן בהמשך, דרך מחיר הקרקע שתשווק המדינה. אי לכך, החרפת הטונים הפתיעה כעת את רבים בממשלה והיא בעיקר מעידה לדעת גורמים רבים על שבריריות הממשלה ועל המתח כעת בתוך משרד האוצר, בעיקר מול השר ליברמן.

צרו איתנו קשר *5988