מה הסיכוי שהעולם בדרך למיתון ואיך הוא ישפיע? תחזית כלכלני סיטיגרופ

על רקע העלאות הריבית של הבנקים המרכזיים ברחבי העולם ודעיכת הביקוש לסחורות, ענקית הפיננסיים צופה כי הסתברות המצטברת למיתון מתקרבת ל-50%

קונה בחנות בגדים בארה''ב. הסיכוי למיתון עולמי עומד על כ-50%'' / צילום: Associated Press, Nam Y. Huh
קונה בחנות בגדים בארה''ב. הסיכוי למיתון עולמי עומד על כ-50%'' / צילום: Associated Press, Nam Y. Huh

הביקוש לסחורות ברחבי העולם מתרכך, בעוד השיבושים בהיצע ממשיכים להעלות את האינפלציה ולבלום את הצמיחה כבמקביל, הבנקים המרכזיים מעלים את שיעורי הריבית. כל אלו הביאו את כלכלני סיטיגרופ, מקבוצות הבנקאות המובילות בארה"ב, לפרסם דוח שמעריך כי ישנו סיכוי של 50% למיתון עולמי.

קבוצת הכלכלנים שסיפקה את התחזית, בהובלת נת'ן שיטס, ציינו בדו"ח כי "ניסיון ההיסטוריה מצביע על כך שהדיסאינפלציה נושאת לעתים קרובות עלויות משמעותיות לצמיחה, ואנו רואים את ההסתברות המצטברת למיתון מתקרבת כעת ל-50%. הבנקים המרכזיים עשויים עדיין להנדס את הנחיתות הרכות - או הרכות למחצה - שמגולמות בתחזיות שלהם (ובשלנו), אבל זה ידרוש הפחתה של שיבושים בהיצע ועמידות של הביקוש".

סיטיגרופ צופה כעת כי הכלכלה העולמית תצמח ב-3% עד סוף השנה, וב-2.8% ב-2023. כלכלני הקבוצה ציינו שאם אכן יתרחש מיתון, ככל הנראה הוא יהיה כזה שבו האבטלה עולה בכמה נקודות אחוז והתפוקה חווה כמה רבעים חלשים. "אנחנו רואים בזה ציפייה סבירה, אבל הגורם הבלתי צפוי - כפי שהדגשנו - הוא עד כמה הדינמיקה האינפלציונית תתגלה כעיקשת בסופו של דבר", אמרו.

צרו איתנו קשר *5988