ניגוד העניינים במשרד עמוס גבריאלי: העליון אישר ביטול פסק בוררות

ביהמ"ש העליון דחה בקשת רשות ערעור על החלטת ביהמ"ש המחוזי לבטל את פסק בוררות שנתן השופט בדימוס אבי זמיר • פסק הבוררות ניתן במסגרת סכסוך נדל"ני על קרקעות בגבעה הצרפתית בין איש העסקים אשר סטולר, יעקב בכר, החברה הקבלנית לוסטיגמן והכנסיית הקסטודיה דה טרה סנטה • פסק הבוררות בוטל בשל ניגוד עניינים בו היה מצוי זמיר מול שותפו המגשר עמוס גבריאלי, שהיה מעורב בהליך אחר הנוגע לסכסוך

עו''ד עמוס גבריאלי / איור: גיל ג'יבלי
עו''ד עמוס גבריאלי / איור: גיל ג'יבלי

בית המשפט העליון דחה בקשת רשות ערעור שהגישו חברת קים לוסטיגמן וסמווד קונסרקשיון לבטל את החלטת בית המשפט המחוזי, שקבעה כי פסק בוררות שנתן השופט בדימוס אבי זמיר ממשרד המגשר עמוס גבריאלי יבוטל.

● בוטל פסק בוררות בשל ניגוד עניינים במשרד המגשר עמוס גבריאלי

פסק הבוררות עסק בסכסוך בנוגע לפרויקט מקרקעין באזור הגבעה הצרפתית בירושלים. בית המשפט המחוזי בתל אביב ביטל באופן חריג הסכם בוררות שערך זמיר בשל ניגוד עניינים שבו היה מצוי מול שותפו, עמוס גבריאלי.

השופט דוד מינץ קבע כי הבקשה לא מגלה שאלה עקרונית המצדיקה התערבות במסגרת בקשת רשות ערעור. טענת לוסטיגמן כי הצדדים הסכימו למינוי בורר כשידעו את מכלול הנסיבות ולכן הם מנועים מלהעלות טענות לא התקבלה. "בית המשפט המחוזי לא התעלם מהשיהוי הכבד שנפל בהתנהלות המשיבים ונתן לכך דעתו בפסק הדין. גם אם נפלה טעות ביישום הדין, אין הדבר המצדיק התערבות של בית המשפט".

בפסק הדין שנתנה השופטת יהודית שבח במחוזי היא הביעה ביקורת חריפה על זמיר שקיים בוררות שעניינה נוגע להסכם גישור שערך ראש המשרד גבריאלי. הסכם הבוררות נערך במסגרת סכסוך קרקעות המתנהל מעל עשור, בין היזמים אשר סטולר, יעקב בכר, החברה הקבלנית לוסטיגמן והכנסייה, הקסטודיה דה טרה סנטה, בנוגע לזכויות בקרקע בגבעה הצרפתית בירושלים.

13.5 מליון שקל לכנסייה

ניגוד העניינים נבע מטיפול משרדו של גבריאלי בשלושה הליכים הנוגעים לסכסוך הנדל"ני: גבריאלי ערך גישור בין לוסטיגמן לבכר וגישר בין הכנסייה ללוסטיגמן. הגישור הסתיים בהסכם שקיבל תוקף של פסק דין לפיו לוסטיגמן תשלם לכנסייה 13.5 מיליון שקל. זמיר ניהל בוררות בין לוסטיגמן לסטולר על דרישתה של לוסטיגמן לשיפוי על התשלום לכנסייה.

שבח ציינה כי "הציפיה מהבורר זמיר לצאת נגד ההסכמות בהסדר הגישור שערך שותפו למשרד ולהגיע לתוצאה אופרטיבית שונה מהשיפוי שנקבע בו - היתה חסרת סיכוי מלכתחילה" וכי זמיר לא היה חופשי לקבוע קביעות הקוראות תיגר על הסדר הגישור.

זמיר הצהיר בתחילת ההליך כי אין לו עניין אישי או מקצועי אך השופטת קבעה כי "בהינתן שהוא לא עובד לבד אלא שותף במשרד, הגילוי לא יכול להיות אישי אלא מחייב בירור מקדים אצל יתר שותפיו".

הבוררות בפני השופט בדימוס זמיר התקיימה למעלה מארבע שנים. באוגוסט 2021 נתן זמיר את פסק הבוררות לפיו קבוצת סטולר תשיב ללוסטיגמן סכום של 13.5 מיליון שקל שהיא נאלצה לשלם לקסטודיה ו-8.7 מיליון שקל הוצאות ושכר טרחת עו"ד.

יושב על הגדר

השופטת מבקרת בחריפות גם את התנהלותו של סטולר, שידע על טענת ניגוד העניינים כבר בסוף 2017 אך טען אותה לראשונה רק בבקשה לביטול פסק הבוררות. שבח מבקרת את השתיקה ואת "הישיבה על הגדר" אך מסקנתה היא כי שתיקתו של סטולר לא מנטרלת את הפסלות. לאור התנהלותו והעובדה שהיה הגורם שיכל למנוע את הנזק, הוטל עליו לשלם את הוצאות הבוררות בהיקף של 400 אלף שקל.

הסכסוך בין היזמים והכנסייה עבר את כל הערכאות האפשריות. הסיפור החל לפני כעשור אז רכשו אנשי העסקים סטולר ובכר את הקרקע מהכנסייה, לצורך בניית מתחם מגורים של כ-300 יחידות דיור בפרויקט "ברוש הגבעה". בהמשך מכרו סטולר ובכר את חלקם לחברה הקבלנית קים לוסטיגמן ייזום ובניה. הכנסייה הגישה תביעה על 96 מיליון שקל בטענה שרומתה. בית המשפט העליון קבע כי לא הייתה תרמית אך הצדדים יצטרכו לפצות את הכנסייה לאחר בניית יחידות הדיור. בעקבות ההחלטה הוגשו תביעות הדדיות בין כל הצדדים לסכסוך.

בקשת רשות הערעור נדחתה מבלי לקבל את תשובת משפחת סטולר.

לוסטיגמן וסמווד יוצגו על ידי עו"ד שוקי חורש ממשרד ש.הורוביץ. אשר סטולר יוצג במחוזי על ידי עוה"ד אילן שביט וחן סדבון ממשרד חיים צדוק, וכן על ידי עו״ד אודי גולן.

עו'' אילן שביט / צילום: יח''צ
 עו'' אילן שביט / צילום: יח''צ

צילום: יח''צ
 צילום: יח''צ

צרו איתנו קשר *5988