האם אפי נוה ייפסל? ועדת הבחירות של לשכת עוה"ד קבעה כי חתימות תמיכה דיגיטליות במועמדים ייפסלו

לפי כללי הלשכה, היה על המועמדים ליו"ר להגיש לפחות 550 חתימות ידניות מקוריות • נוה הגיש 1,100 חתימות, חלק מהן דיגיטליות • ועדת הבחירות של לשכת עורכי הדין קבעה כי חתימות תמיכה דיגיטליות שהגישו מועמדים לראשות הלשכה - ייפסלו

אפי נוה / צילום: שלומי יוסף
אפי נוה / צילום: שלומי יוסף

ועדת הבחירות של לשכת עורכי הדין קבעה הערב (ד') כי חתימות תמיכה דיגיטליות שהגישו מועמדים לראשות הלשכה - ייפסלו. לפי כללי הלשכה היה על המועמדים להגיש לפחות 550 חתימות ידניות מקוריות, כלומר בכתב יד של עורכי דין התומכים במועמדותם עד ה-23 לאפריל. החלטה זו עשויה לפסול את מועמדותו של יו"ר הלשכה לשעבר אפי נוה שהגיש 1,100 חתימות, חלק מהן דיגיטליות וחלק מהן נפסלו. נוה צפוי להגיש עתירה לבית המשפט המחוזי נגד ההחלטה כשהוא יטען כי הסתמך על החלטת ועדת הבחירות מיום 20.4.

חבר המושבעים קבע: טראמפ יפצה ב-5 מיליון דולר סופרת שתקף מינית
"הבריח נכסים לבת שלו": בקשה לפשיטת רגל נגד בעלי יונט קרדיט

יש לציין כי הוועדה לא קיימה דיון האם ראוי לאפשר לנוה להתמודד חרף הרשעתו בפרשת מעבר הגבולות. לפי כללי הלשכה ניתן לפסול רק אם ההרשעה חלוטה. נוה הורשע בבית משפט השלום. טרם התקבלה החלטה בערעור אך הצפי הוא כי הערעור ידחה, לאחר שהרכב השופטים הציע לנוה לחזור בו מהערעור ולהקל עם בת זוגו.

בדיון שהתקיים בוועדת הבחירות לבקשת חברת הוועדה נעמי עיני פלדמן מטעם המועמד עו"ד דורון ברזילי, התבקשה ועדת הבחירות לפסול את החתימות הדיגיטליות, שנאספו על ידי שליחת לינקים לטלפונים של חברי הלשכה.

בהודעת יו"ר ועדת הבחירות נאמר כי "במהלך הישיבה שהתקיימה היום, התקיים דיון סוער ולא מכבד (וזאת בלשון המעטה) בין חברי הוועדה לגבי דינן של חתימות הנחזות להיות חתימות דיגיטליות (שלא נעשו באופן ידני) וכן הועלו טענות על ידי מספר חברי ועדה אודות זיוף החתימות ותצהירים לקויים. אלא שבמהלך הדיון לא היה ניתן להגיע להסכמה כלשהי בעניין זה ואף לנהל דיון באופן נורמטיבי ומכבד".

בוועדת הבחירות חברים 20 עורכי דין ובראשה עומד עו"ד שלומי באשי. עו"ד דורון ברזילי, המועמד בעצמו וראש לשכת עורכי הדין לשעבר אמר: "אפי נוה שוב מוכיח, כי על אף היותו עורך דין, הוראות החוק מהוות מבחינתו המלצה בלבד. אסור שאדם המתמודד לתפקיד כה רם במערכת המשפט ייתפס, פעם אחר פעם, מפר את החוק. טוב עשה יו"ר ועדת הבחירות שנענה לדרישתי לבחון בשנית את חוקיותן של החתימות הדיגיטליות שהוגשו".

לפי החלטת ועדת הבחירות: "כל החתימות שהינן חתימות דיגיטליות שהן לא מאושרות על פי חוק חתימה דיגיטלית תיפסלנה באופן שהן תהיינה VOID כאילו לא הוגשו מלכתחילה. הצעה זו התקבלה על ידי ועדת הבחירות וזאת ברוב 13 חברים אל מול 6 חברי ועדה שהצביעו נגד. לאור החלטה זו בדבר פסילת חתימות כאילו לא הוגשו מלכתחילה, יכול ומועמדותם של מועמדים למוסדות הלשכה או רשימות מועמדים (סיעות) תיפסלנה באופן כזה שהוא אינו בר תיקון". על חברי ועדת הבחירות להגיש לרשימה רשימת ליקויים של המועמדים עד ליום 14.5.23.

המועמדים ליו"ר

לראשות הלשכה מתמודדים שישה מועמדים. בסקר שערך לאחרונה מכון קנטאר בהנהלת דודי חסיד, לבקשת המועמד עמית בכר, עלה כי אילו הבחירות לראשות הלשכה היו נערכות היום, בכר היה זוכה ל-40% תמיכה, אפי נוה עם 27%, ובמקום השלישי רויטל סויד, חברת הכנסת לשעבר עם 13%. ארקדי אליגולאשוילי עם 11%, המועמד שכיהן בעבר כיו"ר דורון ברזילי עם 5% ועו"ד אברהם ללום עם 4% בלבד. הסקר נערך בקרב 402 עורכי דין בעלי זכות בחירה, המהווים מדגם מייצג. טעות הדגימה עמדה על 4.9%.

ראש מטה הבחירות של אפי נוה, עורך הדין רועי אברהמוביץ מסר: "אפי נוה הגיש 1,100 חתימות תמיכה של עורכי דין. מספר החתימות שהוגש היה כפול, למעלה מן הצורך. ההחלטה הפוליטית הפחדנית שהוביל עמית בכר בוועדת הבחירות תביא לפסילתם של אלפי חתימות תמיכה שאושרו כדין ע"י מנגנון הלשכה וע"פ חוות דעתה המפורשת של היועצת המשפטית של לשכת עורכי הדין. הלשכה עומדת על סף סגירה. אני משוכנע שבית המשפט המחוזי יהפוך את ההחלטה האומללה שהתקבלה היום שמונעת את הזכות לבחור ולהיבחר ועומדת בניגוד להחלטה קודמת של ועדת הבחירות עליה הסתמכו החברים אשר הגישו מועמדות לתפקידים השונים בלשכה. באשר לאפי נוה, ההחלטה אינה נוגעת אליו ומועמדותו אושרה כדין".

מטעמו של עו"ד אפי נוה נמסר: "בניגוד לפרסומים, מועמדותו של עו"ד אפי נוה לא נפסלה. נוה הגיש מספר חתימות כפול מהנדרש. בוועדת הבחירות התקבלו החלטות פוליטיות שאינן קשורות למועמדותו של עו"ד נוה ואנו מצרים על הניסיון של מועמדים יריבים שיודעים שאין ביכולתם לנצח את עו"ד נוה בבחירות דמוקרטיות ובוחרים להפיץ שקרים לכלי התקשורת. אנו בטוחים כי ציבור עורכי הדין לא יפול לספינים ולשקרים וידע לבחור נכון בקלפי כראוי בבחירות דמוקרטיות".

ממטה ראש לשכת עורכי הדין עו״ד עמית בכר נמסר: ״הניסיון של מר אברהמוביץ לייחס את החלטת ועדת הבחירות לעו"ד עמית בכר מופרך מעיקרו. נשמח לנצח את מר נוה בקלפי. הבחירות הפעם מציבות לבחירה ערכית את השאלה, האם עורכי הדין רוצים לשכה בסגנון שאפי נוה הוביל שהביאה לפגיעה אנושה בכבוד המקצוע, או לשכה עם תקווה, נקיה, שקופה, עצמאית ודמוקרטית״.

התנועה לאיכות השלטון מסרה בתגובה: "את אפי נוה יש לפסול בעיקר בשל היותו עבריין ולא על עניינים פרוצדורליים. התנועה תפעל מול היועצת המשפטית על מנת שתאסור על האדם שהרס את לשכת עורכי הדין והביא לתוכה נורמות עברייניות מלשוב למקום הפשע".