ישראל במלחמה | סיקור שוטף

גנץ קורא להקדים את הבחירות לספטמבר: "יאפשר להמשיך במאמץ הביטחוני"

אזעקות הופעלו בקריית שמונה ובסביבתה לאחר שרקטה נורתה לאזור משגב עם, אין נפגעים • מחאה של משפחות חטופים התקיימה ביציע האורחים בכנסת • איראן אחרי החיסול בדמשק: "בקרוב נהיה עדים לתקיפות קטלניות יותר נגד ישראל" • פיגוע לילי סמוך לכוכב יאיר: 4 שוטרים נפצעו בפיגוע דריסה, בהם אחד קשה - המחבל נוטרל • ביידן: "ישראל לא עושה מספיק כדי להגן על אוכלוסייה אזרחית בעזה" • עדכונים שוטפים

השר בני גנץ / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט
השר בני גנץ / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

עדכונים שוטפים 

22:45 - נ"ט שוגר לעבר בתים במטולה, צה"ל משיב אש

מחבלי חיזבאללה ירו טיל נ"ט לכיוון הבתים במושבה מטולה. לא ידוע על נפגעים. כוחות צה"ל משיבים באש. הדי פיצוצים נשמעים באזור.

21:00 - ישראל נערכת לתגובה על חיסול הגנרל האיראני: מערך ההגנה האווירית יתוגבר

דובר צה"ל הודיע כי במסגרת הערכת מצב שנעשתה, הוחלט על עיבוי וגיוס אנשי מילואים למערך ההגנה האווירית.

20:10 - הרמטכ"ל בח'אן יונס: הסכם לשחרור החטופים זו מטרה עליונה - שתגיע רק מלחץ חזק יותר

הרמטכ"ל הרצי הלוי ביקר בח'אן יונס וקיים הערכת מצב עם מפקד פיקוד הדרום, אלוף ירון פינקלמן, מפקד אוגדה 98, תת-אלוף דן גולדפוס, מפקד עוצבת הקומנדו, אלוף-משנה עומר כהן ומפקדים נוספים ואמר להם: "ביום ראשון יצאנו משיפא - אתם עדיין כאן".

"אנחנו לוחצים גם כדי להעמיק את ההישג", הסביר הלוי. "אנחנו לוחצים גם כדי לנסות להביא לתזוזה במשא ומתן, להביא להסכם שחרור חטופים, זו משימה עליונה, מאוד חשובה. היא תגיע רק מלחץ חזק יותר ואנחנו נלחץ חזק יותר, כמה שיהיה צריך".

הרמטכ"ל הוסיף: "נלחץ חזק יותר, אתם עושים את זה מצוין. עוד גדוד שמפרקים, עוד מפקד הרוג, עוד תשתית מושמדת, זו הדרך להביא ללחץ בסופו של דבר לשחרר את החטופים. דבר אחד בטוח - כל עוד אתם עובדים כפי שאתם עובדים, היכולת שלנו וגם היכולת הלאומית לפתור את הדברים האלה בצורה יותר טובה, היא משמעותית יותר גבוהה".

19:30 -  יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ קרא להקדמת הבחירות לספטמבר

יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ קרא הערב (רביעי) להקדמת הבחירות והציע לקבוע תאריך בחירות מוסכם בספטמבר. מאוחר יותר צפוי להתקיים גם דיון טלפוני של קבינט המלחמה. דבריו של גנץ מגיעים על רקע דיווחים על הימשכות המגעים לעסקה ובצל העימותים שהתרחשו בימים האחרונים במחאות בקריאה לקיום בחירות מיד. 

לקריאת הכתבה המלאה

19:15 - אזעקות הופעלו בקיבוץ כיסופים שבעוטף עזה בשל ירי רקטות

18:45 - משפחות חטופים נגד ההפגנות: "האנרכיה - מרחיקה את החזרת יקירנו"

אימו של רן גוילי, שוטר יס"מ שגופתו מוחזקת בעזה, נגד האלימות בהפגנות: "61 שוטרים נהרגו ב ב-7 באוקטובר כי הם יצאו להגם עליכם. אתם לא עוזרים לנו, אתם טרמפיסטים עלינו, די. לא נקבל אנרכיזם, כמו הפיכת ניידות. אנחנו רוצים להגיד למשפחות החטופים שהצטרפו לאנרכיזם - זה מרחיק אותנו מהחזרת החטופים. כשהאויב רואה את זה, סינוואר לוקח אחורה בכיסא ויש לו זמן".

"כשמספר משפחות חטופים שותפות לשיח של שנאה, בזמן שאנחנו צריכים להיות ביחד, זה מרחיק אותנו מהמטרה - באנו לקרוא להם לחדול. אנחנו צריכים להיות אגרוף ברזל חזק שמנצח את האויב", אמרה גוילי בריאיון ב"שש עם עודד בן עמי". "המנוף העיקרי שלנו הוא המלחמה, כך היה בעסקה הקודמת. ⁠כבר מעל חודשיים העסק מדשדש. אנו דורשים מראש הממשלה והקבינט לחזור למלחמה".

דיצה אור, אמא של אבינתן שנחטף מהמסיבה, פנתה לראש הממשלה: "ממש את המנדט שקיבלת מרוב העם ומבורא עולם. יש לך משימה לשמור על הביטחון של כולנו ולהחזיר את הילדים שלנו הביתה. אי אפשר לדשדש ולגמגם, צריך ללכת קדימה עד הסוף הטוב, וזו פקודה שאתה יכול לתת ואתה צריך לתת. ככל שתמשיך ותילחם בכל העוצמה נוכל לקבל את החטופים כולם יחד".

18:26 - טקסי הענקת הצטיינויות לחיילים ולמפקדים יידחו עד לאחר יום העצמאות

בעקבות המלחמה, הרמטכ"ל הרצי הלוי החליט כי טקסי הענקת הצטיינויות לחיילים ולמפקדים, שמתקיימים בכל שנה ביחידות צה"ל, יידחו לאחר יום הזיכרון ויום העצמאות, ובהתאם להערכת המצב המבצעית. מדובר צה"ל נמסר כי "צה"ל מוקיר ומעריך את תרומתם יוצאת הדופן של המצטיינים, ויציין את הצטיינותם באופן מכובד וצנוע".

17:08 - גלנט בחיפה, בתרגיל מוכנות לתרחישי מלחמה: "רוצה להעביר מסר לציבור - מוכנות ודריכות"

שר הביטחון יואב גלנט אמר בסיום תרגיל לבחינת מוכנות העורף האזרחי במחוז חיפה לתרחישי מלחמה, על רקע ההיערכות לתגובה אירנית על החיסול בדמשק: " אנחנו צריכים להיות ערוכים ומוכנים לכל תרחיש ולכל איום, כנגד אויבים קרובים וכנגד אויבים רחוקים. אנחנו נדע כיצד להגן על אזרחי ישראל ואנחנו נדע כיצד לתקוף את האויבים שלנו ואנחנו מחויבים בהכנה גם בצה"ל, גם במערכת הביטחון וגם במרחב האזרחי".

במסגרת התרגיל, נבדק הקשר בין השלטון המקומי, משרדי הממשלה וגופי הביטחון וההצלה, בדגש על מעבר מהיר משגרה לחירום. שר הביטחון הדגיש כי "האפשרות שישראל תתמודד עם תרחיש מלחמתי לאור הצורך להשיב את תושבי הצפון לביתם - גובר".

לדברי גלנט, "כמי שאחראי על כך שהמשק בשעת חירום יפעל, המסר שאני רוצה להעביר לציבור: מוכנות ודריכות בכל הנושאים. הדבר הזה חיוני על מנת שנדע להיערך למקרה ומשהו יקרה, בין אם ביוזמת אויב, ובין אם ביוזמתנו".

גלנט אמר עוד כי "אנחנו מגבירים את המוכנות שלנו, ולצד זה אנחנו גם מרחיבים את הפעולה שלנו אל מול חיזבאללה, אל מול גופים אחרים שמאיימים עלינו, אנחנו מכים את האויבים שלנו בכל רחבי המזרח התיכון. אחד הנושאים שיגיעו לפתחנו בתקופה קרובה יהיה כיצד אנחנו מתמודדים עם הנושא של החזרת התושבים לבתיהם. אנחנו מעדיפים את דרך ההסדרה וההסכמה שתביא לכך שיוסר האיום, אל עלינו לקיים היערכות לאפשרות כוחנית בלבנון שיכולה לקחת בחשבון גם את התרחיש שאנחנו מתארים פה, שזה תרחיש של מלחמה וצריך להיות מוכנים לנושא הזה ולהבין שזה יכול לקרות".

לדברי שר הביטחון, "התוצאה בשדה הקרב נקבעת לפי מה שאתה גורם לאויב, אבל גם מה שהוא גורם לך וכשאנחנו נגיע, אם חלילה נגיע למערכה כזאת, צריך שכמות הנפגעים, כמות הנזק לשטחנו תהיה קטנה ככל הניתן וכמות הנזק בצידם תהיה גדולה ככל הניתן. אנחנו לא מייחלים למלחמה בלבנון, אני אומר לכם שמלחמה כזאת תהיה אתגר קשה למדינת ישראל, אבל היא תהיה קטסטרופה לחיזבאללה וללבנון, לא פחות מזה ובמיוחד בבירות ובדרום לבנון".

17:00 - תשתיות טרור במטע זיתים בח'אן יונס: תיעוד מלחימת צוות הקרב של חטיבה 7

דובר צה"ל עדכן כי לוחמי צוות הקרב של חטיבה 7 נלחמים במרחב אל-קרארה והעבסנים שבצפון ח'אן יונס. הכוחות מחסלים מחבלים בירי טנקים, מארבי צלפים והכוונת כלי טיס ומשמידים תשתיות טרור תת קרקעיות במרחב.

בפשיטות על תשתיות טרור, הכוחות איתרו והחרימו אמצעי לחימה ובניהם אקדחים, נשקים, מחסניות ותחמושת, חוברת להפעלת אמצעי לחימה, פצצות מרגמה, מטענים, ציוד צבאי ומסמכים בעלי ערך מודיעיני רב. הלוחמים איתרו והשמידו במרחב משגר רקטות באמצע מטע זיתים אזרחי. הכוחות עצרו בשבוע האחרון מספר חשודים שהתבצרו סמוך אליהם והועברו להמשך חקירה באגף המודיעין 504 ובשב"כ.

16:00 - ירי לגליל המערבי

אזעקות המתריעות על ירי טילים ורקטות הופעלו בקריית שמונה וביישובים משגב עם, מרגליות, מנרה, כפר גלעדי ותל חי שבאצבע הגליל. עד כה דווח על רקטה אחת ששוגרה מלבנון לכיוון מרחב משגב עם. אין נפגעים או נזק. דקות לאחר מכן, הופעלו בקריית שמונה וביישובי הסביבה אזעקות המתריעות על חדירת כלי טיס עוין בשל זיהוי שווא.

15:12 - העמוד הרשמי של משרד ההגנה הרוסי פרסם תיעוד של פעילות כוחות המשטרה הצבאית הרוסית ברמת הגולן, במרחבי קוניטרה ודרעא. על פי ההודעה הרשמית נערכה חנוכה רשמית של עמדה צבאית רוסית באזור, שבין השאר נועדה "לפקח אחר פרובוקציות צבאיות".

14:38 - צה"ל: האזעקות באצבע הגליל - זיהוי שווא

14:32 - התרעה על חדירת כלי טיס עוין ביישובי אצבע הגליל

אזעקה הופעלה בדפנה, בשאר ישוב, בשניר, בקיבוץ דן, בע'ג'ר ובגושרים שאצבע הגליל בשל חשש לחדירת כלי טיס עוין.

13:43 - המשטרה פרסמה את תיעוד המחבל מהפיגוע הלילה

המשטרה פרסמה את תמונת המחבל שביצע את הפיגוע הלילה כשהוא מנסה לדקור מאבטחים במחסום תאנים ואז מחוסל. "על מנת להעמיד דברים על דיוקם ומניעת הטעיה של הציבור, נבהיר בשנית נוכח פרסומים שגויים, כי בניגוד לטענות שקריות מטעם משפחת המחבל הרי שהמשפחה התקשרה למשטרה אחרי הפיגוע ללא כל התראה אחרת", אומרים במשטרה. 

עוד אמרו במשטרה: "בנוסף, על מנת למנוע את הטעיית הציבור, מצורף תיעוד המחבל במהלך הפיגוע, עת אחז בסכין במטרה לפגוע בכוחות הביטחון, תוך סיכון ממשי מיידי של המאבטחים. חקירת האירוע נמשכת באופן מואץ בראשות חוקרי היחידה המרכזית של מחוז מרכז".

13:35 - משפחות חטופים צבעו את יציע המליאה בצהוב

מחאה של משפחות חטופים התקיימה היום (ד') ביציע האורחים בכנסת. במהלך הצעת חוק שהציגה השרה להגנת הסביבה עידית סילמן, התפרצו משפחות חטופים ביציע וצבעו בצהוב את זכוכיות היציע המשקיפות על המליאה. מחאת המשפחות הגיעה על רקע יום הדיונים האחרון במליאת הכנסת בכנס החורף שמסתיים, ויציאת הכנסת לפגרה. לכתבה המלאה ב-N12.

משפחות חטופים במחאה במליאת הכנסת, היום / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת
 משפחות חטופים במחאה במליאת הכנסת, היום / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

11:18 - איראן: "בקרוב נהיה עדים לתקיפות קטלניות יותר נגד ישראל"

רמזאן שריף, דובר משמרות המהפכה אמר הבוקר: "בקרוב נהיה עדים לתקיפות קטלניות יותר נגד ישראל, וחזית ההתנגדות תמלא את חובתה".

10:21 - דובר צה"ל בערבית סא"ל אביחי חושף: "הפיצוץ שהתרחש ביום שבת ברמיש ובו נפצעו כמה עובדי יוניפי"ל - נגרם לאחר שהסיור שלו עלה על מטען שהונח בעבר בידי חיזבאללה"

10:16 - אזעקות נוספות נשמעו ביישובי הגליל המערבי והגליל העליון

10:00 - התרעות הופעלו ביישובים בגליל העליון ובגליל המערבי

אזעקות נשמעו באלקוש, במתת, פסוטה, נטועה וחורפיש.

08:55 - חוליית מחבלים חוסלה בהיתקלות עם לוחמי גבעתי, תשתיות טרור הותקפו מהאוויר

במסגרת הפעילות של אוגדה 98 במרחב אל אמל בח'אן יונס, כוחות צה"ל מאתרים ומשמידים אמצעי לחימה ותשתיות טרור ברצועת עזה. כמו כן, כלי טיס של חיל האוויר וכוחות הנדסה תקפו והשמידו תשתיות טרור ומחסני אמצעי לחימה במרחב.

כחלק מפעילות צוות הקרב של עוצבת הקומנדו במרחב אל-אמל, הלוחמים חיסלו ועצרו כמה מחבלים, בנוסף כלי טיס תקף וחיסל מחבל במרחב. במהלך פשיטה על תשתיות טרור בשכונה, הלוחמים איתרו אמצעי לחימה רבים, בהם כלי נשק, מטענים ורימונים.

במקביל, לוחמי צוות הקרב של חטיבת גבעתי חיסלו חוליית מחבלים בשכונת אל-אמל בהיתקלות פנים אל פנים, באמצעות ירי מטווח קצר וירי טנקים.

08:53 - אזעקות בשורת יישובים בגליל המערבי

התרעות הופעלו ביישובים הבאים בגליל המערבי: פסוטה, זרעית, אבן מנחם, שתולה, שומרה ונטועה.

05:39 - ארגון המטבח המרכזי העולמי (WCK) פרסם את שמות ותמונות עובדי הסיוע שנהרגו בתקיפת צה"ל

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן ביקר את התנהלות ישראל בפעולה בעזה - בעקבות התקרית שבה נהרגו שבעה מעובדי ארגון הסיוע WCK. "עוד יותר טרגי שזוהי לא תקרית בודדה, התקרית הזו היא הגרועה ביותר בזמנים האחרונים מבחינת היקף עובדי הסיוע שנהרגו - וזו אחת הסיבות למה כל-כך קשה לספק סיוע הומניטרי בעזה. תקריות כמו שהיו אתמול פשוט לא יכולות לחזור על עצמן. ישראל לא עושה מספיק כדי להגן על האוכלוסייה האזרחית", הבהיר .

עוד הוסיף ביידן כי ארה"ב "הפצירה שוב ושוב בישראל" שהלחימה לא תפגע בסיוע הומניטרי. "ארה"ב תמשיך לעשות כל שביכולתה כדי להגדיל את הסיוע ההומניטרי בעזה, ואנחנו דוחפים להפסקת אש במסגרת עסקה לשחרור חטופים. הצוותים בקהיר עובדים על זה עכשיו", אמר הנשיא האמריקאי.

01:43 - פיגוע דריסה ליד כוכב יאיר: שוטר נפצע קשה ושלושה נוספים בינוני וקל; המחבל נוטרל

שוטר נפצע קשה ושלושה שוטרים נוספים נפצעו בינוני וקל בפיגוע דריסה הלילה (בין שלישי לרביעי) ליד כוכב יאיר. מחקירת האירוע עולה כי המחבל, תושב טירה בן 26, דרס שוטרים שעמדו במחסום. הוא המשיך בנסיעה למחסום תאנים, יצא מהרכב וניסה לדקור מאבטחים - עד שחוסל במקום. לאחר כשעה מתחילת האירוע, המשטרה עדכנה כי הוא הסתיים, ונשלל החשד לסייען נוסף.

מפקד מחוז מרכז, ניצב אבי ביטון, קיים הערכת מצב מיוחדת בזירת הפיגוע והטיל את החקירה על ימ"ר מרכז. "מדובר במחבל תושב טירה בן 26 שהגיע עם רכבו, דרס שני שוטרים של תחנת טירה ושתי שוטרות מג"ב", מסר ביטון בזירה. "הוא המשיך בנסיעה למעבר תאנים, יצא מהרכב לכיוון המאבטחים כשבידו סכין. המאבטחים היו ערניים, חתרו למגע וחיסלו את המחבל. האירוע הסתיים".

01:38 - הרמטכ"ל על התקרית שבה נהרגו עובדי הסיוע: " תוצאה של זיהוי שגוי בתנאים מורכבים - זה לא היה צריך לקרות"; נשיא ארה"ב התייחס גם הוא בשפה חריגה לאירוע

הרמטכ"ל רב-אלוף הרצי הלוי התייחס לאירוע הפגיעה בעובדי ארגון הסיוע הבינלאומי World Central Kitchen ברצועת עזה. לדבריו, צה"ל יבדוק את האירוע לעומק: "נשלים את התחקיר בימים הקרובים, נלמד מהמסקנות וניישם אותן באופן מיידי".

עוד אמר הרמטכ"ל כי צה"ל מעריך את עבודתו של הארגון ויפעל להמשך העברת הסיוע - לצד שיתוף הממצאים. ביידן התייחס בשפה חריגה לאירוע: "אני זועם ושבור לב - זו טרגדיה".

01:01 - התרעה על חדירת כלי טיס עוין הופעלה בערבה

00:35 - מקור בכיר בארגוני הטרור לערוץ הלבנוני אל-מיאדין: ההצעה החדשה שישראל העבירה היום לא מתייחסת לסוגיות המרכזיות שעליהן מתעקש חמאס, ולכן אין התקדמות מהותית במשא-ומתן 

הכתבה פורסמה לראשונה ב-N12