המגזר העסקי זוכר: יוזמות ההנצחה האזרחיות

גלובס מרכז שורה של יוזמות אזרחיות בולטות להנצחת חיילים וחיילות שנפלו במערכות ישראל ונפגעי פעולות איבה, ובהם נופלי מלחמת חרבות ברזל

מיזם ''אבנים עם לב אדם'' / צילום: פרויקט אבנים עם לב אדם
מיזם ''אבנים עם לב אדם'' / צילום: פרויקט אבנים עם לב אדם

אודות "ישראל מתגייסת"

בתוך המציאות הכאוטית נולדו עשרות מיזמים של אזרחים ועסקים פרטיים, הנרתמים למען יושבי הדרום, אנשי כוחות הביטחון והמורל הלאומי בכללותו. גלובס מרכז את היוזמות המרכזיות ופרטי הקשר ונרתם לקשר בין הצדדים להצלחת המיזמים הללו במייל: i-can-help@globes.co.il

קניוני עזריאלי, קבוצת ביג, קניוני עופר ו-G City

לקראת יום הזיכרון התגייסו קבוצות הקניונים והמרכזים המסחריים לפרויקט "אבנים עם לב אדם", שמטרתו יצירת סולידריות עם המשפחות השכולות, חיזוק החברה הישראלית והנצחת החללים ונרצחי פעולות האיבה.

ראיון | סא"ל סלמאן חבקה ז"ל: הצעיר שהתעקש ללכת למכינה קדם צבאית והקשר האמיץ עם המדינה
לקוח הוריש את כל רכושו לעורך הדין. למה בית המשפט ביטל את הצוואה?

במסגרת הפרויקט, שמובילה היזמית החברתית חוי ארנפלד, מוצבים דוכנים בעשרות מוקדים, שבהם ניתן לצייר על חלוקי נחל מסרים של חום, אהבה ותקווה. לאחר מכן, האבנים יונחו על ידי מתנדבים על קברי חללים ונרצחי פעולות איבה.

מדובר בפרויקט שהחל לפני שנים אחדות, ובמסגרתו הונחו מדי יום זיכרון כ-30 אלף חלוקי נחל על קברי חללים ונרצחים. בעקבות מתקפת חמאס ומלחמת חרבות ברזל הוגדל היעד להנחת 100 אלף אבנים.

לדברי ארנפלד, "למרות האובדן והכאב העצומים שכולנו חשים, אנחנו גם נחשפים לעוצמה האדירה של החברה הישראלית, בייחוד לתעצומות הנפש האדירות של חיילנו, שמחרפים את נפשם. השנה הגדלנו את היעד להנחת האבנים, ואני מודה לגופי המסחר שהתגייסו לעזור לנו לעמוד במטרה".

מבוע

בית המדרש הישראלי מבוע עורך את אירועי "עשרת ימי תודה", הכוללים מגוון טקסים ששיאם בטקסי קריאה משותפים של מגילת העצמאות, שייערכו בבוקר יום העצמאות ברחבי הארץ והעולם. "המון קהילות, קיבוצים ואפילו משפחות מתכנסים יחד לקריאת המגילה", מספרת קרן אפלבאום ריף, סמנכ"לית המדרשה וממובילות היוזמה.

לדבריה, "הטקס נמשך כחצי שעה, ומאפשר למשתתפים בו להתחבר ליסודות המשותפים לכולנו, שעל בסיסם נחתמה מגילת העצמאות ולחדש את הברית ביננו לבין המדינה. הטקסים ייערכו ברוח של הכרת התודה על קיום המדינה, שבתקופה מורכבת זו הופכת למשימה חדשה - לקחת אחריות על כך שמדינת ישראל תמשיך להתקיים גם בעתיד, ולכונן אותה מחדש ברוח המקום והזמן הזה".

יוזמה נוספת תתקיים ערב קודם לכן, בתום אירועי יום הזיכרון ועם כניסתו של יום העצמאות, בצורת טקס מעבר ייחודי במרכז מבוע, ברחוב אחד העם 3 בירושלים. טקס המעבר יכלול מעגלי לימוד ושירה המלווים בטקסטים מארון הספרים הישראלי והיהודי, תפילת הלל משותפת ומסיבת עצמאות.

להדפסת נוסח של מגילת העצמאות: לחצו כאן

אפלייד מטיריאלס

חברת ההייטק אפלייד מטיריאלס, שארבעה מעובדיה נפלו במלחמת חרבות ברזל (שלושה עובדים נרצחו במסיבת הנובה ועובד נוסף נפל בקרב ברצועת עזה), קיימה ריצה מיוחדת תחת הכותרת "לזכרם" - בהשתתפות עשרות מעובדי החברה. בנוסף יתקיים טקס בקמפוס החברה בפארק המדע ברחובות בשיתוף מיזם "אלבום שקוף", התומך בלוחמים שעברו פוסט טראומה ומעניק סיוע לפציעות השקופות.

משתתפי המרוץ של אפלייד מטיריאלס / צילום: אפלייד מטיריאלס
 משתתפי המרוץ של אפלייד מטיריאלס / צילום: אפלייד מטיריאלס

מיזם מוקירים

במסגרת יוזמת ״מוקירים״, ביום שני (13.05.24) יעמדו מורי דרך בכ-80 אנדרטאות ואתרי הנצחה לנופלים ולנופלות, ויספרו עליהם ועל האירועים המונצחים במקום. השנה יוקדש המיזם למורה הדרך איתן זיו ז"ל ורעייתו תמי פלג זיו, שנרצחו בשבת ה-7 באוקטובר בביתם שבקיבוץ בכפר עזה.

רבים נוהגים לפקוד אתרי זיכרון ברחבי הארץ, ובייחוד כאלו הסמוכים למקום מגוריהם, מפאת כבוד ליום זה. הציבור מוזמן לבחור אתר, ולהצטרף למורי הדרך שיהיו בו בהתנדבות בשעות 10:00-12:00.
לאתר היוזמה: לחצו כאן

פורום "120 מנהיגות מחברות"

מטס ענק של 10,000 עפיפונים, בהכנת והשתתפות הקהל הרחב, ייערך באירוע העצמאות המרכזי בלטרון למען החטופים, הפצועים והלוחמים - שיתקיים מטעם פורום "120 מנהיגות מחברות".

מאחורי המיצג עומדת היזמת החברתית טלי דביר לבנת, שהיא ממייסדות הפורום, יחד עם קואליציית הארגונים. הציבור מוזמן להדפיס עפיפון מראש, לכתוב שם של חטוף או חלל ולהגיע איתו למטס, או להכין עפיפון במקום האירוע.

הדמיית עפיפון במטס של ​פורום ''120 מנהיגות מחברות'' / צילום: באדיבות טלי דביר לבנת
 הדמיית עפיפון במטס של ​פורום ''120 מנהיגות מחברות'' / צילום: באדיבות טלי דביר לבנת

לדברי דביר לבנת, "מטס העפיפונים הייחודי יאפשר לכולנו להרגיש את החיבור הנחוץ כל כך ביום זה, לחטופים ולחללי המלחמה, ולהרגיש יחד אווירת עצמאות, בשילוב הערכים החשובים ביותר בימים אלה - אחדות, תקווה וכמיהה משותפת לימים טובים יותר".

הכניסה בתשלום סמלי, והסכום שייאסף יועבר כתרומה למשפחות החטופים והמשפחות השכולות.

לרישום ו/או מתן תרומות: לחצו כאן

מי עדן

חברת מי עדן תתרום כ-10,000 בקבוקי מים לארגון ''עזר לחייל'', לטובת חלוקה בבתי העלמין ביום הזיכרון. ארגון 'עזר לחייל' מתרכז בפרויקטים של נתינה, סיוע וחיזוק המורל של הלוחמים והחיילים והחיילות. ביום הזיכרון, הארגון מגייס מתנדבים לחלוקת בקבוקי מים בבתי עלמין ברחבי הארץ.

מי עדן יצרו קשר עם הארגון וסייעו בתרומת בקבוקים, ובנוסף החברה תתרום בקבוקי מים לטובת טקס יום הזיכרון לנופלי סיירת גבעתי שיתקיים בבית האופרה בתל אביב.

המועצה הציונית וידידים

המועצה הציונית בישראל וארגון "ידידים" מחלקים ברחבי הארץ 50 אלף צמידי הוקרה עם הכיתוב "אומרים לצה"ל תודה", באמצעות רכזי המועצה הציונית בישראל ומתנדבי ידידים. מטרת היוזמה היא להעלות על נס ולהדגיש את הוקרת התודה וההוקרה לחיילי וחיילות צה"ל, שמאז ה-7/10 שומרים על ביטחוו המדינה ומסכנים את חייהם.

סטרטסיס

חברת מדפסות התלת מימד סטרטסיס הזמינה את עובדיה להעלות סיפורים ותמונות של נופלים ונרצחים שהיו קרובים לליבם, ואספה אותם לסרטון מיוחד שיוקרן ל-600 עובדי החברה בישראל, בין היתר על גבי מסכים בכניסה למטה החברה ברחובות, בקומות המשרדים ומפעל החברה בקריית גת.

Artlist

חברת הקריאייטיב והטכנולוגיה מציינת השנה את יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ולנפגעי פעולות האיבה בתערוכה מיוחדת תחת השם " Artlist Remembers Artists " לזכרם של 5 יוצרים שאיבדו את חייהם באירועי ה-7 באוקטובר. התערוכה מציגה את סיפורם של אמיר לביא, יהב וינר, יחזקאל רזילוב, עמרי אחרק וענבר הימן, לצד יצירות אמנות שלהם, בהן ציורים, טקסטים, קטעי וידאו ועוד. בנוסף, ייערך שיח עם שניים מעובדי החברה, נדב אלוביק ויובל סמו, שלקחו חלק בהפקת הסרט "שש וחצי", סרט תיעודי ייחודי המציג בעזרת מודלים מיניאטוריים ואנימציות עדויות של ניצולים שהותקפו באירועי ה-7 באוקטובר.