אחרי 6 שנים: החברה שוויתרה על פרויקט נדל"ן גדול בתל אביב

אזורים פרשה מפרויקט התחדשות עירונית באחד המתחמים בשכונת כפר שלם לאחר שלא הגיעה להסכמות עם הדיירים • בכך ויתרה על הכנסות של כ־889 מיליון שקל • השבוע נחשף בגלובס כי אקרו ותדהר נטשו מיזם דומה בעיר

מתחם ההשלמה, כפר שלם / צילום: יח''צ
מתחם ההשלמה, כפר שלם / צילום: יח''צ

עוד חברת בנייה גדולה מוותרת על פרויקט פינוי־בינוי בתל אביב - ועל הכנסות פוטנציאליות של מאות מיליוני שקלים: חברת אזורים, אשר קידמה פרויקט התחדשות עירונית באחד המתחמים בשכונת כפר שלם שבדרום העיר, הודיעה לנציגי הדיירים כי לא תחתום על ההסכמים שהתגבשו מולם, וזאת משום לא הצליחה להשיג את חתימת רוב הדיירים.

בלעדי | חברות הנדל"ן נטשו פרויקט פינוי בינוי במרכז תל אביב. מה יעשו הדיירים? 
מחיר למשתכן: חברה תקבל מחצית מהאגרות ששילמה 
מיתון? היקף המשכנתאות זינק ב-36% בחודש אפריל 

מדובר בפרויקט המקודם על קרקע בשטח 45 דונם, סמוך לרחוב סנפיר שבשכונת כפר שלם, ונקרא גם "מתחם ההשלמה" - על שם הבעלים העיקריים באותו מתחם.

אזורים, וקבוצת גבאי, קידמו אותו במסגרת עסקת קומבינציה שעליה חתמו מול בעלי הקרקעות, מתוך כוונה להקים במקום 1,022 יח"ד חדשות, במקום 376 קיימות. לאזורים זכויות להקמת מחצית מהפרויקט, שכולל גם כ־2,000 מ"ר שטחי מסחר. העסקה התבצעה ב-2018, ומאז מנסה החברה לקדמה - אך כאמור, לאחרונה הרימה ידיים. כפי שפורסם בגלובס, לאחרונה פרשו שתי חברות גדולות אחרות, אקרו נדל"ן ותדהר, מפרויקט פינוי-בינוי גדול ברחוב אבן גבירול.

פרויקט "ההשלמה" בכפר שלם | תעודת זהות

שטח: 45 דונם

תחילת קידום הפרויקט: 2018

מספר יחידות דיור קיימות: 376

מספר יחידות דיור חדשות מתוכננות: 1,022

הכנסות צפויות (החלק של אזורים): כ־889 מיליון שקל

 

התנאי שלא התקיים

במכתב ששלח לפני כמה ימים עורך דינה של אזורים, עו"ד יוסי אשכנזי, אל דיירי המתחם, הוא מותח ביקורת מרומזת על התנהלותם, בטענה שהחברה ניסתה פעמים רבות לקדם את השגת הרוב הדרוש לקידום הפרויקט, אך ללא הצלחה. עוד הוא טוען כי בפגישה שנערכה לאחרונה גילתה החברה כי רוב ההסכמים לא נחתמו, למרות טענות אחרות שנשמעו מצד הדיירים: "בפגישה בחנה מרשתי את ההסכמים, ונוכחה לגלות כי הסכמים אלו לא נחתמו עם רוב המחזיקים כנדרש, וייתכן שאף לא עם מקצתם. על ההסכמים חתמו גורמים שאינם מחזיקים במקרקעי המתחם שהוגדר, וכאלה שאף לא מחזיקים במקרקעין סמוכים. בשל האמור הודיעה מרשתי כי היא לא תחתום על ההסכמים. עד עתה לא התקיים אף לא התנאי המתלה הראשון בהסכם - חתימת רוב הדיירים, זאת למרות שהמועד לקיום התנאי האמור חלף עבר לו זה מכבר. עד עתה לא נחתם הסכם עקרונות עם בעלי הזכויות במקרקעין".

מאיר שרעבי, מנציגות הדיירים של המתחם בכפר שלם, זועם על ההחלטה: "אזורים פנו אלינו ב־2018 לגבי האפשרות לפינוי תושבי האזור עבור הפרויקט, ומאותו רגע התרוצצנו ועשינו כל מה שביקשו מאיתנו", הוא אומר. "ישבנו וחתמנו על תצהירים שהם ביקשו, מילאנו טפסים, ארגנו את כל המשפחה לפינוי, היינו בכל שני וחמישי במשרדים של אזורים, דאגנו שכולם יחתמו. השלו אותנו שאוטוטו אנחנו מתפנים, היינו בטוחים שזה קורה בתוך שנה. המתנו בסבלנות ועכשיו גילינו שהם פתאום מרימים ידיים.

"הטענה שלא הושג הרוב הדרוש לא נכונה, זו המצאה. כמעט 100 איש כבר חתמו על החוזים. נגרם לנו עוול, לכל התושבים שהיו חלק מהפרויקט הזה. אם היינו לוקחים מישהו אחר, כל הפרויקט הזה מזמן היה נגמר, אבל אנחנו לא נוותר ונקדם אותו עם יזם אחר". התושבים מצהירים כי בכוונתם להגיש תביעה ייצוגית נגד אזורים.

מאזורים נמסר: "לאור אי־התקיימות תנאים מתלים שנקבעו, נאלצה החברה להודיע לבא כוח המחזיקים בקרקע במתחם כי ההסכמים עימם לא נכנסו לתוקף ועל כן הינם בטלים".

הכנסות של מאות מיליונים

הפרויקט שממנו יצאה כעת חברת אזורים טומן בחובו פוטנציאל של הכנסות גבוהות. ברמת מחירי הדירות כיום (כ־2.2 מיליון שקל בממוצע ארצי, על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה) לא קשה להגיע לצבר הנכסות צפוי גדול - אך כשמדובר בפרויקט בתל אביב, ובמאות יח"ד חדשות, הפוטנציאל גדול במיוחד.

פרויקט "ההשלמה" אמור לכלול כאמור 1,022 יח"ר. מאחר שכיום קיימות במתחם 376 יחידות דיור, לאזורים צפויות היו להיוותר "ביד" 323 יחידות חדשות שניתן לשווק בשוק החופשי. לפי אתר מדלן, המחיר למ"ר בשכונת כפר שלם הוא 34,400 שקל, ובתוכניות אזורים נקבע השטח הממוצע לדירה על 80 מ"ר. בהתאם לכך, שווי דירה מוערך בכ־2.75 מיליון שקל, וההכנסות ממכירת 323 דירות היו יכולות להזרים לקופתה של החברה כ־889 מיליון שקל.