"חוק הרבנים" הוסר מסדר היום ברגע האחרון, בש"ס מאיימים: "ההתנהלות תפרק את הממשלה"

הקואליציה לא הצליחה לגבש רוב לחוק הרבנים, לאחר שבן גביר הודיע על התנגדותו עד שיצורף לקבינט המצומצם • נתניהו ביטל את הפגישה עם השר לביטחון לאומי, שתקף: "מתנהל כממשלה של איש אחד" • בעוצמה יהודית האשימו את הליכוד ואת ש"ס בדיל עם המפלגות הערביות במטרה לקדם את החוק • גורמים בש"ס זועמים: "אי-אפשר לתפקד ככה"

יו"ר ש"ס,  אריה דרעי / צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת
יו"ר ש"ס, אריה דרעי / צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

הקואליציה משכה הערב (שני) מסדר היום את "חוק הרבנים" של ש"ס עקב ההתבצרות של יו"ר עוצמה יהודית, השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר, בהתנגדותו. בעוצמה יהודית הודיעו על התנגדותם לחוק עד שיו"ר המפלגה יצורף לקבינט המצומצם - והאשימו את הליכוד ואת ש"ס בדיל עם המפלגות הערביות במטרה לקדם את החוק. הקואליציה לא הצליחה לגבש רוב לחוק וגורמים בש"ס מאיימים: "ההתנהלות תפרק את הממשלה. אי-אפשר לתפקד ככה". בקואליציה מאשימים: בן גביר מנהל קמפיין בחירות.

בדיקת גלובס | כמה ישראלים עזבו את הארץ בשנה האחרונה? אף אחד בישראל לא יודע 
עורכי דין לבג"ץ: לבטל את קידום הקצין החשוד באלימות קשה נגד מפגינים 

השר יואב קיש יצא נגד בן גביר. "להיות חבר בקבינט זה לא פרס, זו אחריות. לשחק בעת מלחמה עם עתיד הממשלה זו לא גבורה, זה חוסר אחריות", כתב קיש. "באמצע מלחמה אתה מסכן את שלמות הקואליציה בשביל סחטנות פוליטית ואגו. זה הסיפור וזו האמת".

בן גביר תקף הערב את ראש הממשלה בנימין נתניהו, על רקע דרישתו להצטרף לקבינט המצומצם וסירובו להצביע בעד "חוק הרבנים". לדבריו, "המציאות האבסורדית, שבה אנו מדשדשים בעזה, בגבול הצפון כובלים את ידי צה"ל, מנהלים משא-ומתן עם תנאי פתיחה מופקרים, בדרך להסדר מדיני שכולו כניעה לטרור בכל החזיתות, כאשר רה"מ מתנהל כממשלה של איש אחד - מקבל לבדו את ההחלטות, וממדר את שותפיו הטבעיים לממשלה - היא בלתי נסבלת".

בעוצמה יהודית טענו כי קיימו בימים האחרונים מגעים עם הליכוד בנוגע לחוק והבהירו: "עוצמה יהודית התנתה את תמיכתה בחוק הרבנים בהצטרפותו של השר לביטחון לאומי לקבינט המצומצם. המגעים לא הבשילו, ובעוצמה יהודית הודיעו אמש ללשכת ראש הממשלה שיצביעו נגד החוק".

"בתגובה", טענו במפלגתו של בן גביר, "הליכוד ודרעי סיכמו עם חברי הכנסת מרע"מ וחד"ש-תע"ל שייעדרו מההצבעה. הדיל בין הליכוד ודרעי לתומכי טרור, רק בשביל לא להכניס את בן גביר לקבינט המצומצם, הוא חרפה. אנו קוראים לחברי הליכוד הימניים שלא לתת יד לדיל".

בקואליציה העבירו מסר לעוצמה יהודית שלפיו בעקבות ההכרזה על ההתנגדות הם שוקלים להפוך את ההצבעה על חוק הרבנים להצבעת אי-אמון. בעוצמה יהודית השיבו: "יש דרך מאוד פשוטה לפתור את המשבר - הכנסת בן גביר לקבינט המצומצם שמנהל את המלחמה. כל עוד זה לא יקרה אנחנו נצביע נגד החוק בכל מקרה, גם אם תהפכו את ההצבעה לאי-אמון. מבחינתנו זו תהיה הצבעת אי-אמון בקבינט הקונספציה של ביבי ודרעי שמכיל את הירי מהצפון ומדשדש בדרום.

על רקע דרישת בן גביר להיכנס לקבינט המלחמה בתמורה לתמיכה בחוק, ראש הממשלה נתניהו היה אמור להיפגש איתו הערב - אך ביטל את הפגישה לאחר שהחוק הוסר מסדר היום. בש"ס זעמו והבהירו כי הם נחושים להעלות את החוק בכל מחיר.

בשבוע שעבר דיווחנו כי הקואליציה מתכוונת להעלות לקריאה ראשונה את חוק הרבנים בנוסח חדש שיאפשר לדרעי חופש פעולה מלא במינויים דתיים. בסעיף בחוק נקבע כי שר הדתות יוכל למנות מינויים במועצות הדתיות כל עוד זה יהיה מתקציב המשרד, כך שהרשויות לא ישתתפו במימון.

נציגת החשב הכללי באוצר הזהירה בשבוע שעבר בוועדת החוקה כי ההצעה היא "גרסה מרוככת של חוק הרבנים שמאפשרת לשר הדתות בהתייעצות עם שר האוצר למנות כל תפקיד שהוא רוצה", ובתגובה יו"ר הוועדה ח"כ שמחה רוטמן זעם: "מה קשור חוק הרבנים לאירוע?".

הכתבה פורסמה לראשונה ב-N12