גלנט קיבל את המלצת צה"ל: חרדים יזומנו לצו ראשון - כבר בחודש הקרוב

שר הביטחון והרמטכ"ל סיכמו כי מדובר בצורך מבצעי ובסוגיה חברתית מורכבת • בחודש הקרוב יעלה לאוויר קמפיין הסברה ייעודי

חרדים בלשכת גיוס / צילום: מיטב ודובר צה''ל
חרדים בלשכת גיוס / צילום: מיטב ודובר צה''ל

שר הביטחון יואב גלנט קיים הבוקר (ג') דיון בנושא היערכות מערכת הביטחון לקראת גיוס חרדים לצה"ל. בתום הדיון אישר גלנט את המלצת צה"ל להוצאת צווים לתהליכי מיון והערכה (צו ראשון) של מלש"בים מהמגזר החרדי כבר בחודש הקרוב.

ארה"ב נערכת לתביעת ענק נגד חמאס. כך זה יעבוד
כמעט 4 מיליארד שקל קוצצו השנה מהשירותים החברתיים, וזו רק ההתחלה 
מס מופחת על שבירת קרן ההשתלמות: מה עומד מאחורי המהלך החדש של האוצר?

בדיון השתתפו בין היתר הרמטכ"ל רב-אלוף הרצי הלוי, סגן הרמטכ"ל אלוף אמיר ברעם, אלוף (במיל') אליעזר שקדי, ראש אכ"א אלוף יניב עשור והפצ"רית אלוף יפעת תומר-ירושלמי. הוחלט כי הוצאת הצווים תיעשה בהתאם ליכולות הקליטה והמיון ולאחר תהליך טיוב משמעותי של הנתונים הקיימים לגבי המתגייסים האפשריים.

במקביל להוצאת הצווים, בחודש הקרוב יעלה לאוויר קמפיין הסברה ייעודי לאוכלוסייה החרדית. הקמפיין ינגיש את מסלולי השירות המותאמים לחרדים בצה"ל בהתאם להמלצות "ועדת שקדי".

מלשכתו של שר הביטחון נמסר כי השר והרמטכ"ל "סיכמו בדיון כי מדובר בצורך מבצעי ובסוגיה חברתית מורכבת. יש לפעול לפי עיקרון 'גיוס בהצלחה' על מנת להגיע לשירות משמעותי של בני המגזר החרדי, תוך שמירה על אורח חייהם, וכדי להביא למספר הולך וגדל של מתגייסים בתהליך סדור".

לפני שבועיים, תשעה שופטי בג"ץ הכריעו פה-אחד כי על המדינה לגייס את תלמידי הישיבות לצה"ל. עוד קבעו השופטים כי לא ניתן להמשיך ולהעביר כספי תמיכות לישיבות ולכוללים עבור תלמידים שלא קיבלו פטור או ששירותם הצבאי לא נדחה.

"בית המשפט העליון קבע כי הקושי שבעמדת הממשלה מתחדד נוכח המלחמה המתמשכת נגד ארגוני טרור ברצועת עזה ובחזית הצפונית, בתקופה של למעלה מ-8 חודשים", נכתב בפסק הדין. "הודגש כי העמדה העדכנית של מערכת הביטחון היא כי קיים צורך קונקרטי ודחוף בכוח אדם נוסף. בית המשפט העליון הבהיר כי בעיצומה של מלחמה קשה, מעמסת אי-השוויון בנטל חריפה מתמיד - ומחייבת קידום פתרון בר קיימה לסוגיה זו".

הידיעה פורסמה לראשונה ב-N12