ישראל במלחמה | סיקור שוטף

גלנט קורא לחתור לעסקה: "התנאים שיווצרו בעקבותיה - יקדמו את האינטרסים הלאומיים והביטחוניים שלנו"

צה"ל בהוראת פינוי לכל תושבי העיר עזה: "אזור לחימה מסוכן" • נתניהו לשליח ביידן למזרח התיכון: אסכים לעסקה - אם תעמוד בקווים האדומים • גלנט רומז: נסכים לנסיגה מציר פילדלפי בתמורה לעסקת חטופים • נסראללה: "עצירת המלחמה בעזה היא הדרך היחידה לעצור את המלחמה בחזית הצפונית" • אחרי שבועיים: צה"ל השלים את הפשיטה על סג'עייה, 8 מנהרות הושמדו • עדכונים בולטים

שר הביטחון יואב גלנט / צילום: שחר יורמן, דוברות משרד הבטחון
שר הביטחון יואב גלנט / צילום: שחר יורמן, דוברות משרד הבטחון

עדכונים שוטפים

21:10 - חיזבאללה במתקפה נוספת: 3 כטב"מים התפוצצו במרכז רמת הגולן

הכטב"מים נפלו במרחב בית המכס. כוח צה"ל מצוות הקרב של חטיבה 228 זיהה חוליית מחבלי חיזבאללה שנכנסה לאתר צבאי במרחב טיר חרפא. מטוסי קרב תקפו את האתר שבו זוהו המחבלים ולאחר מכן תשתיות צבאיות נוספות בדרום המדינה.

20:40 - גלנט קורא לחתור לעסקה: "התנאים שיווצרו בעקבותיה - יקדמו את האינטרסים הלאומיים והביטחוניים שלנו"

הנשיא הרצוג, שר הביטחון גלנט והרמטכ"ל הלוי נאמו בטקס סיום המכללה לביטחון לאומי, והתייחסו למגעים לעסקת חטופים מול חמאס - שנמשכים במקביל. שר הביטחון הצהיר כי מערכת הביטחון "תדע לגבור על הסיכונים שעלולים להיווצר" בעקבות העסקה. "נפתח בפנינו חלון הזדמנויות מוגבל לממש את חובתנו הערכית והמוסרית להשבת חטופים", הוסיף. לכתבה המלאה 

19:14 - הושלמה הפשיטה על סג'עייה: 8 מנהרות הושמדו

דובר צה"ל הודיע כי כוחות חטיבת הצנחנים, חטיבה 7 ויחידת יהל"ם השלימו את משימתם שארכה כשבועיים במרחב סג'עייה בפיקוד אוגדה 98. במהלך הלחימה, חיסלו הכוחות עשרות רבות של מחבלים, השמידו מתחמי לחימה ומבנים ממולכדים. עוד נמסר כי במהלך הפעילות הושמדו 8 מנהרות, שלאורכן נמצאו אמצעי לחימה, מחשבים ניידים ואמצעי תקשורת: "ציוד המאפשר שהייה לזמן ארוך ותשתיות חשמל וגז שישמשו את המחבלים".

18:12 - שני לוחמי צה"ל נפצעו קשה בעזה

דובר צה"ל עדכן הערב כי שני לוחמים מחטיבת אלכסנדרוני (3) נפצעו קשה בקרב במרכז הרצועה. הם פונו לבית החולים לקבלת טיפול רפואי, משפחותיהם עודכנו.

17:21 - נסראללה: "אנחנו מתישים את האויב. נסכים לכל החלטה של חמאס במו"מ"

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה אמר בנאום לזכר בכיר הארגון אבו נעמה שחוסל בתקיפה ישראלית כי "עצירת המלחמה בעזה היא הדרך היחידה לעצור את המלחמה בחזית הצפונית". הוא לעג לישראל, והתייחס לחוק הגיוס ולמצבו של צה"ל. "צבא האויב נאלץ להאריך את גיוס החובה, ויש לכך השפעה כלכלית וחברתית גדולה על החברה הישראלית".

נסראללה הביע סיפוק מהישגי ארגון טרור במהלך המלחמה, וטען כי "הושגו המטרות שלנו להתיש את האויב בכלכלה, בכוח האדם ובמציאות החברתית, וזה יאלץ אותו להפסיק את המלחמה". נסראללה התייחס גם למו"מ לעסקת חטופים, שתוביל גם להפסקת אש בעזה, והבהיר כי "חמאס מנהל משא ומתן בשמו ובשם סיעות ההתנגדות וכל ציר ההתנגדות. מה שחמאס מסתפק בו, כולנו נהיה מרוצים". הוא הוסיף כי "לא ביקשנו שחמאס יתאם אתנו את המשא ומתן, ואנחנו תומכים בו בכל החלטותיו ואיתו עד הסוף".

15:24 - צה"ל: נתפסו יותר מ-150 שקים של חומרים להכנת מטענים ברחבי פיקוד המרכז

דובר צה"ל הודיע עי במסגרת הפעילויות של כוחות הביטחון נגד טרור המטענים, כוחות צה"ל, מג"ב והמנהל האזרחי בהכוונת השב"כ תפסו בחמש חטיבות מרחביות בפיקוד המרכז יותר מ-150 שקים של חומרים להכנת מטענים.

"הכוחות עצרו שישה בעלי חנויות שמכרו את החומרים, והעבירו אותם להמשך חקירת כוחות הביטחון. בנוסף, הכוחות עצרו חמישה מבוקשים בחוסאן ובעיזריה שבעציון ועצרו מבוקש נוסף בעוריף שבשומרון", מסר דובר צה"ל. "המבוקשים שנעצרו הועברו להמשך טיפול כוחות הביטחון, אין נפגעים לכוחותינו. כוחות הביטחון ימשיכו לפעול לסיכול טרור המטענים וטרור מכל סוג שהוא. עד כה נעצרו מתחילת המלחמה כ-4,150 מבוקשים ברחבי אוגדת יהודה ושומרון ובחטיבת הבקעה והעמקים. כ-1,750 מהם משויכים לארגון הטרור חמאס".

15:05 - גלנט נועד עם שליח ביידן למזרח התיכון: "פתרון שימנע ניסיונות הברחת נשק לרצועה הכרחי לנסיגת כוחות צה"ל מחלק מציר פילדלפי. ישראל נכונה לפתוח את מעבר רפיח" 

גם שר הביטחון יואב גלנט נפגש עם שליחו של נשיא ארה"ב למזרח התיכון. "השניים שוחחו על הצורך בניצול ההזדמנות שנוצרה להגעה להסדר להשבת החטופים, ועל הדרכים האפשריות לפתרון הפערים שנותרו. השר גלנט הודה למקגרק ולראש ה-CIA ביל ברנס על מעורבותם האישית בנושא".

"בפגישתם, שוחחו השניים על ההתקדמות בשיח בין ישראל למצרים בהובלת ארה"ב באשר לפתרון שימנע ניסיונות הברחת נשק לעזה, על פי התוכנית שהציג שר הביטחון בתחילת המלחמה ונידונה בין הצדדים. גלנט הדגיש בפני השליח כי פתרון שימנע ניסיונות הברחת נשק לרצועת עזה הכרחי לקטיעת צינור החמצן של החמאס ולנסיגת כוחות צה"ל מחלקים מהציר, עבור התקדמות השיח על הסכם לשחרור חטופים. גלנט אמר כי ישראל נכונה לפתוח את מעבר רפיח, אך לא תאפשר את חזרתו של חמאס למקום. גלנט הביע את הערכתו בפני השליח והודה לממשל האמריקני על עמידתו לצד ישראל בקידום השבת החטופים והשגת מטרות המלחמה".

15:02 - מטח כבד לצפון - כ-30 שיגורים זוהו

התרעות הופעלו בכמה יישובים בצפון הארץ לאחר שחיזבאללה שיגר רקטות ואלה יורטו מעל לגליל. בצה"ל זיהו כ-30 שיגורים שחצו מלבנון לעבר מרחב זעורה, ומסרו כי אין נפגעים.

14:32 - נתניהו נועד עם שליח ביידן למזרח התיכון: "מחויבים לעסקה כל עוד נשמרים הקווים האדומים של ישראל"

ראש הממשלה נתניהו נפגש עם השליח המיוחד של נשיא ארה"ב למזרח התיכון ברט מקגורק, בלשכת רה"מ בירושלים. בפגישתם דנו השניים בסוגיות אזוריות, ורה"מ התייחס למו"מ: "רה"מ הדגיש את מחויבותו לעסקה כל עוד נשמרים הקווים האדומים של ישראל. בפגישה השתתפו השר לעניינים אסטרטגיים ושגריר ארה"ב בישראל".

12:01 - המשלחת הישראלית נחתה בדוחה

ראש המוסד דוד ברנע, ראש השב"כ רונן בר וראש מנהלת החטופים ניצן אלון - נחתו בדוחה. בשעות הקרובות תתקיים פסגה יחד עם ראש ממשלת קטר, ראש המודיעין המצרי וראש ה-CIA.

11:37 - בהתפתחות משמעותית ביותר, צה"ל קורא לכל תושבי העיר עזה לעזוב מיד דרך הנקז לכיוון מחנות המרכז

11:20 - נועה וניר ברנס מקיבוץ אורטל הם ההרוגים מפגיעת רקטה ברכבם בגולן, שלושת ילדיהם נותרו יתומים

נועה וניר ברנס, הורים לשלושה ילדים מהקיבוץ אורטל שברמת הגולן, הם השניים שנהרגו אתמול מהמטח של חיזבאללה ליישובי הצפון, כך הותר לפרסום הבוקר (רביעי). ניר, מנהל התיירות בקיבוץ, ואורטל, שוקולטיירית, עשו אמש את דרכם הביתה בכביש 91, נפגעו פגיעה ישירה ברכבם ונהרגו במקום. בדובר צה"ל עדכנו אמש כי הרקטה שפגעה בהם היא אחת מתוך כ-40 שנורו .

נועה וניר ברנס שנהרגו מפגיעה ברכבם בגולן
 נועה וניר ברנס שנהרגו מפגיעה ברכבם בגולן

בקיבוץ ספדו: "אבל כבד ירד על קיבוץ אורטל. נועה וניר ברנס, חברי הקיבוץ, נהרגו מפגיעה ישירה ברכבם. נועה וניר, בני 46, חברים מרכזיים ואהובים באורטל, הגיעו ליישוב בשנת 2012. ניר ניהל את ענף הלול ולפני כן את ענף התיירות ואת התרבות. נועה הייתה מזכירת ענף המטע. לזוג שלושה ילדים, בני 13, 16 ו-18. קהילת אורטל חזקה ומלוכדת, מחזקת את המשפחה ומתמודדת עם המצב". לכתבה המלאה ב-N12.

07:00 - צה"ל תקף תשתיות חיזבאללה בעומק לבנון ובדרומה

במהלך הלילה, מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו שתי תשתיות טרור של מערך ההגנה האווירית של ארגון הטרור חיזבאללה במרחבים ג'נתא שבעומק לבנון וברעשית שבדרום לבנון. כמו כן, מטוסי קרב תקפו מחסן אמצעי לחימה של הארגון במרחב הכפר כילא שבדרום לבנון.

06:00 - הותר לפרסום: לוחם מגלן רס"ל טל להט נפל בקרב במרכז עזה

רס"ל טל להט, בן 21 מכפר סבא, נפל בקרב במרכז רצועת עזה. הוא שירת כלוחם ביחידת מגלן שבעוצבת הקומנדו והועלה מדרגת סמ"ר לדרגת רס"ל לאחר מותו. הלוויתו תיערך ביום רביעי, ד' בתמוז התשפ"ד, 10 ביולי 2024, בשעה 17:00, בבית העלמין הצבאי בכפר סבא.

04:16 - חשש לחדירת מחבלים ביישוב עלמון שבהרי בנימין

00:45 - צה"ל: נבדקים דיווחים על פגיעה באזרחים סמוך לבית הספר בח'אן יונס

מטוס קרב תקף מחבל חמאס שהשתתף, בין היתר, בטבח ב-7 באוקטובר - כך לפי דובר צה"ל. בתוך כך, נבדקים דיווחים על פגיעה באזרחים סמוך לבית הספר "אלעודה בעבסאן" בח'אן יונס, המצוי בסמוך למיקום התקיפה. האירוע מתוחקר.

00:23 - דיווח בלבנון על תקיפה ישראלית בכפר א-נבי שית שבעומק המדינה

הכתבה פורסמה לראשונה ב-N12