ציפי סמט מונתה למפקחת הביטוח לאחר שלא נפתרה בעיית הצינון של גבי מי-זהב

הסיר את מועמדותו גם לאור דרישת אמיתי להימנע מן המינוי בשל מעורבותו לכאורה בקרטל הביטוח

שר האוצר, יעקב נאמן, החליט בסוף השבוע בערב למנות את ציפי סמט למפקחת על הביטוח ולממונה על שוק ההון, לאחר שהמועמד המוביל, גבי מיזהב, הודיע לו באותו יום על הסרת מועמדותו. מינויה של סמט יובא לאישור ועדת בן-דרור, ולאחר מכן לאישור הממשלה. סמט מכהנת בתפקידים אלו, כממלאת מקום, מ-1 בפברואר.

הודעתו של מי-זהב על הסרת מועמדותו הפתיעה את נאמן ואת מנכ"ל האוצר, בן-ציון זילברפרב. מי-זהב אמר, כי ויתר בשל "ניגודי אינטרסים ומיגבלות לקראת שובו לענף".

ל"גלובס" נודע, כי מי-זהב ביקש למצוא סידור, שלפיו יוכל לחזור מיד עם פרישתו לתפקידו כמנכ"ל סוכנות הביטוח אמביט, שהוא מחזיק ב-%50 ממניותיה. חוק הצינון אינו מאפשר חזרה מיידית, ולא נמצאה הדרך לבטל מראש את הצינון.

עמותת אמיתי דרשה בשבוע שעבר מנאמן ומהיועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, שלא למנות את מי-זהב לתפקיד, מאחר שהיה מעורב לטענתה ב-92' בפרשת הקרטל בחברות הביטוח. אמיתי עמדה להודיע היום (א') לרובינשטיין, כי תעתור לבג"ץ נגד המינוי.

מי-זהב אישר היום (א') ל"גלובס", כי הודיע ביום ה' לנאמן על הסרת מועמדותו, מהנימוקים שצוינו. הוא לא היה מוכן להתייחס לעניינים אחרים הקשורים בנושא זה. מי-זהב ימשיך לנהל את אמביט עם שותפו, יאיר עירון.

סמט מכהנת מזה שנתיים וחצי כמשנה למפקח על הביטוח ולממונה על שוק ההון. קודם לכן עבדה 12 שנים ככלכלנית בכירה בבנק ישראל, ובין היתר ריכזה את עבודת הצוות לרפורמה בשוק ההון. היא היתה מרצה לכלכלה באוניברסיטה העברית, באוניברסיטה בר-אילן ובקווינס קולג' בניו יורק.

סמט אמרה היום ל"גלובס": "אני מקווה לעבוד בשיתוף פעולה עם כל המשקיעים המוסדיים, תוך התייעצות בכל הגורמים המקצועיים".

ראשי חברות הביטוח קידמו בברכה את מינויה של סמט, המקיימת איתם קשרים מקצועיים טובים זה שנים. המינוי התקבל בברכה ביחוד לאחר החיכוכים שהיו בין ראשי החברות לבין המפקח הקודם, דורון שורר. יו"ר איגוד חברות הביטוח, ד"ר איתמר בורוביץ, אמר: "זהו מינוי מצוין של אדם מוכשר ומקצוען, המכיר את המערכת על כל היבטיה. האיגוד לא פעל למען המינוי, אך הוא שבע רצון ממנו מאוד". «מאת אלעזר לוין «ציפי סמט מונתה למפקחת הביטוח לאחר שלא נפתרה בעיית הצינון של גבי מי-זהב «הסיר את מועמדותו גם לאור דרישת אמיתי להימנע מן המינוי בשל מעורבותו לכאורה בקרטל הביטוח «מאת אלעזר לוין «ציפי סמט מונתה למפקחת הביטוח לאחר שלא נפתרה בעיית הצינון של גבי מי-זהב «הסיר את מועמדותו גם לאור דרישת אמיתי להימנע מן המינוי בשל מעורבותו לכאורה בקרטל הביטוח

צרו איתנו קשר *5988