שפרלינג ועניי עירו

ליוסי שפרלינג, יו"ר חלמיש, יש תוכנית לסיבסוד קרקע לזוגות צעירים: "גם אם יהיה מי שיגיד, שזו תוכנית שעולה ערב בחירות, אדרבא" * את שכונת התקוה, לדבריו, צריך לגלח ולבנות מחדש

עו"ד יוסי שפרלינג, יו"ר חלמיש בשנתיים האחרונות וחבר מועצת העיר תל אביב, מקדם תוכנית בנייה לזוגות צעירים במצב בינוני. הוא רוצה שהעיר תקצה קרקע או אחוזי בנייה לטובתם, במחיר מסובסד, "כדי למנוע בריחה מהעיר ולדאוג לתושבים". ממפלגת העבודה (בה הוא חבר) הוא נגעל. הוא שוקל לרוץ ברשימה משותפת עם דור שלם דורש שלום.

על הטענות להשקעות אדירות בתשתיות בשכונת התקווה, הוא אומר: זה נכון. אומרים שאפשר היה לחפור בהן תעלה כמו לה-מנש. שפרלינג מאשר ואומר: זו התוצאה של שיטת הטלאים, חבית בלי תחתית. זהו ראיון ראשון מאז כניסתו לחלמיש, בו הוא מגיב גם על הטענות נגד החברה. שפרלינג מרגיש כמו מדריך טיולים. פעם החביאו את כפר שלם. היום אחת לשבועיים מסיירת במקום אישיות ציבורית.

גלובס: אתה מקדם בחודשים האחרונים רעיונות לבנייה לזוגות צעירים מהמעמד הבינוני בת"א. מהם הסיכויים להצלחתם?

שפרלינג: "בארבע השנים האחרונות עסקתי באופן יומיומי בבנייה פיזית בשכונות הדרום ובעיקר בכפר שלם. הנהלת חלמיש ואני הוכחנו, שניתן לבצע מהפיכה בדיור בדרום, שנראתה במשך 40 שנה בלתי אפשרית. באותה מידה אני משוכנע, שיש דרכים למהפכת דיור במרכז העיר ת"א ובצפונה, למרות שלכאורה נדמה שמדובר שם באוכלוסיה שבעה ומשגשגת.

"זו טעות שאני מכיר משחר ילדותי, כי אני עצמי נולדתי וגדלתי ברמת אביב, בסביבה של אלפי משפחות בנות המעמד הבינוני מאוד. כלומר משפחות שכירים, שגרות בדירות בנות 2.5 ו-3 חדרים. משפחות שאין להן שום יכולת כלכלית לממן רכישת דירה עבור ילדיהם, שנולדו וגדלו במקום. עם בגרותם הם נאלצים לנדוד מחוץ לתל אביב, על מנת לממן לעצמם דיור אלמנטרי". -- והתוכניות עצמן?

"התוכנית עצמה דומה לתוכנית, שהנהיג שר השיכון הקודם, בנימין (פואד) בן-אליעזר, ביחד עם ראשי רשויות מקומיות. הכוונה לתוכנית בנה דירתך. לפי התוכנית, הרשות מעמידה קרקע במחיר עלות, ללא רווח קבלני, לאוכלוסיה שנקבעה כזכאית. האוכלוסיה הזו כוללת את תושבי הרשות המקומית, כאלה שמצד אחד אינם בקו העוני, ומאידך אין להם יכולת כלכלית לרכוש דירה במאות אלפי דולרים.

"בעצם, המרכיב העיקרי בעלות הדירה הוא הבנייה. באופן הזה, כשמנטרלים את ספסרות הקרקעות, ניתן להוזיל את מחיר הדיור במאות אלפי שקלים. צריך לזכור, שהחלק העיקרי של מחירי הדיור הגבוהים בשוק הנדל"ן הוא מרכיב המחיר של הקרקע.

"אני מציע, שעיריית תל אביב תסבסד את מחיר הקרקע, או שתעמיד קרקע עירונית לרשות הפרוייקט, או שתיתן אחוזי בנייה על גגות, אשר ניתן לבנות עליהם מספר גדול של יחידות דיור. כדוגמה, בוועדת התכנון והבנייה דנו בימים האחרונים בפרוייקט בנייה ברחוב רמז פינת ארלוזורוב. הקרקע היא של העירייה. שם החלטנו להעניק אחוזי בנייה גבוהים ביותר, למאות יחידות דיור. אני טוען, ששם חייבים להקצות לפחות %50 מיחידות הדיור, ואפילו את כל אחוזי הבנייה, לטובת זוגות צעירים תושבי ת"א. תושבים שיענו על הקריטריונים, שאני מציע לקבוע לזכאות". -- אילו קריטריונים?

"זוגות צעירים או משפחות חד הוריות עד גיל 40 הגרים בתל אביב לפחות ב-15 השנים האחרונות ברציפות. הכוונה לזוגות צעירים, שאין להם ולא היתה להם כל דירה אחרת בבעלותם. בין כל הזוגות הצעירים שיענו על הקריטריונים תיערך הגרלה. זו הצעה. אפשר לשנות או להוסיף לקריטריונים". -- עיריית ת"א תפסיד הכנסות מקרקע, היא יכולה ומוכנה לעמוד בזה?

"עיריית ת"א תרוויח את בניה ותושביה, שישארו לגור בתחומה. צריך לזכור שאי אפשר להתמקד בהפסד של העירייה, ולא מה העירייה נותנת". -- התוכנית הזו היא חלק מהמהלכים הפוליטיים שלך, הרי הבחירות קרבות?

"אני יכול להוכיח, שאני מדבר על התוכנית הזו כבר שלוש שנים. הסיבה שאני מתמקד בה עכשיו היא, שפשוט עד עכשיו עסקתי במימוש תוכניות בדרום העיר, מתוקף תפקידי כיו"ר חלמיש. מאחר ואף אחד בשלוש השנים האחרונות לא נרתם לפעול למען הזוגות הצעירים בצפון, אני נאלץ לחזור לתוכניות הללו עכשיו.

"גם אם יהיה מי שיגיד, שזו תוכנית אשר עולה ערב בחירות, אדרבא. אם זה יעזור לזוגות הצעירים, מה זה משנה מה אומרים?

"אין לי כרגע החלטה ברורה לגבי המשך פעילותי במישור המוניציפלי. אני נגעל מצד אחד מפעילותה המפלגתית של מפלגת העבודה, בכל הקשור למערכת הפוליטית בתל אביב. לכן אני מתלבט אם לנסות להבריא את המפלגה מבפנים. אני בספק אם בכוחותי הדלים אני יכול. האפשרות הנוספת היא הקמת התארגנות מחוץ למפלגת העבודה. האפשרות הזו נבדקת. אין לי שאיפה לתפקיד או כסא או משכורת בעיריית תל אביב. את כל פעילותי עד עכשיו עשיתי בהתנדבות.

אין לי עניין להיות סגן ראש עיר, ראש אגף או מנהל מחלקה. אני מונע על ידי מהלכים אידיאולוגיים של הקמת כוח אמיתי של תנועת העבודה". -- בחלמיש ובמועצת העיר עבדת ללא תשלום?

"בהתנדבות מוחלטת, ללא החזר הוצאה של אגורה". -- האם זה נכון שהוצע לך תפקיד בטוח על ידי שתי רשימות למועצת העיר הבאה?

"התשובה חיובית. אני לא מוכן לפרט. אם מה שהיה מעניין אותי זה להבטיח לעצמי כסא במועצה, אני יכול לסכם את זה תוך שעתיים". -- היו מגעים בינך ובין דור שלום להתמודדות משותפת ברשימה למועצת העיר?

"נכון. אני לא רוצה להיכנס לפרטים, רק יכול לומר, שיש לי שני תנאים שהצבתי לעצמי בהקמת רשימה חדשה. הראשון הוא, שאף אחד לא יקבל שום תפקיד אישי בעירייה. השני הוא, שההתמודדות תהיה אך ורק על מצע אידיאולוגי חברתי. כל זאת למנוע חששות וחשדות לאופורטוניזים פוליטי או מירדף אחר כיסאות". -- היו טענות על התיפקוד של חלמיש בכפר שלם. מונה רו"ח בודק, וקיימת אפשרות לבוררות.

"היו טענות על מדיניות הפינויים בכפר שלם. יש ויכוח על המדיניות בין משרד האוצר והמינהל. חלמיש לא צד לוויכוח הזה. יתר על כן, בבדיקה שנעשתה על ידי רו"ח חיצוני, שמונה במיוחד לצורך העניין, נקבע על ידו מפורשות, שמדיניות הפינויים היתה מוצלחת ביותר (מדיניות שנקבעה על ידי שר השיכון לשעבר בנימין בן-אליעזר). הביצוע שלה על ידי חלמיש, נקבע בדו"ח, היה חסר תקדים בהצלחתו.

"בשורה התחתונה נבנה כפר שלם מחדש, מבלי שזה עלה למשלם המיסים אגורה שחוקה אחת. אם יעתיקו את המודל לכל הארץ, אין לי ספק שתוך חמש שנים אפשר לפתור את כל מצוקת הדיור של השכונות ועיירות הפיתוח". -- פינוי-בינוי זאת אופנה חדשה, אותה מנסים ליישם המינהל, משרד הפנים ואפילו עורכי תוכניות מחוזיות. יש לך טיפים בשבילם?

"על תוכניות פינוי-בינוי מדברים לפחות 20 שנה. כשנכנסתי לתפקיד כיו"ר חלמיש באפריל 94', אף אחד מהתושבים בכפר שלם לא האמין בי. גם אנשים חיצוניים פיקפקו ביכולת היישום. יותר מזה, היתה הסכמה של גורמים במשרד השיכון, עם ועד התושבים בכפר שלם, לעבוד בשיטת פינוי אחרת, במתכונת של גבעת עמל בתל אביב, לפיה הפינוי בינוי יימסר לתושבים וינוהל על ידם. אני התנגדתי. כשההתנגדות שלי לא התקבלה ביקשתי שלושה חודשי חסד, במטרה לנסות את התוכנית שלנו. התוצאות מדברות בעד עצמן. הטיפ שאני יכול לתת הוא להעתיק את המודל לכל הארץ. הטיפ המרכזי הוא לקחת מנהלים עם רמה אישית ויושר אישי כדוגמת המנהלים בחלמיש". -- אבל רואה החשבון החיצוני טען לחוב של חלמיש למדינה בגין הפרוייקט, של עשרות מיליוני שקלים. אולי הפרוייקט כן עלה למשלם המיסים?

"חד משמעית - הפרוייקט ריווחי. חד משמעית - הפרוייקט לא יעלה כסף למשלם המיסים". -- מה תטען במשפט הדיבה בשבוע הבא, שמנהל חוטר-ישי נגד עיתון הארץ, בעניין מכירת הקרקעות בכפר שלם בתקופה שקדמה לכהונתך (עיסקת פפו חלמיש), הרי הוזמנת כעד ראשי?

"משפט הדיבה מתנהל סביב כתבה שפירסם עיתון הארץ על חשדות לאי סדרים במכירת קרקעות בכפר שלם, בתקופה של ההנהלה הקודמת (הנרי אזולאי ניהל את חלמיש דודי אפל קנה קרקעות - נ.ו). אני איני צד למשפט הזה. אני יכול רק לומר כאזרח פשוט במדינה, וכמי שעוסק רבות בנדל"ן בארץ, כי כשראיתי את העיסקאות למכירת הקרקעות בחלמיש, שנעשו לפני כניסתי לתפקיד - נדהמתי. סברתי שהעובדות זועקות לשמיים". -- אם כבר מדברים על שאריות מהתקופות הקודמות. יש טענות שחלמיש משכירה מבנים ביפו, שהנהלות קודמות היו אמורות לפנות עבור המינהל, והודיעו כי הרסו אותם?

"יש לי סימני שאלה רבים ואי הבנות רבות לגבי פעולות אשר נעשו על ידי הנהלות קודמות. כל מה שאני יכול לומר, שאחרי שלושה חודשים ראשונים בתפקיד הגעתי למסקנה, שעומדות בפני שתי אלטרנטיבות. או לעסוק כל יום וכל הקדנציה בניסיון לחקור את העבר ולהגיע למסקנות נוגות מאוד, או לבצע את שליחותי ולנהל את חלמיש, לבנות אותה מחדש לטובת האוכלוסיה הנזקקת. בחרתי באלטרנטיבה השניה. אני לא מצטער על כך, ויחד עם זאת אני חושב, שטוב יעשו רשויות המדינה אם יבדקו את כל מה שצריך לבדוק.

"כל השנים חלמיש היתה בגירעונות של מיליונים, כתוצאה מהכשלים. אחרי תקופת הבראה וניהול חדש של החברה, של שנתיים בלבד, לראשונה בהיסטוריה, היתה לנו התדיינות קשה עם מס הכנסה על רווחים". -- יש טענות על השיקום בשכונת התקווה בנוגע להוצאות עבור עבודות התשתית המבוצעות במקום, בניהולה של חלמיש. טוענים שבהוצאות אפשר לחפור את לה-מנש.

"אני יכול לומר, שאני חושב שבעיקרון הטענות נכונות. במובן הרעיוני - אם זה היה תלוי בי, אני חושב שבמקום להשקיע אין ספור כספים בתיקון טלאים בשכונת התקווה, צריך לעצור, לגלח את השכונה או חלקים נרחבים ממנה, ולבנות אותה מחדש. התושבים היו נהנים, עם ישראל היה נהנה, וגם קופת המדינה. במשך שלוש שנים המסעדות ברחוב האצ"ל היו סגורות לקהל. זה הנזק היחידי שיכול היה להיגרם. שיטת הטלאים היא בור ללא תחתית. כדי לשנות את השיטה צריך החלטה חכמה ואמיצה של הרשויות, משרד השיכון ועיריית ת"א". -- עסקת גם בבעיות התחבורה של תל אביב, דרשת את סגירת העיר לכלי רכב של מי שאינם תושבי תל אביב. איפה הדברים עומדים?

"הנושא יובא לדיון במועצת העיר השבוע, בדיון מיוחד, בעקבות הצעה לסדר שלי. דרשתי סגירת העיר בין השעות 8 בבוקר עד 5 אחר הצהריים. בשעות אלו לא תותר כניסה של כלי רכב כלל. בכניסות לעיר יוכשרו מגרשי חניה גדולים. טענו נגדי שעסקים יברחו מתל אביב והעיר תפסיד תשלומי ארנונה, אבל אני מוטרד קודם כל מבריחת התושבים. צריך לזכור שלאנשי הציבור התהפכו סדרי העדיפויות. לגופו של עניין אני משוכנע, שמי שמנהל את עיסקו בתל אביב וגר מחוץ לתל אביב, מוטרד ממשך הזמן שלוקח לו להיכנס לעיר. בהנחה שתוך שנתיים שלוש מספר כלי הרכב יגדל, לא ניתן יהיה להיכנס לעיר. דווקא ההצעה שלי תימנע את בריחת אנשי העסקים מהעיר". -- כשהוצע המינוי שלך לתפקיד יו"ר חלמיש על ידי בן-אליעזר, רוני מילוא התנגד. לא היה לחלמיש יו"ר ארבעה חודשים מהסיבה הזו. איך אתה מסתדר איתו כיום, חלמיש הרי חברה עירונית ממשלתית?

שפרלינג: "העובדה שמילוא סירב לאשר את המינוי שלי בהתחלה, נבעה מחשש שלו, שאעשה בחלמיש שימוש פוליטי. צריך לזכור שחלמיש היתה במשך שנים מעוז פוליטי של פוליטיקאים, שניצלו את התלות של אוכלוסיה גדולה ונזקקת למטרות פוליטיות אישיות. הודעתי למילוא בשיחה אישית, שאין לי כוונה לעשות פוליטיקה. כל מטרתי בחלמיש זה לקחת את החברה הכושלת והמפסידה הזו, ולהפוך אותה לנקיה וריווחית. העובדה שרוני מילוא אמר במועצת העיר, מספר פעמים, כי את מה שנעשה בחלמיש בשנים האחרונות צריך לכתוב באותיות זהב בספר העיר תל אביב, מדברת בעד עצמה. חלק גדול מהצלחת חלמיש נובע מהעובדה, שראש העיר העמיד לרשות חלמיש תקציבים וסדרי עדיפויות חסרי תקדים". «נעה ווסרמן «שפרלינג ועניי עירו «ליוסי שפרלינג, יו"ר חלמיש, יש תוכנית לסיבסוד קרקע לזוגות צעירים: "גם אם יהיה מי שיגיד, שזו תוכנית שעולה ערב בחירות, אדרבא" * את שכונת התקוה, לדבריו, צריך לגלח ולבנות מחדש «נעה ווסרמן «שפרלינג ועניי עירו «ליוסי שפרלינג, יו"ר חלמיש, יש תוכנית לסיבסוד קרקע לזוגות צעירים: "גם אם יהיה מי שיגיד, שזו תוכנית שעולה ערב בחירות, אדרבא" * את שכונת התקוה, לדבריו, צריך לגלח ולבנות מחדש

צרו איתנו קשר *5988