רב בריח מחליפה את המפתח להפסדים

לאחר שהוציאה למעלה מ-22 מיליון שקל על מערכת מחשוב ארגונית כושלת מסוג ERP, מחליפה רב בריח את ספק המערכת, יבמ, ובוחנת פתרונות אחרים

לאחר תקופה ארוכה של כשל בזמני התגובה במסגרת פרוייקט יישום פתרון ERP של SAP ברב בריח שסופקה על ידי יבמ, ולאחר נפילות ותקלות מחשב מרובות, החליטה רב בריח על ניסוי פתרונות של ספקים חילופיים, שבמידה שיאושרו על ידי רב בריח יחליפו את חומרת יבמ.

בהודעה בזו הלשון פנתה היום (א') חברת רב בריח היום לבורסה; ולא בלי סיבה. "התקלות בחומרה שסופקה על ידי יבמ גרמו, ועדיין גורמות, לרב בריח נזק רב", מוסרת החברה בהודעתה.

תוכנת ENTERPRISE RESOURCE PLANNING) ERP) של SAP היא פתרון ממוחשב שנועד לקשר בין מערכות הארגון השונות ולספק כלי מידע וניתוח רב עוצמה למנהליה. אבל תיאוריה לחוד ומציאות לחוד, וכאשר רב בריח אומרת "נזק רב", היא מתכוונת לזה. החברה, ענק בשוק הדלתות המקומי, עם 25 סניפים וכן מערך הפצה בחו"ל (שליש ממכירותיה מיועד ליצוא), הציגה מכירות של 85 מיליון שקל ברבעון הראשון של 99', ודיווחה על הפסד של 3.6 מיליון שקל.

לא ברור מהו הנזק המדויק שנגרם לחברה כתוצאה מההטמעה הכושלת של תוכנת ה-ERP, אם כי ההערכות מדברות על יותר מ-12 מיליון שקל הוצאות שוטפות, בנוסף לכ-10 מיליון שקל שהושקעו ברכישת מערכת ה-ERP ויישומה עד כה.

המערכת, שנכנסה לשימוש בנובמבר 98', גרמה לקשיים בזמני התגובה במערכות המידע שלה ולנפילות מחשב. בחודשים הבאים נגרמו קשיים בתפקוד החברה מול מאות לקוחותיה, כאשר רק בחודש מארס הושג שיפור מסוים. אבל עדיין המצב רחוק מלהשביע רצון, ועל כך מעידה ההודעה שפורסמה היום. העובדה ששווי השוק של החברה, 27 מיליון דולר, נמוך משמעותית מההון העצמי (45 מיליון דולר) מצביעה יותר מכל על הפסימיות של החברה לגבי המשך דרכה.

חברת רב בריח אינה היחידה שנפגעה בעקבות הטמעת מערכת ERP. חברת הפצת התרופות האמריקנית פוקסמאייר קרסה לפני כשלוש שנים, בעקבות ההשקעה של 5 מיליון דולר, גם כן מתוצרת SAP.

החברה, שלפני הקריסה הוערכה בלא פחות מ-5 מיליארד דולר, התמוטטה בשל ההוצאות הנלוות, שכללו בין היתר 30 מיליון דולר לחברת הייעוץ אנדרסן קונסולטינג. אלא שגם לאחר הוצאות כבדות, המערכת לא הצליחה להתייצב. פוקסמאייר הצליחה לספק רק חלק קטן מהזמנות לקוחותיה, ומכאן הדרך להתפרקותה היתה קצרה.

ממקרה פוקסמאייר מתברר שעל כל השקעה של דולר במערכת ה-ERP, נדרשת השקעה נוספת של עד 10 דולר בהתקנה, התאמה ותחזוקה של המערכת.

כעת מוסרת רב בריח כי בכוונתה להחליף את המערכת שהתקינה עבורה יבמ בחומרה חליפית מתוצרת קומפאק, מערכת הפעלה NT ובסיס נתונים של אורקל, אשר יסופקו לרב בריח על ידי תים מחשבים.

בתוך כך, מתברר שבשנה האחרונה הגיעו לארץ מומחים של חברת SAP אשר בדקו את המערכת. בדו"חות שמסרו לחברות יבמ ורב בריח, הם טענו כי הכשל אינו בחומרה אלא בצורך לבצע כוונונים נוספים במערכת סאפ. בתעשייה טוענים כי ייתכן ששורש הסכסוך בין יבמ לבין רב בריח הוא חובות של רב בריח ליבמ על פרוייקט היישום של המערכת. נאמר גם כי איפיון המערכת לקה באופטימיות יוצאת דופן.

לטענות אלו לא ניתן היה לקבל תגובה, ודובר יבמ מסר כי "החברה אינה מנהלת משא ומתן עיסקי מעל גבי העיתונים ובהודעות לבורסה"

צרו איתנו קשר *5988