ברזובסקי: "אני מעדיף להיות עריק בחו"ל מאשר אסיר פוליטי ברוסיה"

המולטימיליונר הרוסי-יהודי החליט להישאר לפי שעה בארה"ב, ולא להתייצב לחקירה בעניין כספי "אירופלוט" שהשקיע בשווייץ

איל התקשורת והעסקים הרוסי, המולטימיליונר היהודי בוריס ברזובסקי, העושה במסגרת עסקיו בחו"ל, הודיע אתמול שאינו מתכוון לחזור לרוסיה בקרוב ולהתייצב בפני החוקר הראשי בפרקליטות הכללית של מוסקבה לצורך חקירה הקשורה לחברת התעופה הלאומית הרוסית "אירופלוט".

ברזובסקי, הנמצא כעת בארה"ב, אמר שכל הפעולות שלו בחברות שרשם בשווייץ, נועדו לפתח את שלוחת "אירופלוט" בשווייץ שפעילותה מבוססת על מימון שנתן.

ברזובסקי אמר בריאיון עיתונאי ש"נמאס לו" מהרדיפות אחריו הנעשות באחרונה, הן מצד הפרקליטות של רוסיה והן מצד הקרמלין, והוא "מעדיף להיות עריק פוליטי בחו"ל מאשר אסיר פוליטי ברוסיה". לדבריו, אולי בעתיד יחזור לרוסיה.

ברזובסקי טען בראיון, שבשנה האחרונה הוא תמך נמרצות בבחירתו של ולדימיר פוטין לנשיא רוסיה ובניצחונה של מפלגתו, "אחדות", בבחירות האחרונות לפרלמנט. לדבריו, בערוץ הטלוויזיה הממלכתית, שמחצית מניותיו שייכת לברזובסקי, שודרו מדי יום תוכניות הקשורות לתעמולת הבחירות, והוא הזרים מיליוני דולרים לפעולתו של ערוץ הטלוויזיה. לדבריו, כל הכסף שהוא הזרים הגיעו מרווחים של החברות שלו בשווייץ, ולמרות הכול ולדימיר פוטין מאיים עליו ו"מסכן את חייו".

לדברי ברזובסקי, ברוסיה מתגברות התבטאויות אנטישמיות. למשל, המושל החדש של איזור קורסק - הקומוניסט אלכסנדר מיכאלוב, שהחליף את המושל הקודם, אלכסנדר רוצקוי, גיבור ברית המועצות - הוקיע את יהדותו של ברזובסקי, שכן אמו יהודייה, וטען ש"היהודים הורסים את רוסיה".

ברזובסקי טען שדברים אלה הם שהשפיעו על החלטתו להישאר בינתיים בחו"ל. הוא גם הזכיר משפט שאמר פוטין לכתבים בביקורו בניו-יורק על אודות ברזובסקי: "אנחנו יכולים בקלות להעבירו מסיווג של עד לסיווג של נאשם".

צרו איתנו קשר *5988