מרקסטון נכנסת לפעולה: רוכשת את דפי זהב מעורק ב-500 מיליון שקל

בנק לאומי יעמיד את מחצית המימון לעיסקה * בקרן מרקסטון נותרו 450 מיליון דולר להשקעות והיא עשויה לגייס עוד 200 מיליון דולר

קרן הביי-אאוט מרקסטון, שגייסה 500 מיליון דולר, ביצעה היום (ה`) עיסקה ראשונה לרכישת חברת דפי זהב מעורק תמורת 500 מיליון שקל (110 מיליון דולר). חברת דפי זהב הוקמה לפני כ-35 שנה והיא עוסקת בפירסום מסווג, הכולל מדריכים מסווגים במדיה כתובה ואינטרנטית.

ל"גלובס" נודע, כי מרקסטון מנהלת מו"מ מתקדם עם בנק לאומי למימון מחצית מהעיסקה. אם לא יהיו שינויים של הרגע האחרון, יממן בנק לאומי לבדו את המרכיב הממונף בעיסקה. מחצית מהיקף העיסקה ימומנו בהון העצמי של מרקסטון, ואילו 250 מיליון שקל נוספים ימומנו במימון בנקאי.

גורמים פיננסיים ציינו, כי מדובר בעיסקה מחוזרת מבחינה בנקאית. דוברת בנק לאומי סירבה להגיב לידיעה וציינה, שהבנק אינו נוהג לחשוף מידע על ענייני לקוחות.

בעקבות הרכישה ימונה אחד השותפים בקרן לתפקיד יו"ר מועצת המנהלים. מעבר לכך לא מתכוונים במרקסטון לבצע שינוים מהותיים בחברה, שמעסיקה 420 עובדים.

כיום מתמקדת פעילותה העיקרית של דפי זהב בשוק הישראלי. בעקבות הרכישה, היא עשויה להיכנס לתחומי פרסום נוספים ואולי אף להרחיב את פעילות החברה בחו"ל.

עם זאת, בשנים האחרונות הצטמצם מאוד היקף הפעילות של חברת דפי זהב, בין השאר בשל המיתון. החברה היא אמנם רווחית, יש לה תזרים מזומנים חיובי, והכנסותיה מסתכמות בכמה מאות מיליוני שקלים בשנה. אבל נראה שהאינטרנט מכה בה במידה משמעותית, וגורם לה לאבד שיעור לא מבוטל מהיקף עסקיה.

לאחר מכירת דפי זהב, מחזיקה עורק ב-50% מחברת מקסימידה וב50% מחברת הביטוח AIG ישראל. בעלי המניות של עורק הם מוריס קאהן (15%), חברת טסק הולדינג (35%) וחברת אס.בי.פי נדרלנד (35%).

לאחר העיסקה נותרו בקופת מרקסטון 450 מיליון דולר (בשל המינוף החלקי לעיסקת דפי זהב) לביצוע השקעות נוספות בישראל. המשמעות היא, שבשנים הקרובות תנסה מרקסטון להיות מעורבת ברוב העיסקאות המשמעותיות שיתבצעו במשק.

בעבר פורסם, כי הקרן מעורבת במו"מ בנוגע לכמה מהתאגידים הגדולים בהם בזק, תנובה, סלקום ואחרים. ניתן להניח שעד עתה בחנו שותפי הקרן עשרות הצעות, וכי בשנה הקרובה צפויות לא מעט השקעות. עד תחילת ינואר 2005 עשויה קרן מרקסטון לגייס 200 מיליון דולר נוספים מכמה גופים מוסדיים אמריקניים.

צרו איתנו קשר *5988