המיליארדר האוסטרלי ג'ון גנדל ירכוש מחצית ממפעלי קיבוץ גבת תמורת 62 מיליון שקל

גנדל ירכוש 38% ממניות פלסטרו השקיה לפי שווי הגבוה ב-30% ממחיר השוק; אורי יוגב, המייצג את גנדל, ימונה ליו"ר החברה

המיליארדר האוסטרלי ג'ון גנדל ירכוש מחצית מהבעלות במפעלי קיבוץ גבת - פלסטרו השקיה ופלעד. גנדל, המיוצג בידי אורי יוגב (לשעבר הממונה על אגף תקציבים) ישלם לקיבוץ 62.5 מיליון שקל תמורת 50% מגבת נכסים, שהיא כיום אגודה שיתופית המחזיקה 76% ממניות פלסטרו השקיה, הפועלת בתחום ההשקיה ו-52% ממניות פלעד, יצרנית של צינורות לענף התשתית.

מחיר העיסקה משקף שווי של 140 מיליון שקל לפלסטרו השקיה (10.9 שקל למניה) הגבוה בכ-30% מעל מחיר הבורסה קודם לדיווח אודות העיסקה. פלעד, שהינה חברה פרטי, מתומחרת בעיסקה לפי שווי של כ-30 מיליון שקל.

השקעתם של גנדל ויוגב במפעלי הפלסטיק של גבת, מתבצעת לאחר שבחנו לאחרונה אפשרות לשותפות במפעל קיבוצי אחר הפועל בענף ההשקיה, נטפים. לאחר השלמת העיסקה, יחזיק גנדל בשרשור 38% ממניות פלסטרו השקיה. יוגב צפוי להתמנות ליו"ר הדירקטוריון של החברה.

לדברי יוסי חברון המשמש כיום כיו"ר פלסטרו השקיה, כמו גם יתר החברות שבבעלות גבת, "הרציונל בעיסקה הוא להכניס ידיים חזקות לתוך המערכת. האפשרות של גנדל להשקיע בחברה לצורך הרחבת פעילותה, בענף שצומח בצורה אגרסיבית בשנים האחרונות, גדולה בהרבה מהיכולת שלנו כיום. יש כיום הרבה הזדמנויות בענף שבו אנחנו פועלים ובשביל לנצל אותן צריך את ההון וגם חלק מהקשרים שיש לקבוצת גנדל. בנוסף, אנחנו מקבלים בעיסקה את יכולות הניהול של אורי יוגב, שאני אשמש כסגנו בפלסטרו השקיה".

במסגרת הסכם העקרונות שנחתם בין הצדדים, התחייב קיבוץ גבת לפעול להפיכת גבת נכסים מאגודה שיתופית לחברה פרטית בתוך תקופה של 6 חודשים, שאם לא כן יהיה גנדל רשאי לבטל את ההסכם. לאחר הפיכתה לחברה, ישקיע בה גנדל 62.5 מיליון שקל, סכום אשר ישמש להחזר החוב של גבת נכסים לבנקים כנגד שחרור המניות שבבעלותה משעבוד.

לגנדל הוענקה אופציית "פוט", לפיה בתנאים ובתקופות שנקבעו בהסכם העקרונות, יוכללחייב את גבת לרכוש מגבת נכסים את מלוא אחזקותיה בפלעד (כאמור 52% מהמניות) תמורת סכום של 16 מיליון שקל. פלעד, המייצרת צינורות בקטרים גדולים לביוב וניקוז, סיימה את החודשים ינואר-ספטמבר 2004 עם הכנסות של 61 מיליון שקל ורווח של 579 אלף שקל, לאחר שאת שנת 2003 כולה סיימה עם הכנסות של כ-80 מיליון שקל ורווח נקי של 1.8 מיליון שקל. ההון העצמי של החברה עמד בסוף ספטמבר 2004 על 20 מיליון שקל.

במהלך ההשקעה של גנדל משלים קיבוץ גבת גיוס של 220 מיליון שקל לעסקיו תוך פחות משנה, רובו באמצעות פלסטרו השקיה, האחזקה המעניינת יותר של הקיבוץ. פלסטרו השקיה עוסקת בפיתוח, ייצור, שיווק ומתן שירות למערכות השקיה הפועלות בנפח נמוך.

החברה הונפקה לראשונה בבורסה בחודש מאי אשתקד וגייסה כ-71 מיליון שקל באמצעות מניות, אופציות ואג"ח להמרה. בדצמבר גייסה החברה 55 מיליון שקל נוספים בהנפקת אג"ח ואופציות. בתווך, גייסה פלסטרו השקיה 12 מיליון שקל בהנפקה פרטית לקבוצת משקיעים בראשות משפחת רקנאטי.

פלסטרו השקיה היא החברה השנייה בגודלה בעולם למתן פתרונות השקיה בנפח נמוך (טפטפות, מתזים) המשקים עד 300 ליטר מים לשעה. גם החברה המובילה סיגמנט זה של השוק, נטפים וזו התופסת את המקום השלישי, נען, משתייכות לסקטור הקיבוצי.

פלסטרו השקיה משווקת מוצרי השקיה מתקדמים בכ-60 מדינות. החברה מייצרת במפעליה בישראל את מכלול המוצרים שלה בתחום ההשקיה ומפעילה קווי ייצור הן בישראל והן בארצות היעד שלה ברחבי העולם. פעילות השיווק והמכירה נעשית בעיקר באמצעות חברות בנות באקוודור, ארגנטינה, צ'ילה, קולומביה, פיליפינים, סין, פרו וברזיל, כמו גם באמצעות שותפויות ומיזמים משותפים באוסטרליה, סין והודו.

פלסטרו השקיה דיווחה לאחרונה כי ברבעון השלישי של 2004 נמשכה מגמת הגידול בפעילות הקבוצה בארץ ובעולם. למרות שחיקה בריווחיות הגולמית, שנבעה מעלייה חדה במחירי חומר הגלם ונזקים שגרמה השביתה בנמלים, השכילה החברה לשמור על רמת הריווחיות שאיפיינה אותה ב-2003. הכנסות החברה עמדו בחודשים ינואר-ספטמבר על 235 מיליון שקל, גידול של 21% לעומת התקופה המקבילה. 47% מהמכירות היו לדרום ומרכז אמריקה, 20% לאירופה וכ-12% לישראל.

הרווח הגולמי של החברה הסתכם בכ-80 מיליון שקל, 34.4% מהמכירות. הרווח התפעולי עמד על 16.6 מיליון שקל (7.1% מהמכירות) ואילו הרווח הנקי בתשעת החודשים הראשונים של 2004 עמד על 7.5 מיליון שקל לעומת 6.7 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב-2003 ורווח של 12.5 מיליון שקל בשנת 2003 כולה (שהיה כפול מהרווח ב-2002).

רכישת שליטה משותפת בקבוצת פלסטרו, הינה המהלך העסקי הראשון של איל ההון האוסטרלי ג'ון גנדל בישראל. עד כה היה מעורב גנדל בישראל בפילנתרופיה ובמתן תרומות לגופים שונים (ביניהם: מוזיאון יד ושם ופרויקט מחשב לכל ילד).

קבוצת גנדל מנהלת ככל הידוע נכסים בהיקף של למעלה מ-7 מיליארד דולר והיא מקבוצות ההשקעה הפרטיות במובילות באוסטרליה. הקבוצה מתכוונת להשקיע בעסקים נוספים בישראל ולא מן הנמנע כי תמשיך להשקיע בתחום המים.

עם תחילת פעילותו בישראל הגיע גנדל להסכם עם אורי יוגב - מי שהיה הממונה על התקציבים באוצר עד לפני כשנה - באשר לניהול בלעדי של עסקיו בישראל. יוגב ( 44 ) שימש בעבר כמנכ"ל בזק בינלאומי ולפני כן כמנכ"ל זכיינית דומינו'ס פיצה בישראל.