עכשיו זה רשמי: עד סוף שנת 2007 אפל עוברת לשבבים של אינטל

האנליסטים חלוקים בשאלה האם ההחלטה של ג'ובס היא גאונית או טיפשית ומסוכנת

מחשבי מקינטוש שמופעלים על ידי שבבי אינטל יגיעו לשוק בתקופה זו של השנה הבאה, וכל מחשבי המק של אפל יעברו לשבבי אינטל עד סוף 2007, כך הודיע אמש (ב') מנכ"ל אפל, סטיב ג'ובס בוועידת המפתחים העולמית של החברה בסן פרנסיסקו.

המעבר, ששמועות עליו נפוצו כבר שבועות מספר, מתקבל כמכה קשה ל-IBM ול-Freescale Semiconductors, המספקות לאפל את שבבי ה-Power PC בהם השתמשו המקים במשך עשר שנים.

רובם המכריע של המפתחים קיבלו את המהלך בתשואות, למרות שניתן היה לשמוע גם כמה התנשמויות כבדות בקרב 3,800 המפתחים במרכז הכנסים Moscone West ברגע שבו אישר ג'ובס שאפל אכן מתכוונת לבצע את השינוי הטכנולוגי השלישי שלה ב-15 השנים האחרונות.

המנכ"ל החדש של אינטל, פול אוטליני, הצטרף לג'ובס על הבמה להודעה על הלקוח החדש של יצרנית השבבים. "אנחנו מאוד נלהבים מההזדמנות שניתנה לנו לעבוד עם אפל ולספק לכם מוצרים נפלאים", אמר אוטליני לקהל.

במהלך נאומו המרכזי של ג'ובס בוועידה הציגה החברה את מערכת ההפעלה Mac OS X Tiger שפועלת על מק המבוסס על מעבד של אינטל. "מטרתנו היא לספק ללקוחותינו את המחשבים האישיים הטובים בעולם, ובמבט לעתיד מפת הדרכים של המעבדים של אינטל היא החזקה ביותר", אמר ג'ובס בהודעה שפורסמה עם תחילת נאומו המרכזי. "חלפו עשר שנים מאז עברנו להשתמש ב-Power PC, ואנחנו חושבים שהטכנולוגיה של אינטל תעזור לנו ליצור את המחשבים האישיים הטובים ביותר לעשר השנים הבאות".

השבבים של אינטל מקדימים בהרבה את שבבי IBM כשמדובר בהגדלת הביצועים בלי לצרוך הרבה אנרגיה, תכונה שהיא חשובה מאוד במוצרים העתידיים של אפל, אמר.

PowerPC 970FX, מעבד ה-64 ביט של IBM, שאפל מכנה אותו G5, הוא מתחרה רציני למעבד פנטיום 4 של אינטל בכל הקשור לביצועים של מחשבים שולחניים. אבל הגרסה האחרונה של השבב דרשה מאפל להשתמש בטכנולוגיית קירור בנוזל כדי להבטיח שמחשבי ה-Power Mac יעבדו כראוי. משום כך לא יכלו IBM ואפל לשלב את ה-G5 במחשב נייד, פלח השוק בעל הצמיחה המהירה ביותר בשוק המחשבים האישיים, ציין ג'ובס באכזבה.

"מהלך טיפשי ומסוכן"

כמה אנליסטים כינו את המהלך של אפל "מסוכן" ו-"טיפשי". "אף על פי שאנחנו יכולים לראות למה המעבר לגישת הארכיטקטורה הכפולה יכול להביא כמה יתרונות, עזיבה סיטונית של IBM תהיה מהלך טיפשי באופן קיצוני. אינטל אינה אותה 'מובילה דה פקטו בתכנון מעבדים' שהייתה לפני כמה שנים; בעבר הלא רחוק, הובסה אינטל מבחינת חדשנות הן על ידי AMD (עם גישה טובה יותר לחישוב ב-64 ביט) והן על ידי IBM (עם אסטרטגיה ארוכת טווח עדיפה בתחום השבבים מרובי הליבות)", כתב גארי ברנט, מנהל המחקר של Ovum Ltd., בהודעת מחקר שהופצה באי-מייל.

סטיב פורטונה, אנליסט חומרה וטכנולוגיית מידע ב-Prudential Equity Group LLC, אמר כי החברה שלו מאמינה כי "על ידי המעבר למעבדים מיצור המוני יותר, אפל מסתכנת מן הסתם בדילול הצעת השווי שלה, כיוון שיש לה שליטה פחותה יותר על מפת הדרכים של המוצר. אפל גם מסתכנת כנראה ביצירת ניכור בקרב בסיס הצרכנים הנאמן שלה".

אבל אנליסט אחר, ג'ק גולד מ- J. Gold Associates, כינה את המהלך בהודעה שהוציא "מהלך מדהים בפקחותו מצד אפל".

"בהחלטה האחת הזו, היא הבטיחה הלכה למעשה כי מערכת ההפעלה Mac OS תשרוד ותשגשג", אמר גולד. "והעניקה לעצמה את היכולת להתחרות עם פלטפורמות חומרה חדשות על בסיס שווה (בתנאי שתוכל לשמור על שוויון במחירים עם המתחרים הגדולים)".

"אני חושב שסטיב ג'ובס ראוי להערכה רבה. ביסודו של דבר הוא אפשר שיבוט של החומרה של אפל בלי לאפשר קיומן של חומרות משובטות, דבר שהוא תיעב מזה שנים. כעת, אפל צריכה לדאוג למחירים תחרותיים יותר כדי להגדיל את נתח השוק שלה".

לאפל יש תוכנית להתמודד עם סוגיות התוכנה שיעלו במהלך השינוי, אמר ג'ובס בנאומו. ראשית, גרסה מושלמת של Mac OS X כבר רצה על מעבדי אינטל מזה חמש שנים, פרויקט שכבר מזמן נפוצו עליו שמועות אבל מעולם לא אושר. "Mac OS X תוכננה מראש להיות מערכת לשתי הפלטפורמות, ממש מהרגע הראשון", הוא אמר.

תאימות לאחור של יישומים עתידיים תטופל באמצעות גרסה חדשה של Xcode, סביבת הפיתוח המשולבת של אפל עבור Mac OS X, אמר ג'ובס. Xcode 2.1, שיצאה אתמול, תאפשר למפתחים ליצור קוד בינארי גם לארכיטקטורה של ה- PowerPC וגם למעבדים של אינטל, הוא אמר.

אבל ליישומים הקיימים אין דרך לעקוף את העבודה שתידרש כדי להעביר את התוכנה מארכיטקטורה אחת לשנייה. יישומים המבוססים על ממשק תכנות היישומים "Cocoa" של אפל, יזדקקו רק לכמה תיקונים קלים ולעבור שוב קומפילציה, ויישומונים קטנים יותר שנבנו באמצעות ג'אווה ירוצו כמות שהם, אמר ג'ובס.

יישומים ישנים יותר שנבנו באמצעות ממשק תכנות היישומים Carbon של אפל יהיו קשים יותר להסבה, במיוחד אם המפתחים של אפל יצטרכו גם לעבור מסביבת הפיתוח Metrowerks ל-Xcode, הוא אמר. מחצית ממאה המפתחים הבכירים ביותר של אפל עברו ל-Xcode, בעוד 25% מהם נמצאים בתהליך המעבר, אמר ג'ובס.

חברת Wolfram Research הסבה את מנוע החישוב Mathematica שלה לשבבי אינטל בתוך כשעתיים בלבד, אמר אחד ממייסדי החברה, תיאו גריי, במהלך המצגת. מיקרוסופט ואדובי מתכננות גם הן להסב את היישומים מבוססי Mac OS שלהן לשבבי אינטל, אמרו מנהלים משתי החברות.

אבל ההסבה של אלפי יישומים קטנים אחרים תעמיד את המשאבים של חברות תוכנה קטנות יותר במבחן. לכן, סביר להניח שלא כל יישום יהיה מוכן כשיתחיל השיווק של המק הראשון המבוסס על שבב של אינטל, אמר ג'ובס. *

צרו איתנו קשר *5988