אימפקט אחריות תאגידית
צב מכוסה זפת / צילום: דוד חלפון, רשות הטבע והגנים

צב מכוסה זפת / צילום: דוד חלפון, רשות הטבע והגנים

משקמים את הסביבה ביחד עם הקהילה - הצד הירוק של האחריות התאגידית

כשהמגזר העסקי פוגש את הקרן לשמירת הטבע והמורשת דברים טובים קורים: אימפקט קהילתי, סביבתי וכלכלי נוצר

20.10.2021 |

הכתבה בשיתוף הקרן לשמירת הטבע והמורשת

מצילים צבי ים

בפרפרזה על המשפט הידוע, לפעמים דרוש כפר שלם כדי להציל צב. אסון הנפט שאירע בפברואר 2021 הביא למותם של בעלי חיים ימיים, פגע בסביבה הימית וסיכן את בריאות המתרחצים. עם כל הכבוד - ויש המון כבוד - לעבודה הסיזיפית של אלפי המתנדבים שניקו את החופים מבוקר ועד ליל, במצבי חירום יש צורך במשאבים כלכליים אדירים. כאן בדיוק נכנסת לפעולה הקרן לשמירת הטבע והמורשת, ארגון עצמאי שמסייע לרשות הטבע והגנים. הקרן, בראשותו של אלוף במיל' מתן וילנאי, היא הגוף שאחראי על גיוס כספים, בעיקר מהמגזר העסקי, לפעילויות שקשורות לקהילה ולסביבה בימי שגרה ובשעות חירום.

באירוע הנפט, למשל, גייסה הקרן מעשרות חברות בכירות במשק יותר מ־560 אלף שקלים (בין השאר באמצעות שלוחת הקרן בארה"ב), שכללו ציוד ניקוי ואמצעי מיגון למתנדבים וציוד רפואי לטיפול בצבי הים (מכונת הרדמה ומוניטור של אסותא, ציוד וטרינרי, בריכת טיפול, מיכל חמצן ועוד). חלק מהחברות שתרמו אף הוציאו לחופים מאות עובדים שהתנדבו מטעמן. הקשר הבלתי אמצעי של הקרן עם המגזר הפרטי הבליט את יתרונותיו היחסיים - יכולת קבלת החלטות מהירה והקצאת משאבים מיידית.


את נזקי האסון האקולוגי עדיין קשה לאמוד, אבל ברור לכל כי יעברו שנים, אם בכלל, עד לשיקומה המלא של הסביבה הימית. לשם כך, גייסה הקרן את חברות ההתפלה לשותפות ארוכת טווח בת ארבע שנים שעיקרה אימוץ המרכז להצלת צבי ים ושבמסגרתה נתרמות משאבות וציוד רפואי וטכני למרפאה הווטרינרית במרכז.

"עם ישראל מתגלה באירועים כאלה במלוא תפארתו", מתפעל מנכ"ל הקרן לשמירת הטבע והמורשת עוזי ברזלי. "ההתגייסות של מתנדבים פרטיים לצד חברות מובילות במשק היא יוצאת דופן ואני כל כך שמח לגלות את הפנים היפות של הישראלים והישראליות שמתגייסים לטובת הטבע והמורשת. גופים עסקיים נרתמים למשימה איכותית רחבה וארוכת טווח תוך שמירת קשר רציף בעבודה שוטפת. התגייסות של חברה למהלך כזה מכפילה את הכוח הן עבור החברה עצמה והן עבורנו. ובסוף, כמובן, הציבור הישראלי הוא המרוויח האמיתי".

משקמים את נזקי השריפה

כשמריצים את הזמן לאחור, הציבור הישראלי הוא כמובן לא רק המרוויח אלא גם המפסיד הגדול, כפי שבא לידי ביטוי באסון סביבתי נוסף שאירע השנה - השריפה שהשתוללה בהרי ירושלים באוגוסט האחרון וכילתה יותר מ־12,000 דונמים של חורש נטוע.

אמנם התמונות מהוות עדות לנזקי השריפה המיידיים, אבל הפגיעה המשמעותית היא זו הסמויה מן העין. "רוב בעלי החיים המוכרים לנו - זאבים, שועלים, תנים וחזירי בר - יודעים לברוח מהשריפה", מסביר הראל בן שחר, סגן מנהל מחוז מרכז של רשות הטבע והגנים. "הבעיה מתחילה כשבית הגידול שלהם נהרס. כשמתים בעלי חיים קטנים שמשמעותיים במערך המזון האקולוגי, או כשנשרף חורש ים תיכוני שמהווה מחסה לבעלי חיים מפני בני אדם וטורפים ומאלץ אותם לחפש מקור מים ומסתור רחוקים יותר - כמו במקרה של היחמורים במעיין עין הטייסים - זו פגיעה קשה".

הקרן לשמירת הטבע והמורשת יזמה בשיתוף בן אנד ג'ריס ישראל את מבצע "ביחד מחזירים את הצבע לטבע" שבמסגרתו תרמה חברת הגלידות 1% ממכירות הפיינטים לטובת שיקום נזקי השריפה בהרי ירושלים. "כחברה שפעילה לאורך כל השנים בפעילות קהילתית", אמר אבי זינגר, מנכ"ל בן & ג'ריס ישראל, "אנחנו רואים חובה לסייע בשיקום נזקי השריפה והחזרת הטבע משחור לירוק".


שדה חובהבתמונה מימין לשמאל : אבי זינגר מנכ''ל בן & ג'ריס ישראל, עוזי ברזילי מנכ''ל הקרן לשמירת הטבע והמורשת בישראל, מתן וילנאי נשיא הקרן. / צילום: מורג ביטן
 שדה חובהבתמונה מימין לשמאל : אבי זינגר מנכ''ל בן & ג'ריס ישראל, עוזי ברזילי מנכ''ל הקרן לשמירת הטבע והמורשת בישראל, מתן וילנאי נשיא הקרן. / צילום: מורג ביטן

בתמונה מימין לשמאל : אבי זינגר מנכ"ל בן & ג'ריס ישראל, עוזי ברזילי מנכ"ל הקרן לשמירת הטבע והמורשת בישראל, מתן וילנאי נשיא הקרן. צילום: מורג ביטן

מגשרים בין ילדים יהודים וערבים

הדבר הכי גדול למען הסביבה מתחיל בחינוך לשמירת הטבע. במובן זה חשוב לזכור כי הקרן לשמירת הטבע והמורשת פועלת בהתאם ליעדים של האו"ם לפיתוח בר קיימא - בעיקר בנושא שמירת הטבע והמגוון הביולוגי. האהבה לטבע ולסביבה היא גם מכנה משותף ערכי וחינוכי שבזכותו אפשר לטשטש פערי תרבות ושפה ולחבר בין אוכלוסיות. הקרן פועלת זה חמש שנים בשיתוף פעולה אסטרטגי עם חברת אדמה, שמייצרת ומפתחת חומרים להגנת הצומח, במסגרת התוכנית החינוכית "חוזרים לאדמה ביחד" .

התוכנית מפגישה בין בני נוער ערבים מתל שבע ובני נוער יהודים מבאר שבע, מתרכזת בערכים משותפים כמו שמירה על הטבע ועבודת צוות וכוללת מפגש היכרות בגן הלאומי בתל באר שבע, חתימה על אמנה משותפת, סיור מודרך, לימודי שפה, ביקורים הדדיים ונטיעת עצי זית בכל אחד מבתי הספר. הקורונה, שגרמה באופן זמני להפסקת המפגשים, העמיקה את הגעגוע בקרב התלמידים, אך הם גברו על הריחוק הכפוי ושמרו על קשר בעזרת שליחת מסרים וברכות לחגים.

"המפגשים קירבו בין התלמידים וחשפו אותם למסורת ולערכים של כל אחד מהמגזרים - היהודי והערבי", מוסיפה יסמין מחנכת כיתה ה' בבית הספר אלאמל בתל שבע.

מאמצים כיתות בפריפריה

הקשר בין ילדים לטבע מתבטא היטב גם בפעילויות של "הפורום הציבורי", חוג אזרחי התנדבותי של הקרן, שמתהדר בין היתר בפרויקט "אמץ כיתה". "למשרד החינוך יש מערכי של"ח שעושים עבודה מופלאה בחיבור הילדים לשטח ולימוד ידיעת הארץ במובן הפשוט והיפה של המילה", אומר יו"ר הפורום הציבורי ונשיא הקרן אלוף במיל' מתן וילנאי, "אבל הם צריכים תמיכה בשיעורים, בהסעות, באבטחה, זהו פרויקט יקר. פרויקט 'אמץ כיתה' מאפשר לבעלי אמצעים כמו חברות או גופים לקחת על עצמם אימוץ של בית ספר או כיתה, כך שיותר ויותר ילדים נחשפים לטבע הישראלי. לאחרונה ביקרתי בצפון בעין אפק ליד קרית ביאליק, וראיתי בעיניי את הילדים העירוניים באים ומכירים את השמורה ומתחברים לשטח. זו דוגמה קלאסית לאחריות תאגידית ותרומתה לחברה הלכה למעשה".

הפורום הציבורי, שהוקם במטרה לתמוך בשמירת הטבע ואתרי המורשת, מהווה מעין עורף ציבורי באמצעות הרחבת מעגלי השיח, יצירת שותפויות וגיוס משאבים. "שום דבר היום הוא לא מובן מאליו - כל פיסת טבע או אתר מורשת, וצריך להשקיע משאבים וזמן ואנרגיה בלשמר אותם עבורנו ועבור הדורות הבאים", אומר וילנאי. "הפורום הציבורי מייצג בדיוק את זה - את החיבור בין הרצון לתרום זמן ומשאבים ובין הצורך המובהק של אנשים בתקופת הקורונה לצאת ולחוות את הארץ. אני שמח לראות מחדש בכל מפגש מי הם האנשים המצטרפים לפורום והופכים לפעילים בו - מלח הארץ, מבכירי המשק, בכירי זרועות הבטחון לשעבר, מגיעים בנעלי הליכה עם בקבוק מים לכל מפגש ומסייעים לשמירה על הטבע והמורשת הכה חשובים".

"נושא שמירת הטבע והמורשת היה אמור לקבל משנה חשיבות בסדרי הקדימויות של מדינת ישראל לאור ההתחממות הגלובלית והעלייה בצפיפות האוכלוסייה", מדגישה ורדית קפלן, יו"ר הקרן לשמירת הטבע והמורשת. "אבל לצערנו זה לא קורה. בהינתן וזה המצב, מעורבותם ותרומתם של תאגידים, חברות ויחידים הינה חשובה על אחת כמה וכמה".

מחזקים את המורשת

באופן גורף, קל יותר להסביר את תרומת המגזר העסקי לטבע באירוע דרמטי כמו אסון הנפט או בשיקום שמורת בארי ונחל שקמה שנשרפו בעקבות טרור הבלונים והעפיפונים בעוטף עזה. אבל חשיבותו של הטבע - הגשמי והמוחשי - אינה אמורה להמעיט בערכה של המורשת, התחום שבו נושבת הרוח של הקרן.

במסגרת חיזוק ושמירת המורשת אפשר לציין את תרומתה של חברת תעבורה לפיתוח מתחם חאן שער הגיא שיהפוך לפארק שבו ניתן ללמוד על ההיסטוריה של מבקיעי הדרך לירושלים במלחמת העצמאות במסגרת תוכנית "אמץ אתר" ; את השותפות עם חברת דליה אנרגיה למשך 5-3 שנים לטובת שימור תל צפית במסגרת אותו פרויקט; את שימור תל גזר על ידי חברת המלט נשר; ואת חברת מנהרות הכרמל שאימצה את שמורת הטבע עין אפק במסגרת פרויקט "שימור מול פיתוח" שממחיש את השילוב בין עבודות הפיתוח לשמירת הטבע ומייצר זיקה בין הקהילה לסביבה.

הפרויקטים לשימור האתרים משלבים בין תרומה כספית והתנדבות העובדים, מתבססים במידה רבה על תרומה מקצועית שמתבטאת לעיתים במוצר עצמו או בהעברת ידע, זולגים מהנהלת החברה אל אנשי העשייה בשטח ופועלים לשיפור חזותי של האתרים, שדרוג חוויית הביקור, הסדרת נגישות ותחזוקה שוטפת.

תורמים וגם מרוויחים

השותפות עם הקרן סוללת עבור חברות במגזר העסקי ערוץ חדשני ומרענן של אחריות תאגידית בת קיימא שמתבטא בהגברת המודעות, המעורבות ואחריות החברה ועובדיה לקהילה ולסביבה, חיזוק הזיקה לטבע ולמורשת בישראל, שדרוג תדמיתי ומתן תוקף "ירוק" לחברה, ולבסוף, מהווה מנוף להשגת אימפקט מדיד, כמותי ושקוף על ידי תרומה והתנדבות.

ברובד העמוק יותר, הקרן מסייעת לתפור פרויקטים ייחודיים עבור השותפים לדרך באמצעות חיבור אסטרטגי הן בהיבט הגאוגרפי, כמו במקרה של אדמה בתל שבע, והן סביב ערכי החברה, כמו חברת הידרומודול שהקימה מסתור לציפורים סביב האגם בפארק אפק, חברת ג'יפ שהשמישה דרך עפר ברמת הגולן וחברת תעבורה שסייעה בשיקום חאן שער הגיא. וזו, למעשה, התגשמותו האולטימטיבית של חזון הקיימות.

שותפים יקרים לדרך, רצינו לומר לכם תודה

JFROG, הידרומודול, תעבורה, גדות, בזק, IBC, מלונות דן, אלביט, P&G, שופרסל, ד"ר פישר, ויסוצקי, טבע, פלסאון, הפניקס, שברון, טבע, בן&ג'ריס, זמיר בקל, מנהרות הכרמל, ICL Group, נשר, בנק לאומי, SC Johnson, ביטוח ישיר, ViaMaris, SDL, VID, H2ID, דליה אנרגיה, SIEMENS, הראל ביטוח ופיננסים, טמבור, IDE, VID, Rocheאדמה, דיסקונט, קבוצת חילן, מזרחי טפחות, סנו, טמפו, blackrock, אסותא, ACTIVE FENCE

ליצירת קשר ותרומות: הקרן לשמירת הטבע והמורשת (il.org.inhf)

03-7574267

efrat@inhf.org.il 

כתבות נוספות

צילום: Shutterstock

אתגר ה-ESG: "אף גוף לא יכול לפתור לבד את הבעיות של האנושות"

מור קומפני / צילום: באדיבות המצולמת

מור פלד

האביר האפל / צילום: באדיבות YES

מסך הכסף: עשרה סרטים על המכונה התאגידית

רון פוגל / צילום: ליאת פוגל שוב

רון פוגל

הרשמו לניוזלטר נשים בהייטק
נרשמת בהצלחה לניוזלטר