אימפקט אחריות תאגידית מאי 2022
צילום: Shutterstock, NicoElNino

צילום: Shutterstock, NicoElNino

משבר האקלים - החברות הגדולות כבר לא עומדות מנגד

חברות ותאגידים רואים עצמם כבעלי אחריות בנושאי ESG כלפי מחזיקי העניין שלהם, לרבות משקיעים, לקוחות, עובדים, ספקים, קהילות מקומיות ולאומיות. האסטרטגיה העסקית משתנה בהתאם ועל כל חברה להבין באיזה אופן שינויי האקלים צפויים להשפיע על המציאות העסקית ועל ליבת הפעילות שלה

01.05.2022 | ליהיא יוקלה מנהלת יחידת ה-ESG ושירי ביתן יועצת ESG ב-BDO

בשיתוף BDO

משבר האקלים הוא כבר מזמן אינו ביטוי ששמור למומחים ואקטיביסטים, אלא סוגייה
בעלת משקל משמעותי בשיח התקשורתי ובתודעה הציבורית. בתחילת החודש פרסם פאנל האקלים של האו"ם (IPCC) את הדו"ח השישי שלו (AR6) בנושא הערכה והיערכות לשינויי אקלים. כחלק ממסקנות הדו"ח, ניכר שהעלייה בטמפרטורה הממוצעת של כדור הארץ היא בלתי נמנעת, אך ניתנת לשליטה באמצעות התאגדות של הקהילה המקומית והבינלאומית בנושא.

בוועידת האו"ם לשינויי אקלים, שהתקיימה בגלזגו בנובמבר 2021 , הצהיר ראש הממשלה, נפתלי בנט, על יעד איפוס פליטות פחמן עד 2050 וממשלת ישראל אימצה יעדים להפחתת פליטות גזי חממה בסקטורים השונים.

ליהיא יוקלה ושירן ביתן / צילום: באדיבות BDO
 ליהיא יוקלה ושירן ביתן / צילום: באדיבות BDO


  ליהיא יוקלה מנהלת יחידת ה-ESG ב-BDO ושירי ביתן יועצת ESG ב-BDO 

להביא בחשבון יעדי אקלים

גם החברות הגדולות מושפעות מההשלכות הכלכליות של שינויי האקלים, בהן עליית
מפלס הים, עליית הטמפרטורה, אירועי קיצון והשפעות חברתיות, לצד מעבר לכלכלת דלת פחמן ושינויים רגולטוריים. לאותן חברות יש יכולת השפעה על תמונת המצב - למשל, באמצעות פעילות פרו אקטיבית להפחתת פליטה של גזי חממה. לפיכך, יש צורך באדפטציה הכרוכה בהיערכות מוקדמת להשלכות שינויי אקלים.

הגופים והחברות נתונים לרגולציה, אך לעתים גם פועלים מעבר לכך (Beyond Compliance) - כחלק ממחויבותם. לשם כך, הם נדרשים לפתח אסטרטגיית ESG (סביבה, חברה וממשל) כחלק בלתי נפרד מהאסטרטגיה העסקית שלהם, תוך הצבת מטרות ויעדים בנושאים המהותיים של החברה.

המשקיעים ומחזיקי העניין לא עוצמים עיניים

בשנים האחרונות מחזיקי עניין רואים חשיבות בהיערכות מוקדמת לשינויי אקלים
כדי למזער את הסיכונים אליהם חשופה החברה. בשל כך, ארגונים רבים מתייחסים לסיכוני אקלים ומשלבים אותם באסטרטגיה העסקית ובמערך ניהול הסיכונים וההזדמנויות. החברות רואות עצמן כבעלות אחריות בנושאי ESG כלפי מחזיקי 
העניין שלהן, לרבות משקיעים, לקוחות, עובדים, ספקים, קהילות מקומיות ולאומיות. 95% מהחברות הציבוריות במדדS&P 500 האמריקאי מדווחות כיום על מדיניות ה-ESG שלהן, ומגמה דומה ניכרת גם בקרב החברות בישראל.


בעקבות עלייה בהתעניינות מחזיקי עניין בכלל ומשקיעים בפרט בנושאי שינויי אקלים, ב-2017 פורסמה מסגרת דיווח וולונטרי על ידי ה-TCFD(Related Task Force on Climate Financial Disclosures).

ה-TCFD הוקם מטעם TCFD ה-Financial Stability Board במטרה להעניק כלי דיווח לארגונים המעוניינים לחשוף את ניהול
השפעות שינויי האקלים תחת ארבעה עקרונות:

ממשל - תיאור תפקידי הדירקטוריון וההנהלה בפיקוח על סיכוני אקלים.
אסטרטגיה - זיהוי השפעות הסיכונים וההזדמנויות על החברה, ופיתוח אסטרטגיית התמודדות בטווח הקצר, הבינוני והארוך.
ניהול סיכונים - זיהוי, הערכה, וניהול סיכוני האקלים לצמצום החשיפה של החברה.
מטרות ומדדים - הצבת יעדים ומטרות, ופירוט על פעילות החברה לפי המדדים
שנקבעו. המגמה העולמית מצביעה על כך שמוסדות פיננסים רבים (בהם בנקים, חברות ביטוח וחברות גמל ופנסיה) מגלים אחריות כלפי שינויי אקלים באמצעות ניהול אחראי של תיקי השקעות, תוך בחינת סיכוני האקלים. כיום אף מצופה ממוסדות פיננסיים אלה לדווח על בחינת סיכוני ESG בכלל ואקלים בפרט, כחלק  מהאסטרטגיה העסקית שלהם.

המאמצים להפחית ולהסתגל לשינויי האקלים מייצרים גם הזדמנויות לאותם התאגידים, למשל חיסכון בעלויות באמצעות התייעלות במשאבים, אימוץ מקורות אנרגיה דלי פחמן, פיתוח מוצרים ושירותים חדשים, גישה לשווקים חדשים ובניית חוסן לאורך שרשרת האספקה.

ניתן לסכם ולומר כי במסע להיערכות לשינויי האקלים הצפויים, על כל חברה להבין באיזה אופן התרחישים השונים צפויים להשפיע על המציאות העסקית ועל ליבת הפעילות שלה; וכן על השינויים שיידרשו במוצר ובשירות שלה. כל זאת במטרה למזער את הסיכונים אליהם חשופה החברה ולנצל את ההזדמנויות הטמונות בשינויים אלה תחת המציאות החדשה.

כתבות נוספות

פרופ' שלי לוי־צדק / צילום: צילום: דני מכליס, אוניברסיטת בן גוריון בנגב

6 חידושים ישראליים שיתקנו את העולם

גלעד פדבה

טקס המשואות בהר הרצל / צילום: אבי אוחיון, לע''מ

מצב הרוח הישראלית: מסע בעקבות שורשי הציונות

יונתן שם־אור

הרשמו לניוזלטר נשים בהייטק
נרשמת בהצלחה לניוזלטר