עסקת טיעון למנכ"ל בז"ן, ישר בן מרדכי: 150 שעות עבודות שירות על מפגע סביבתי חמור בחיפה

מדובר בתקלה שאירעה בשנת 2003, שכתוצאה ממנה נפלט עשן שחור בבז"ן חיפה * בז"ן חויבה בקנס בסך 1.6 מיליון שקל

בז"ן חויבה לשלם קנס בסך 1.6 מיליון שקל בשל מפגע סביבתי שנוצר כתוצאה מפליטת עשן בבז"ן חיפה. בית משפט השלום בחיפה אישר היום עיסקת טיעון שהתגבשה בין בז"ן למשרד לאיכות הסביבה.

מדובר בהליך פלילי במסגרתו הוגש כתב אישום המייחס לבז"ן ולמנכ"ל, ישר בן מרדכי, עבירות הקשורות במפגעים סביבתיים. מדובר בתקלה שאירעה בשנת 2003 שכתוצאה ממנה נפלט עשן שחור בבז"ן חיפה. המשרד לאיכות הסביבה באמצעות עוה"ד אריה בדנר, הגיש כתב אישום נגד בית הזיקוק בחיפה ונגד בכירים בחברה.

עו"ד מיכה פטמן, המייצג את בז"ן, אמר בדיון, כי המניע המרכזי לקבל את עיסקת הטיעון היתה הצהרת התביעה, כי לא מדובר במעשה של מחשבה פלילית או רשלנות אלא בעבירה של אחריות כבידה.

עו"ד בדנר, המייצג את המדינה אמר, כי הסדר הטיעון שגובש מקדם את האינטרס הציבורי ומהווה נקודת מפנה והישג גדול לסביבה. הקנס שהושת על בז"ן במסגרת הסדר הטיעון הוא הקנס המקסימלי שניתן היה להשית עליה במסגרת התיק. מדובר בכפל קנס לתאגיד שניתן בנסיבות מחמירות. בדנר טוען כי אין לזלזל בחשיבות של הפקדת ערבות על ידי בז"ן. לצעד זה משמעות עתידית בעניין ההרתעה.

המדינה ציינה עוד כי לא נעלמו מעיניה המשאבים הרבים שמשקיעה בז"ן בהצטיידות כדי למנוע אירועים סביבתיים נוספים, אך יחד עם זאת דורשת המדינה מבז"ן לנקוט בכל האמצעים על מנת למנוע אירועים כאלה.

השופט דניאל פיש, מבית משפט השלום בחיפה, אימץ את הטיעון וקבע, כי בז"ן תחויב בתשלום בסך 1.6 מיליון שקל. מנכ"ל בז"ן, ישר בן מרדכי, לא הורשע אך סוכם במסגרת הסכם הטיעון שיבצע עבודות שירות בסך 150 שעות.

מבתי הזיקוק נמסר בתגובה כי, "פליטת העשן השחור ארעה כתוצאה מטעות אנוש ולא מרשלנות. בז"ן משקיעה מאמצים ומשאבים רבים על מנת למנוע פגיעה באיכות הסביבה. החברה משקיעה 500 מיליון שקל במסגרת תוכנית רב שנתית לשמירה על איכות הסביבה שהוכנה בשיתוף עם המשרד לאיכות הסביבה".

צרו איתנו קשר *5988