למרות הסיום המגומגם היום, מדד המעו"ף טיפס השבוע ב-2.4%; טבע הוסיפה 2.8%

[לפורטל הפיננסי] פטרוכימיים עלתה 15 במחזור ער * לאומי איבדה 1.9% * בזק הוסיפה 1.6% * אי.די.בי אחזקות עלתה 1.2% * תפרון קרסה ב-14.6%

הבורסה של תל-אביב סגרה את שבוע המסחר באווירה מעורבת בהתאם לאווירה שנרשמה ביממה האחרונה בשוקי העולם. המדדים המובילים אמנם פתחו את המסחר בטריטוריה החיובית, אך מהר מאוד גלשו לירידות בהשראת הסנטימנט השלילי באירופה, ושייטו בטריטוריה השלילית לאורך רוב שעות היום.

בשוק המט"ח חזר היום הדולר להתחזק לאחר מספר ימים שליליים, ואילו באג"ח נרשמו ירידות שערים בהתאם לאווירה אתמול (ד') בארצות-הברית.

יום המסחר היה שקט מקודמו והושפע בעיקר מהגמגום שנרשם היום בשוקי העולם. הסיבה המרכזית לכך הייתה הדיבורים החוזרים ונשנים על המדיניות המוניטארית - על רקע החלטת הריבית בגוש האירו היום - ולמרות שהריבית באירופה נותרה על כנה, הרי שהערכות הן שהיא תועלה בעתיד הקרוב על רקע המשך ההתרחבות הכלכלית באזור.

אם תוסיפו לכך את העלאת הריבית שביצע היום בנק אוף אינגלנד בכ-0.25%, בתגובה לעליית הלחצים האינפלציוניים שבאה לידי ביטוי במיוחד במחירי הבתים בבריטניה כפי שפורסם בימים האחרונים, הרי שניתן להמשיך ולטעון את מה שטענו לאורך כל הימים האחרונים - שהשווקים טרם נחלצו מאיום ההידוק המוניטארי החדש-ישן.

בסיכום שבועי רושמת הבורסה דווקא פתיחה חיובית למחצית השנייה של 2007, עם תשואה מצטברת של כ-2.4% במדד המעו"ף. מי שבלט השבוע היה מדד הנדל"ן עם עלייה של 6.3%, כשהבנקים שוב נשארו מאחור עם עלייה שבועית של 0.8% במדד.

באופן כללי ניתן לומר, שהשבוע הושפע בעיקר מהסנטימנט החיובי בחו"ל, על רקע מקבץ נתוני מאקרו בארצות-הברית מהם עלה כי הבנק המרכזי לא יידרש להעלות את הריבית בקרוב. עם זאת, יום המסחר האחרון של השבוע כאמור החזיר את המשקיעים לדבר על הריבית, כשאנחנו מנחשים שהנושא ימשיך להעסיק את המשקיעים גם בשאר הקיץ.

באשר להמשך, הרי שהשבוע הבא לא טומן בחובו התפתחויות מיוחדות, וסביר להניח שהכיוון בשווקים ימשיך להיות מוכתב על-פי הנעשה בחו"ל. בזירה המקומית ניתן לומר שהמשקיעים ישאו את עיניהם בעיקר לפרסום מדד המחירים לצרכן של חודש יוני - שצפוי על-פי הערכות לעלות בכ-0.5% - אך בכל מקרה מדובר בנתון שיפורסם רק בעוד כשבוע וחצי ועוד קצת מוקדם לדון בו. בכל מקרה, נראה שאווירת יולי-אוגוסט תמשיך להתפשט בהדרגתיות לרחבי הפעילות באחד-העם וההערכות הן שמחזורי המסחר ימשיכו לקטון גם החודש, בהתאם למסורת, מגמה שהחלה לבוא לידי ביטוי במחזורי המסחר של חודש יוני.

בסוף היום איבד המעו"ף מערכו 0.2%, מדד תל-אביב 100 ירד ב-0.1% ומדד התל-טק ננעל ביציבות. מחזור המסחר עמד בסיום על רמה של 1.6 מיליארד שקל, וציין כאמור ירידת מדרגה לעומת הימים החיוביים האחרונים.

בהקשר זה, אגב, ניתן דווקא לומר משהו לטובתו של השוק, שכן ימי העליות האחרונים מתאפיינים לרוב במחזורי מסחר ערים מאלו של ימי הדשדוש או הירידות - מה שנתפש בדרך-כלל כאינדיקטור חיובי בקרב מנתחים טכניים, ובכלל.

הבנקים שוב הובילו הירידות

בשוק המניות נרשם היום כאמור סנטימנט שלילי מסוים, בהובלת מניות הבנקים הגדולים, כשפועלים השילה 1%, ולאומי איבדה מערכה 1.9% לאחר המלצה פושרת ממריל לינץ'. ייתכן שגם להחלטת האוצר, כי החברה תיאלץ למכור את אחזקותיה בפז נפט ובחברה לישראל בשנתיים הקרובות, הייתה בעניין זה השפעה. אפרופו פז, האחרונה איבדה היום מערכה 2.4% לאחר שדווח על התפטרות מפתיעה של המנכ"ל מודי בן-שך, שהלך עם החברה כברת דרך ארוכה למדי ומחזיק אף מספר אחוזים ממניותיה.

באופן כללי ניתן לומר, שזה בהחלט לא מעודד מבחינת פז שמתגלעים חילוקי דעות כה עמוקים לכאורה בין המנכ"ל לבעלים צדיק בינו, ובנימה פרקטית יותר נציין כי יהיה מעניין לראות אם כעת יבחר בן-שך גם לחסל את אחזקתו בחברה בהדרגתיות.

בין שאר הגדולות: טבע הוסיפה היום לערכה 0.8%; כי"ל ומכתשים אגן רשמו ירידות קלות של 0.5% ו-0.9% בהתאמה; בזק הוסיפה לערכה 1.6% לאור הערכות כי כניסתו של שלמה נחמה לחברה הולכת וקרבה ומניית אידיבי אחזקות הוסיפה לערכה 1.2%, לאחר שאתמול התברר כי בעלי השליטה בחברה שוב הגדילו אחזקותיהם בה, מה שמחזק את התזה שבקוסנטלציה כזו או אחרת ספק אם החברה הגג בקונצרן עוד תיוותר בבורסה לאורך זמן.

בזירת הנדל"ן נרשמה היום נטייה שלילית, כשהפעם בלטו מניות קבוצת פישמן, החברה הכלכלית ירושלים ומבני תעשיה , לאחר שדיווחו על השקעות רחבות היקף שמתוכננות בשוק ההודי ועלו בשיעורים של עד 2%. מניה אחרת שבלטה היום הייתה תפרון שקרסה ב-14.6%, לאחר שפרסמה אזהרת הכנסות להמשך השנה, מה שיפגע גם ברווחיותה ב-2007.

בין השאר, נראה שכדאי לשים לב למניית המפעלים הפטרוכימיים , שעלתה היום בכ-1% במחזור ער מהרגיל, אך לאו דווקא בשל כך.

למי שלא שם לב, החברה הוציאה אתמול דיווח לקוני לפיו היא השלימה - סוף-סוף - את הרחבת מתקני הייצור של כאו"ל, ובמסגרת זאת הוכפל כושר ייצור הפוליפרופילן שלה, מה שאומר שהיקפי המכירה צפויים לתפוח בהדרגה בהתאם.

עכשיו, מבלי להזכיר את העובדה שהחברה הזאת מחזיקה גם בבז"ן ובאבגול - שתי אחזקות מעניינות לכל הדעות - חשבו לרגע מה המשמעות של הכפלת מתקני הייצור של מתקן הנחשב למונופול בתחומו במדינת ישראל, והאם החברה הייתה הולכת למהלך שכזה, שהצריך השקעה של מאות מיליוני דולרים, לולא הייתה חושבת שיביא לה תועלת. אנחנו חושבים שעדיין לא כולם הפנימו את ההתפתחות הזאת, שעשויה להגדיל באופן משמעותי את ביצועי הפטרוכימיים, כך שלא מן הנמנע שמדובר בהזדמנות מעניינת.

הדולר שוב התחזק

בשוק המט"ח חזר היום הדולר להתחזק לאחר מספר ימים של חולשה, וננעל בסיום בעלייה של 0.72% לרמה של 4.213 שקל, על אף העובדה שהמטבע האמריקני נסחר היום במגמה מעורבת מול המטבעות המובילים. במקביל נרשמו היום בשוק הסולידי ירידות שערים באג"ח השקליות הארוכות בשיעורים של עד 0.7%, בעיקר בתגובה למומנטום השלילי בשוק האג"ח האמריקני אמש.

שבת שלום.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא שוק ההון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988