הוצאת הספרים הוותיקה "יבנה" מוצעת למכירה תמורת 2.5-3 מיליון דולר

נירה פריסקל, בעלת הוצאת "יבנה", החליטה למכור ; להוצאה כותרים שנמכרו במאות אלפי עותקים, כמו האטלס של פרופ' ברוור ותנ"ך קסוטו

אחרי 76 שנים בבעלות משפחת אורנשטיין, הוצאת הספרים הוותיקה "יבנה" מוצעת למכירה תמורת 2.5-3 מיליון דולר. הבעלים, נירה פריסקל, החיה בלונדון עם משפחתה, החליטה להוציא את הנכס המשפחתי למכירה. טלפון מאנגליה היא מאשרת את הידיעה, ונזכרת: "את יבנה הקים אבי, יהושע אורנשטיין, ב-1932 בת"א. ההוצאה שלנו מחזיקה בקטלוג גדול ורחב של כותרים מצליחים, ומתמחה בעיקר באטלסים, באנציקלופדיות ובספרי לימוד מסוגים שונים".

* אי אפשר לשכוח את "האטלס הכחול".

"כן, 'אטלס אוניברסיטאי חדש של פרופ' משה ברוור' בשמו הרשמי. זה נהפך לסימן ההיכר של יבנה".

* כמה נמכרו ממנו עד היום?

"קשה להעריך במדויק, אבל מדובר במאות אלפי עותקים שנמכרו ממנו ב-40 השנים האחרונות".

* את מחזיקה גם בזכויות לתנ"ך קסוטו הידוע.

"נכון. תנ"ך קסוטו ב-15 כרכים, שהיה גם הוא לסימן ההיכר של ההוצאה. אני יכולה לומר זאת במילים פשוטות וחד-משמעיות: אין כמעט תלמיד בישראל שלא החזיק ספר זה או אחר של הוצאת יבנה".

עוד קצת היסטוריה: ההוצאה הוקמה בידי יהושע אורנשטיין. השם המלא של ההוצאה נושא את שמו, "יהושע אורנשטיין, הוצאת ספרים יבנה בע"מ". שני ילדיו, אבשלום ונירה, ירשו ממנו את ההוצאה. אבשלום נפטר לפני שש שנים וההוצאה נותרה בידיה של נירה, הבת הצעירה.

יבנה נחשבת להוצאה פורה במיוחד, עם רבי-מכר קבועים שבהם ספריה של תמר בורנשטיין-לזר, אנציקלופדיה יבנה לרוס (המקבילה לבריטניקה לנוער), ספרי ילדים קלאסיים של לוין קיפניס, ספרי לימוד וגלובוסים בעברית וכמה ספרי עיון היסטוריים כ"סטלינגרד", "נפילת ברלין" ו"מלחמת האזרחים בספרד" מאת אנטוני ביוור, וקלאסיקת החינוך המיתולוגית "ילדים: האתגר" של רודולף דרייקורס.

פריסקל מוכרת את ההוצאה מפני שהיא כבר לא חיה בישראל וארבעת ילדיה-יורשיה אינם נמצאים בעסקי המו"לות. עו"ד ארנון גיצלטר, המייצג את פריסקל במכירת ההוצאה, מרחיב ומפרט: "יבנה היא עסק פיננסי. יש לחברה ארבעה-חמישה מוצרים ש'דופקים קופה' כמו מוצרי יסוד. סדרת האטלסים של פרופ' ברוור, האטלס החדש והאטלס הכללי שבהם משתמשים כל תלמידי בתי הספר התיכוניים וגם באוניברסיטאות בישראל, סדרת התנ"ך עם פירוש קסוטו, וקטלוג היסטורי עשיר שמתחיל מספרי דיסני ועד ספרות ילדים ישראלית. אוצרות רבים".

* ובכל זאת מוכרים.

"תראה, זה עצוב, כי מדובר בעסק משפחתי ותיק ובעל שם, אבל הילדים שלה הולכים לכיוונים אחרים, שלושה עורכי דין ואחד רופא שיניים, כולם עברו לחיות בלונדון ואין עתיד להוצאה ככה, בשלט רחוק".

* איזה הצעות קיבלת בינתיים?

"אחת ממפיץ ספרים גדול, ועוד הוצאת ספרים ישראלית שמתעניינת. אני לא יכול לחשוף שמות, בינתיים".

* כמה כסף עשתה ההוצאה בשנים האחרונות?

"אנחנו מדברים על מחזורים של 14-15 מיליון שקל בשנה, כשהרווח האופרטיבי נע בסביבות 4 מיליון שקל בשנה.

"בזמנו, היה סכסוך בין שני הילדים היורשים, בין נירה פריסקל לבין אחיה אבשלום אורנשטיין, והוא נפתר כשפריסקל רכשה את חלקו בעיזבון. מכיוון שעל הבעלים מוטל עומס כספי של פירעון הלוואות שהיא לקחה לצורך הרכישה הזאת, נשאר רווח אופרטיבי מתוך מחזור המכירות השנתי. זה עדיין סכום יפה".

צרו איתנו קשר *5988