מאורי מסר לאורי מויסר

בתביעה יודעים שאם לא יזדרזו עם עו"ד אורי מסר, ספק אם יהיה בכלל מי שיעיד

בחוגי התביעה מתחבטים אם ללכת על כתב אישום מצומצם ומהיר או להתרחב לעבר כתב אישום כבד, הכולל עבירות שוחד, שניתן אולי יהיה להגיש רק בעוד חודשים רבים.

במשל ממלחמת לבנון: האם להסתפק במבצע "שכר הולם" או להיגרר למלחמת "שינוי כיוון"?

מערך התגמול של מוריס טלנסקי, כפי שחשפנו בערוץ 2, כלל ארבע קטגוריות: העברת כספים במזומן ובהמחאות, גיוס תרומות למסעי בחירות והלוואות, לעתים תוך מתן ערבות להלוואות. אחת הערבויות, בסך 300 אלף דולר - חולטה. טלנסקי דרש את הכסף מאולמרט, הוא דרש זאת בכתב. עו"ד אורי מסר נתן עדות מעניינת בסוגיה זו. היו גם שתי הלוואות אישיות, פרטיות, שהלווה טלנסקי לאולמרט בסך כ-30 אלף דולר, שטרם הוחזרו. וקטגוריה רביעית - תשלום בעבור הרצאות ושדרוג טיסות ומלונות בגין ההרצאות.

אולמרט היה מרצה מבוקש, הגורם למאזיניו לדמוע ולפתוח ארנקים. טלנסקי גמל לו על הנכונות להרצות ועל כישורי ההתרמה הייחודיים. בקטגוריה זו, אולמרט היה הטלנט וטלנסקי היה הסוכן.

היכן היתה התמורה מצדו של טלנסקי, אם היתה? התמורה הכרחית, אם רוצים לטפס לעבירת השוחד. קיימת כמובן האפשרות, הערטילאית משהו, הידועה כ"שלח לחמך". מאחר שטלנסקי הוא גייס תרומות רשמי, "שנורר בשכר" הגוזר אחוזים ברשות ובסמכות - חייבת התמורה להיות יצוקה קצת יותר.

בשלב זה יש למשטרה שלוש דוגמאות לתמורה או דמויי תמורה: 1. מכתבי ההמלצה לאנשי עסקים המתבקשים לרכוש מטלנסקי את אחת הסחורות שלו, מיני-ברים לבתי מלון ומרכזי עסקים. 2. אולמרט, כשר בריאות לשעבר, הושיט עזרה לטלנסקי, שחפץ להקים באחד מבתי החולים בארץ מרכז לימוד. 3. טלנסקי היה נכנס בחופשיות ללשכתו בעיריית ירושלים ופעם אף ביקש ממנו שיתקין "במפרים", פסי-האטה, בשכונה שבה מתגוררים נכדיו, משום שהנהגים נוסעים שם במהירות מסוכנת.

שולה ואורי

שולה זקן היא כנראה בחורה מאוד מסודרת. מסודרת עד כדי סכנה. היא תיעדה את כל הכניסות הכספיות והיציאות. קיים מתאם בין עדותו של טלנסקי לבין רישומיה המוקפדים.

נו, יטען אולמרט, תגידו שאני מושחת, אבל אני לא מטומטם, רחוק מלהיות מטומטם. מי מתעד שוחד? עזוב אותך, יאמרו לו בפרקליטות, עזוב אותך, בוא נלך הלאה. אתה לא הראשון ולא השני שטוען טענה כזו. אגב, גם אריה דרעי העלה בזמנו טענה כזו. התיעוד איננו סותר שוחד, ובוודאי לא קבלת כספים שלא כדין. לו הדבר בידך, יאמרו לו, הרי היית עושה הכל כדי להעלים את התיעוד.

שולה זקן איננה רוצה להפליל את אולמרט ובאותה מידה איננה מתכוונת ליפול יחד עימו. לעת עתה היא שותקת, שתיקתה היא בפירוש לרעתו. ועדיין, מבחינתה, טרם נאמרה המילה, או השתיקה, האחרונה.

החבר הוותיק והקרוב כאח לו, אורי מסר, הגיע לפרשייה האחרונה רצוץ ושחוק עד דק. 60-70 שעות חקירה כבר היו מאחוריו. הוא נחקר על כל תג ופסיק ביחסיו המקצועיים והאישיים עם אולמרט לאורך שנים, על כל פעולה, נייר וחתימה, כולל חוזה שכירות זניח שעשה לאחת מבנותיו של אולמרט, ששכרה פעם דירה בתל אביב, ולא גבה שכר טרחה.

בחקירה הזו הוא נשבר לרסיסים. הוא היה, מבחינת אולמרט, מאורי מסר לאורי מויסר. עו"ד מסר הוא עד מפתח. בתביעה יודעים שאם לא יזדרזו, בשל מצבו הנפשי הנזיל, ספק אם יהיה בכלל מי שיעיד.

אולמרט יטען, שכפי שהוא, כראש אגף כספים, עמד לדין בפרשת החשבוניות בליכוד אף שלא פעל אישית מול התורמים - כך אורי מסר במקרה זה, הוא ראש אגף הכספים.

נפח, עוצמה ואורך זמן

יש שיאמרו, כבר היו דברים מעולם. אולמרט לא חידש דבר. על מעטפות ומזומנים שמענו אצל אברהם הירשזון. מימון בחירות נדון בהרחבה בעמותות ברק ובחברת אננקס של אריאל שרון ואולי אף בעמותת "ביבי טוב ליהודים" של גוטניק. שדרוג טיסות ומלונות במסעי הרצאות ע"י אילי הון, כולל בעת מלחמה, רשום על שם ביבי נתניהו ורעייתו. מימון פוליטי כבד-משקל התגלה אצל שמעון פרס בעת האחרונה. אפילו על סיוע כספי פרטי, מאות אלפי דולרים, למדנו אצל עזר ויצמן המנוח.

נו, אז איפה היצירתיות של אולמרט, יאמרו המתגרים או המסנגרים, הוא לא המציא משהו חדש, הוא לא מרגש אותנו.

מצבו הייחודי של אולמרט נובע מכך שבמקרה שלו ישנם שני עדי תביעה מבפנים, מתוך הבית, האדונים מסר וטלנסקי, ושהמקרה שלו חובק בנפח, בעוצמה ולאורך תריסר שנים את כל המקרים האחרים יחדיו.

עזר ויצמן המנוח קיבל 453 אלף דולר מחבר ומעריץ ששמו אדוארד סרוסי. הכספים הוזרמו באופן סדיר ומסודר לבנק באמצעות חשבון נאמנות במשרד עורכי דין. הם לא דווחו וכמובן לא מוסו, אך לא ניתנו במזומן, לא במעטפות וללא תמורה כלשהי. כמו כן חלה שם התיישנות, שאיננה חלה במקרה של אולמרט, כי כאן מתכוונת התביעה לטעון לעבירות שרשרת.

אצל שמעון פרס דובר בתרומות פוליטיות מובהקות, וכפי שהצליח להוכיח, הן ניתנו בזמן הנכון, בעונת הדגירה המותרת.

במקרה של עמותות ברק, המוזכרות לצורך ושלא לצורך, כדאי להזכיר שאהוד ברק עצמו מעולם לא נחקר. זה אפילו לא התקרב אליו. במקרה של ביבי, היועץ המשפטי לממשלה הכשיר אז בדיעבד את העמותה לבחירתו.

המקרה של שרון הסתיים כידוע בישיבת בנו, עמרי, בבית סוהר. ואילו אברהם הירשזון כנראה עושה את דרכו לבית סוהר.

בידי הפרקליטות יש כבר חומרים של ממש לכתב אישום על עבירות מס, מימון בחירות ומפלגות, חוק המתנות, קבלת דבר במרמה, רישומים כוזבים ועוד אי-אלו סעיפים. חומרת הפרשה נובעת, במקרה זה, יותר מסיפור העובדות ופחות מסעיפי האישום.

אמנון אברמוביץ' הוא פרשן חדשות ערוץ 2

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988