הנקראות ביותר

סקר "גלובס" ו"מאגר מוחות": איריס שטרק - רואת החשבון מס' 1 בישראל

שטרק כבשה את ראש הדירוג עם 36% מהקולות ; במקום השני מתמקמת בת-טיפוחיו של גד סומך - רקפת רוסק-עמינח (16%) ; ובמקום השלישי - רגינה אונגר (13%) ; אז איך הפכה איריס שטרק לגברת הראשונה של עולם ראיית החשבון?

אף לא רואת חשבון אחת הצליחה להתברג לרשימת רואי החשבון המוערכים. לכן, שאלנו את רואי החשבון מיהי רואת החשבון הטובה ביותר לדעתם. כמו בסקר הכללי, גם כאן הרוב המוחלט פשוט מתקשה להשיב. כ-68% מהנשאלים השיבו שאינם יודעים או שאינם יכולים לקבוע. אולם בקרב בעלי הדעה המנצחת ברורה: איריס שטרק, שהיתה יו"ר נמל אשדוד (36%).

שטרק (47), סגנית נשיא לשכת רואי החשבון, ניהלה מאז תחילת 2005 את אחת המסגרות הכי קשוחות במשק - נמל תעשייתי. אין הרבה נשים בעלות רזומה כשלה במגזר העסקי ובתחום ראיית החשבון, תוך שהיא משלבת בין קריירה לבין היותה אימא במשרה מלאה ל-7 ילדים. ב-2004 "נטשה" שטרק את בעלה משה במשרד שטרק את שטרק, לטובת תפקיד יו"ר נמל אשדוד.

עוד לפני כן, היא כיהנה בתפקידים בכירים בלשכת רואי החשבון, כיהנה כדירקטורית בבזק ובבנק הבינלאומי ובחברת נכסים מ.י, בה היתה שותפה לתהליכי ההפרטה של דיסקונט ולאומי. במקביל, הספיקה שטרק להיות מרצה באוניברסיטת בר-אילן ולכהן כחברה בוועדה המייעצת של בנק ישראל.

ובכל זאת, בענף הרימו גבות לנוכח הבחירה בה. "היא בעיקר פוליטיקאית", אומר גורם בענף. "היא לא הפגינה כישורים מבריקים דווקא כרואת החשבון. בחרו בה כנראה משום שהיא מאוד מתוקשרת". מבט על רשימת הנשים שנבחרו כאן מעלה שהמשותף לרובן הוא שהן אינן עוסקות כיום בראיית חשבון אלא בתפקידי ניהול.

את המקום השני תופסת רקפת רוסק-עמינח (16%), מנהלת החטיבה העסקית בבנק לאומי וסמנכ"לית בכירה בו. רוסק-עמינח נחשבת לחריפה ועניינית, "בחורה מבריקה מהדור החדש של רואי החשבון שלא חושב רק על חשבונאות". היא בת טיפוחיו של גד סומך, שבגיל 26 שימשה כעוזרת של גליה מאור וצמחה להיות שותפה ואחר כך מנכ"לית בסומך-חייקין. בתחילת 2004 חזרה ללאומי כראש החטיבה העסקית, המרכזת את הלקוחות הכבדים ביותר של הבנק, ומאז סומנה לתפקיד המנכ"ל. גם יכולותיה כמנהלת מוכחות ומוערכות.

במקום השלישי נמצאת רגינה אונגר (13%), יוצאת משרד בריטמן-אלמגור המכהנת כמשנה למנכ"ל ואחראית בכירה לכספים בשרם-פודים-קלנר, ומשמשת גם כיו"ר ועדת דיווחים בפורום ה-CFO. את המקום הרביעי תופסת שרה קסלמן (6%) מחברת אשבל טכנולוגיות.

את המקומות החמישי והשישי (5%) חולקות לינדה מסלם, שותפה לשעבר בקסלמן וקסלמן שבאחרונה עלתה לכותרות שלא בטובתה, בשל סכסוך עם שותפיה לשעבר, ורעות קפלן מבנק אינווסטק.

גורמים בענף הביעו פליאה על שגלית ניב-בורשן, שותפה ומנהלת המחלקה המקצועית בקוסט-פורר, קיבלה רק 3%. "לנהל את המחלקה המקצועית במשרד הכי גדול בארץ זה יותר מאשר לנהל משרד קטן. היא רואת חשבון מעולה ומאוד מוערכת". גם טובה הילמן, הנחשבת למוערכת מאוד בענף, זכתה רק ב-1%. בולטת בהיעדרה: איילין טולדנו, השותפה האחראית על תחום השירותים הפיננסיים בסומך-חייקין.

בקריאת תוצאות הסקר יש לקחת בחשבון נתון חשוב: בלשכת רואי החשבון רשומים כ-12 אלף רואי חשבון, מחציתם אינם עוסקים בפרקטיקה אלא בתפקידי ניהול. מבין הנותרים, כ-1,800 מועסקים בחמשת המשרדים הגדולים ("ביג פייב") וכ-4,200 במשרדים הקטנים.

המתודה של הסקר נקבעה עם אנשי המקצוע ממכון "מאגר מוחות". תחילה נערך סקר בקרב מדגם של 518 רו"ח, המהווים מדגם מייצג של רוה"ח הפעילים. לנשאלים הוצגו שאלות פתוחות והם התבקשו לציין, באופן חופשי ובלתי נעזר, את שמות רוה"ח הטובים ביותר בתחומים השונים.

כפי שצפינו, ביחס לכל קטגוריה הועלו עשרות שמות, כך שלא ניתן היה למעשה לסמן מישהו כזוכה האולטימטיבי. לכן, ערכנו סקר שני בקרב 522 רואי חשבון, בו הוצגו אותן שאלות כאשר אפשרויות התשובה בהן נקבעו לפי התשובות הבולטות ביותר בסקר המקדים. כלומר, רואי החשבון התבקשו לציין מתוך רשימה סגורה של שמות שנקבעה לפי ממצאי הסקר הראשון.

* הסקרים נערכו בימים 9-14 במרץ ו-7-11 באפריל, בקרב מדגם אקראי של 518 ו-522 רואי חשבון, המהווים מדגם מייצג של רואי החשבון חברי הלשכה בישראל. טעות הדגימה המירבית - 4.5%. הסקר נערך על-ידי מאגר מוחות - מכון מחקר וייעוץ בינתחומי בע"מ, בניהולם של המנכ"ל, פרופ' יצחק כ"ץ; המנהל המדעי, פרופ' ברוך מבורך; ומנהל המחקר, ד"ר אמיר הורקין.

1. איריס שטרק

* גיל: 46

* מצב משפחתי: נשואה + 7

* תפקיד: שותפה-מנהלת במשרד רוה"ח שטרק את שטרק (יחד עם בעלה, רו"ח משה שטרק) ודירקטורית במספר חברות

* נקודות ציון: כיהנה כיו"רית נמל אשדוד; סגנית-נשיא לשכת רואי החשבון; בין הנשים הראשונות בארץ שכיהנו בדירקטורים בחברות ציבוריות וממשלתיות. מרצה למנהלים ולדירקטורים באוניברסיטת תל-אביב, ובאוניברסיטת בר-אילן

* מיקום בסקר: זכתה ב-36% מקולות רואי החשבון בעלי הדעה

2. רקפת רוסק-עמינח

* גיל: 42

* מצב משפחתי: נשואה + 2

* תפקיד: ראש החטיבה העסקית, אחראית על מערך הנדל"ן ומנהלת סיכוני האשראי, בבנק לאומי

* נקודות ציון: כיהנה כמנכ"לית סומך-חייקין; חברת דירקטוריון הפקולטה לניהול באוניברסיטת תל-אביב; כיהנה כיו"רית ועדת הביקורת של המכללה למינהל, וכמשקיפה מטעם רשות ניירות ערך במוסד לתקינה חשבונאית

* מיקום בסקר: זכתה ב-16% מקולות רואי החשבון בעלי הדעה

3. רגינה אונגר

* גיל: 45

* מצב משפחתי: גרושה + 2

* תפקיד: משנה למנכ"ל קבוצת שרם, פודים, קלנר

* נקודות ציון: כיהנה כשותפה בפירמת דלויט-בריטמן-אלמגור, שבה עבדה כ-6 שנים; קודם לכן, התמחתה ועבדה בפירמת סומך-חייקין; פרסמה ספרים ומאמרים מקצועיים בתחומי הביקורת והחשבונאות. מרצה לביקורת חשבונאית באוניברסיטת תל-אביב ובמוסדות אקדמיים נוספים

* מיקום בסקר: זכתה ב- מקולות רואי החשבון בעלי הדעה

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
נושאים נוספים בהם תוכל/י להתעדכן
נדל"ן
גלובס טק
נתוני מסחר
שוק ההון
נתח שוק
דין וחשבון
מטבעות דיגיטליים
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
עקבו אחרינו ברשתות