המסחר החלקי בבורסות אסיה הסתיים במגמה מעורבת; הניקיי הוסיף 1.6% לערכו

מדד שנחאי המשולב סיים את יום המסחר בירידה של 0.05% ; הקוספי הקוריאני ירד ב-0.9% ; טויוטה הוסיפה לערכה 2.1% ; הייצור התעשייתי ביפן ירד ב-8.1% ; בשל חג המולד והמשבר הכלכלי, נרשמו היום ואתמול ביפן ימי המסחר הדלילים ביותר מזה 5 שנים

המסחר באסיה התחדש היום חלקית לאחר חופשת חג המולד. המניות ביפן רשמו היום יום שני של עליות בהובלת מגזר הטכנולוגיה שבו יש ספקולציות לגבי מיזוגים של חברות.

AU אופטרוניקס, יצרנית הפנלים למסכי LCD הגדולה בטאיוון ויריבתה צ'י מיי אופטואלקטרוניקס, הודיעו כי הן נמצאות במגעים למיזוג ביניהן. החדשות הקפיצו את שתי המניות בכ-3% בבורסה של תייפיי.

היום בשל חופשת חג המולד לא מתקיים מסחר באוסטרליה, הונק קונג, ניו זילנד והפיליפינים. בשל חופשת חג המולד והמשבר הכלכלי, נרשמו היום ואתמול ביפן ימי המסחר הדלילים ביותר מזה 5 שנים.

ייצור כלי רכב ביפן ירד ב-20.4% מתחילת השנה עד נובמבר, הירידה הגדולה ביותר מזה ארבעה עשורים לפחות והתוצאה החמורה ביותר אי פעם. סנטימנט הייצור היפני ירד לשפל שיא והחברות מקצצות ביצור בשל ההאטה הגלובלית והין שעלה בחדות מפחית את הביקושים למוצרים מיפן.

תעשיית הרכב היפנית דיווח על ירידה בייצור זה החודש השני ברציפות, בשיעור החד ביותר מאז 1967. הייצור של מכוניות פרטיות הצטמצם ב-20.3% בנובמבר לכ-738 אלף כלי רכב, והייצור של משאיות ירד ב-20.9% לכ-106 אלף רכבים.

הקבינט היפני אישר אתמול (ד') את התקציב לשנה הפיסקלית הבאה שעומד על שיא של 88.55 טריליון ין (980 מיליארד דולר), ומיועד בחלקו לשקם את הכלכלה היפנית שמתמודדת עם המשבר החמור ביותר מאז מלחמת העולם השנייה.

סיכומי ישיבת הבנק המרכזי של יפן (BOJ) שנערכה בנובמבר הראו שועידת המדיניות היתה בעמדה האגרסיבית ביותר מזה זמן רב. הנגיד שירקווה ועמיתיו אמור שהתנאים הכלכליים "מתדרדרים" ושהתחזית העתידית "מאוד לא וודאית". חברי הועדה הקדישו תשומת לב רבה להבטחת אספקת אשראי לחברות יפניות והתחייבו לשקול צעדים חלופיים להגברת הנזילות משום שהריבית קרובה מאוד לאפס.

הבנק המרכזי של יפן כבר מקבל אג"ח וניירות מסחריים תאגידיים מרמה נמוכה (חובות תאגידיים לטווח קצר אשר בשלים תוך לא יותר מ-9 חודשים) כעירבון עבור הלוואות. הדבר מייצג תזוזת מדיניות חשובה עבור הבנק המרכזי שהוא בדרך כלל שמרן: על ידי כך שהוא מקבל את הניירות המסחריים של החברות, הבנק לוקח על עצמו סיכון אשראי ישיר אם לא ישלמו את חובותיהם.

מדד שנחאי המשולב סיים את יום המסחר בירידה של 0.05% ; הקוספי הקוריאני ירד ב-0.9% ; מדד הניקיי היפני עלה היום ב-1.6% ; הסנסקס בהודו ירד ב-0.7%

זירת המאקרו

המיתון ביפו בנובמבר העמיק לשפל של 55 שנה, הייצור התעשייתי ירד ב-8.1% מאוקטובר. שיעור האבטלה ביפו עלה ל-3.9% לעומת 3.7% באוקטובר והוצאות משקי הבית ביפן ירדו ב-0.5% וציינו את החודש התשיעי ברציפות שבו הוצאות משקי הבית מתכווצים ביפן.

מניות בכותרות

טויוטה דיווחה על ירידה של 20.4% בייצור כלי הרכב לכ-854 אלף כלי רכב. החברה דיווחה על ירידה של 27.2% בייצור המקומי לכ-288 אלף רכבים בנובמבר. היצוא של רכבים הצטמצם ב-23.9% והמכירות המקומיות ירדו ב-27.6%.

צרו איתנו קשר *5988