הנקראות ביותר

סקר "גלובס"-גיאוקרטוגרפיה: ניצחון סוחף לנתניהו ולגוש הימין-דתיים

אף שברק ולבני מנהלים את המבצע בעזה, לפי סקר "גלובס" נתניהו מוביל הליכוד לשיא של 38 מנדטים ; 18 מנדטים עוברים מהשמאל לימין - כ-500 עד 600 אלף איש שמחליפים צד במפה הפוליטית

בעוד שיו"ר מפלגת העבודה ושר הביטחון, אהוד ברק, ויו"ר קדימה ושרת החוץ, ציפי לבני, מתקוטטים למי מגיע הקרדיט על מבצע "עופרת יצוקה" ברצועת עזה - שזוכה עד כה להצלחה - נראה כי לציבור דווקא אין ספק: רוחות המלחמה נושבות לעבר הליכוד. סקר "גלובס" בשיתוף גיאוקרטוגרפיה, מנבא ניצחון סוחף לליכוד אילו הבחירות היו מתקיימות היום, ומעניק לו 38 מנדטים. גוש הימין-דתיים מזנק ל-68 מנדטים. תוצאות מפתיעות לאור הסקרים שפורסמו בימים האחרונים, לפיהם מפלגות העבודה וקדימה מתחזקות וגוש המרכז- שמאל משווה כוחו לגוש הימין.

יו"ר הליכוד, ח"כ בנימין נתניהו, יכול כמעט להיות מרוצה: הוא אמנם מצליח על פי הסקר לשחזר את ההישג של קודמו בתפקיד, אריאל שרון, שעמד בתום בחירות 2003 בראשות מפלגה בת 38 מנדטים, ואפילו מחזיר הביתה את הבוחרים ששרון לקח עימו ב-2006 לקדימה, אלא שיחד עם המנדטים, מגיעים גם משה פייגלין ואנשיו למקומות ריאלים ברשימת הליכוד לכנסת, ועל זה סביר להניח, יו"ר הליכוד היה מעדיף לוותר.

למרות שעד כה מגדירים במערכת הביטחון את המבצע כמוצלח, נראה כי העובדה ש-200 אלף תלמידים לא הולכים לבית ספר והקריאה להכשיר את הממ"דים הולכת ומתקרבת לתל אביב, עושה את שלה, ומפלגת השלטון נחלשת, כאשר הליכוד פותח מול קדימה פער דו-ספרתי גדול. מנתוני הסקר עולה כי, לו הבחירות היו מתקיימות היום, היתה זוכה קדימה ל-22 מנדטים בלבד. לבני, שקראה לפעול כנגד חמאס בשבועות האחרונים, מוצאת את עצמה בעמדת נחיתות אפילו אל מול יו"ר האופוזיציה נתניהו, שרק מעודכן במהלכי המבצע, ולא שותף לתכנונם.

ליברמן קונטרול

מי שחשב שהמבצע בעזה עוד עשוי להפוך את ההתמודדות על ראשות הממשלה למשולשת - נתניהו-לבני-ברק - טעה. הסקר טופח על פניו של שר הביטחון ומעניק לעבודה בראשותו 12 מנדטים בלבד. זאת, יש לציין, בניגוד לסקרים אחרים המנבאים לעבודה תוספת של 2-4 מנדטים. מהסקר עולה שאם תהיה התמודדות משולשת יהיה זה דווקא יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, שיוכל להתמודד מול נתניהו ולבני על כיסא ראש הממשלה. מפלגתו של ליברמן מתחזקת בשבוע הראשון למבצע וכוחה נאמד ב-15 מנדטים. מישהו אמר שינוי החדשה?

לא רק נתניהו עשוי לגרוף רווח ממבצע "עופרת יצוקה": על פי סקר גיאוקרטוגרפיה כל גוש הימין-דתיים רושם עלייה תלולה ומהפך מוחץ. בכנסת הנוכחית מונה גוש המרכז-שמאל 70 מנדטים, ואילו גוש הימין מחזיק ב-50 הנותרים, עתה מתהפכת המגמה: הליכוד (38), ישראל ביתנו (15), ש"ס (8), יהדות התורה (4) והבית היהודי (3) על פי הסקר מגיעות יחד ל-68 מנדטים.

אם לא מדובר בהקצנת עמדות זמנית בשל הפעולה הצבאית, הרי שהמגמה חסרת תקדים: 18 מנדטים עוברים מהשמאל לימין. במילים אחרות, מדובר ב-500 עד 600 אלף איש שהמירו את דתם ועברו מן השמאל לליכוד ולליברמן.

גן עדן קואליציוני

במצב כזה, חובתו הציבורית של נתניהו תהיה להקים ממשלת ימין בהשתתפות ישראל ביתנו וש"ס. ליברמן, כראש המפלגה השלישית בגודלה, יהיה בממשלה כזו השותף הבכיר, ויוכל לדרוש את תיק הביטחון. קדימה תשלח לייבוש במדבר האופוזיציוני. בעצם, נתניהו יוכל להקים קואליציה בכל קונסטלציה אפשרית: ממשלת ימין-דתיים; ממשלת אחדות רחבה עם קדימה והעבודה; ממשלת ליכוד- עבודה-דתיים; הכל הולך, כל צירוף אפשרי. גן עדן קואליציוני.

הליכוד מתחזק גם על חשבון מפלגות הימין: הבית היהודי, ש"ס ויהדות התורה תורמות את שלהן למאמץ המלחמתי ומאבדות מנדטים לטובת נתניהו. הליכוד אוכל את כולם וגדל על חשבון כולם. תרחיש אימים מבחינת קדימה.

החרדים על פי הסקר רושמים היחלשות דרמטית מ-18 מנדטים בכנסת הנוכחית ל-11-12 מנדטים. ש"ס, שסירבה להיכנס לממשלת לבני, מאבדת את מעמדה כלשון מאזניים וגם יהדות התורה בירידה. הבית היהודי המסוכסך עם עצמו גורם לחבריו לזכות בשלושה מנדטים בלבד. הבוחרים מצביעים ברגליים נגד האיחוד ומעדיפים את המריבות בליכוד על אלו של ח"כ זבולון אורלב ושות'.

גם במרצ ההתלהבות שנרשמה עם הצטרפות התנועה החדשה רק לפני כחודש - לא תופסת. ח"כ זהבה גלאון וחבריה שהסכימו לפנות את מקומם לחברים החדשים, עשו זאת בשביל מנדט נוסף אחד בלבד. אם בשביל זה עזב ניצן הורביץ את לונדון וקירשנבאום - אולי כדאי שיחזור.

בשורה התחתונה, גוש הימין מקבל רוח גבית מעזה, וזה עוד לפני כניסת כוחות צה"ל לפעולה קרקעית. אם אלה התוצאות כשהמבצע נחשב למוצלח, כמה מנדטים יגרוף הימין במקרה של הסתבכות או התגברות התחושה בציבור כי המבצע לא השיג את מטרותיו?

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
אני מאשר/ת קבלת תוכן פירסומי מגלובס
נושאים נוספים בהם תוכל/י להתעדכן
נדל"ן
גלובס טק
נתוני מסחר
שוק ההון
נתח שוק
דין וחשבון
מטבעות דיגיטליים
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
עקבו אחרינו ברשתות