אלן סטנפורד: "אם רשות ני"ע לא היתה מתערבת, כולם היו מקבלים את הכסף"

המיליארדר הטקסני, החשוד בהונאה בהיקף 8 מיליארד דולר, מכחיש שביצע הונאה כלשהי וטוען: "הקפאת הנכסים רוקנה את קרביו של עסק חי, נושם וחזק" ; "יש אנשים שאכפת להם ממני ודואגים לי. לא הצליחו לשבור אותי"

המיליארדר הטקסני אלן סטנפורד הכחיש אתמול (ב') את ההאשמות של רשויות הפיקוח של ארה"ב כי ביצע הונאת פונזי, וטען - במה שעשוי להיות מצגת מקדימה של קו ההגנה שלו - שהחברות שבבעלותו נוהלו היטב עד שהממשל החרים אותן בפברואר.

"אם הרשות הפדרלית לניירות ערך (SEC) לא היתה מתערבת ומרוקנת את קרביו של עסק חי, נושם וחזק, אין שום ספק שכולם היו מקבלים את שלהם, ולנו היה נותר כסף למכביר", אמר סטנפורד הלוחמני והנסער לרויטרס ביום הראשון שבו העניק ראיונות לאמצעי התקשורת.

סומך על העובדים

ה-SEC טוענת כי איש הפיננסים, שניים מעוזריו הבכירים ו-3 מהחברות שבבעלותו, היו מעורבים במרמה בהיקף של 8 מיליארד דולר באמצעות תעודות פיקדון בעלות תשואה גבוהה. סטנפורד, יו"ר ומייסד סטנפורד גרופ והחברות הבנות שלה, אמר כי הוא לא פיקח אישית על ההשקעות שביצעה החברה.

"לא פיקחתי על כלום במונחים של תיק ההשקעות. זו היתה אחריותו של מנהל הכספים הראשי", אמר סטנפורד, שענד את סיכת הנשר של סטנפורד בדש חליפתו. "אני סומך על אנשים אחרים שיעשו את העבודה שלהם ביושר וביושרה, ואני מניח שזה מה שהם עשו".

ג'יימס דייביס, מנהל הכספים הראשי של החברה, שגם שמו מופיע בתביעה שהגישה ה-SEC, משתף פעולה עם הרשויות. סטנפורד לא נקב בשמו של דייביס, שהיה שותפו לחדר במהלך לימודיהם באוניברסיטת ביילור, אך נראה שהוא התייחס אליו בעקיפין. "אומר רק שאני מאוכזב במקצת כעת מכמה אנשים, בייחוד מאדם אחד, ולא ארחיב את הדיבור יותר מכך", אמר סטנפורד בתשובה לשאלה על דייביס.

לא נשבר

סטנפורד אמר עוד כי ההקפאה של נכסיו בצו בית המשפט הפכה אותו למעשה לאביון, וכי אין לו כסף לשלם ליועציו המשפטיים, שכוללים את עורך הדין הפלילי הידוע מטקסס, דיק דה-גרין. "יש אנשים שאוהבים אותי ושאכפת להם ממני", אמר סטנפורד. "לא הצליחו לשבור אותי. עכשיו אני במצב הרבה יותר טוב משהייתי כל חיי".

מלבד התביעה האזרחית של ה-SEC, עדיין לא הוגשו תביעות פליליות נגד סטנפורד, חובב ספורט ראוותני, שמחזיק במטוסי סילון, יאכטות ובתי יוקרה בטקסס, בים הקריבי ובמיאמי, אך הוא מעריך שתביעות כאלה יוגשו נגדו בעתיד.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988