מחיר הסף שההתאחדות לכדורגל דורשת עבור "המשחק המרכזי": 4.5 מיליון דולר

(עדכון) - ההתאחדות הוציאה את מכרז זכויות השידור של הכדורגל הישראלי ■ בהתאחדות בונים על כניסה של ערוץ 2 למכרז להתמודדות על "המשחק המרכזי", וכן בונים על האטרקטיביות של חבילת האינטרנט והסלולר

באיחור של כחודשיים מהמועד המתוכנן, שנבעה מהמתנה להחלטת הרגולטור בעניין שידורי הספורט, הוציאה הבוקר (ב') ההתאחדות לכדורגל את מכרז זכויות השידור של הכדורגל הישראלי. מדובר במכרז הכולל את שידור המשחק המרכזי בליגת העל, הליגה הלאומית, גביע המדינה, גביע הטוטו, תוכנית סיכום המחזור וזכויות השידור של הליגה ברדיו, בסלולר ובאינטרנט. החבילה היחידה שלא נכללת בזכויות היא של המשחקים המשניים מליגת העל שמוחזקים בידי חברת צ'רלטון עד 2012.

ההתאחדות קבעה לגופי השידור מחירי סף לכל אחת מהחבילות כתנאי להשתתפות במכרז. כל אחת מהחבילות מוצעת למכירה לתקופה של בין עונה אחת לשלוש עונות. לאור מצבם הכלכלי הקשה של הגופים המשדרים ולאור העובדה כי נתוני הרייטינג מאז המכרז האחרון נמצאים בירידה משמעותית, קיימת אפשרית ריאלית כי ההתאחדות תעדיף למכור את רוב החבילות בהתחייבות לעונה אחת בלבד, בתקווה שבעונה הבאה תוכל להשיג מחיר גבוה יותר עבור הזכויות. גם עבור הגופים המשדרים עדיף הסכם קצר מועד, שיאפשר להם לבחון את אטרקטיביות הליגה בעידן של 16 קבוצות.

בהתאחדות לכדורגל כבר נערכים לכך שבמכרז הנוכחי תירשם ירידה משמעותית במחיר הזכויות, שעליהן הצליחה להוציא במכרז ב-2006 סכום של כ-17.5 מיליון דולר. בכל מקרה, להתאחדות מובטח סכום של 13.5 מיליון דולר מתוקף ההסכם עם חברת השיווק "ספורטפייב".

נכון לעכשיו כבר מובטח להתאחדות סכום של כ-6 מיליון דולר מצ'רלטון עבור המשחקים המשניים. לגבי "המשחק המרכזי", הרי שעבורו קבעה ההתאחדות מחיר סף של 4.5 מיליון דולר כתנאי להתמודדות. במכרז האחרון השיגה ההתאחדות סכום של כ-6.5 מיליון דולר לעונה מערוץ 10 עבור "המשחק המרכזי". בהתאחדות יודעים שהסיכוי היחיד להשיג סכום גבוה ממחיר הסף הוא כניסה של ערוץ 2 למכרז, למרות שכאן העניין מעט מורכב יותר בשל העובדה שהחלפת ימי השידור בין זכייניות ערוץ 2 רשת וקשת בינואר תחייב את שתיהן להתחייב כל אחת לחצי עונה.

חבילה שעליה מעריכים בהתאחדות לכדורגל שתשיג מחיר גבוה יותר מזה שבמכרז הקודם היא חבילת זכויות השידור באינטרנט ובסלולר. בהתאחדות בונים על המאבק בשוק האינטרנט בין ONE לערוץ הספורט והעובדה שחברת צ'רלטון השיקה אתר אינטרנט, ובנוסף הצריכה הגדלה של הקהל לתכני ספורט באינטרנט.

זכויות השידור הן המרכיב הגדול ביותר מתוך הקצאת הכספים שמעבירה ההתאחדות לכדורגל לקבוצות. בעונות האחרונות קיבלה כל קבוצה בליגת העל סכום של 3 מיליון שקלים מהסכם הטלוויזיה, סכום המהווה כ-60% מתוך ההקצאה הכוללת שהעבירה ההתאחדות לקבוצות. הגשת מעטפות המכרז נקבעה ל-23 בחודש בשעה 14:00.

צרו איתנו קשר *5988