פארמה ישראל לעליון: אי-אפשר לפתח תרופות מקור בישראל

איגוד תרופות המקור הפועלות בישראל מבקש להצטרף לערעור בתיק של חברת התרופות הדנית לונדבק נגד התאחדות התעשיינים ואוניפארם, זאת בעקבות החלטה עקרונית של המחוזי על אי-הארכת הפטנט לציפרלקס

איגוד תרופות המקור הפועלות בישראל, "פארמה ישראל", הכולל את החברות רוש , גלאקסו סמית קליין ופייזר , מבקש להצטרף במעמד "ידיד בית המשפט" לערעור לבית המשפט העליון בתיק של חברת התרופות הדנית לונדבק, יצרנית התרופה ציפרלקס לטיפול בדיכאון ובחרדה, נגד התאחדות התעשיינים ואוניפארם. זאת, בעקבות החלטה עקרונית של בית המשפט המחוזי בירושלים בדבר אי-הארכת תוקף פטנט ופרשנות דיני הפטנטים בישראל.

לטענת "פארמה ישראל", הערעור על החלטת בית המשפט המחוזי בא בשל פרשנות המצמצמת באופן בלתי סביר את חוק הפטנטים ופוגעת בהגנה הפטנטית על זכויות הקניין הרוחני בישראל. לפסק הדין כמות שהוא יש השלכות מרחיקות-לכת, הנוגעות לכלל החברות הפרמצבטיות שעוסקות במחקר ובפיתוח של תרופות חדשות.

לדברי "פארמה ישראל", המקרה של לונדבק הינו דוגמה לחלק מהמאמץ המתמשך להבאת רמת ההגנה על הקניין הרוחני בישראל לתרופות מקור לזו המקובלת במדינות המערב.

בארגון מזהירים כי פרשנות מצמצמת של החקיקה בתחום הקניין הרוחני הפרמצבטי, ובכלל זה בנושא הארכת תוקף פטנט, פוגעת בפיתוח תעשיית התרופות האינובטיבית בישראל ועלולה להקשות על פעילותן של חברות תרופות בינלאומיות בישראל ולגרום לנזקים ארוכי-טווח לאינטרסים חשובים של מדינת ישראל.

העתירה היא פרק נוסף במאבק בין שתי סוגי החברות, כשמצד אחד נמצאות החברות המייצרות תרופות "אינובטיביות" בפיתוח מקורי; ומאידך עומדות חברות הגנריקה כדוגמת חברת טבע , המייצרות תרופה חלופית המובילה להוזלת מחירים של תרופת המקור.

צרו איתנו קשר *5988