מכבי ת"א עברה לידיו של מיטש גולדהאר; אלכס שניידר לא יקבל תמורה

אגודת מכבי ת"א מכרה את 20 האחוזים שבבעלותה, והמועדון עבר משניידר לשליטה מלאה של איש העסקים הקנדי; גולדהאר יקבל על עצמו את החובות ללוני הרציקוביץ', שניידר יקבל בחזרה את הכסף שהפקיד בבקרה

הקדנציה הקצרה של אלכס שניידר במכבי ת"א קרובה לסיום, אחרי שאמש הוסר המכשול העיקרי שמנע את העברת הקבוצה לידיו של איש העסקים הקנדי מיטש גולדהאר. בפגישה אתמול בין יו"ר מכבי ת"א, אביב בושינסקי, לבין חברי אגודת מכבי ת"א הוסכם שהאגודה תוותר על 20 האחוזים שלה במועדון ובתמורה תקבל פיצוי של כשלושה מיליון שקלים - חלקה היחסי עבור רכישת המועדון.

המשמעות היא שגולדהאר, המתגורר בטורונטו, יחזיק בבעלות על 100% מהמועדון - תנאי אותו דרש במהלך המו"מ עם אלכס שניידר. כעת אמורים שניידר וגולדהאר לסגור את הפרטים הטכניים של העברת הבעלות בין שניהם. על-פי ההערכות, המכשול סביב אגודת מכבי ת"א היה הגורם העיקרי שעיכב את העסקה.

העברת הקבוצה בין שני הקנדים תהיה ללא תמורה. עם זאת, גולדהאר הסכים לקבל על עצמו במסגרת העסקה את החובות ללוני הרציקוביץ' שמוערכים בכמה מיליוני שקלים. בנוסף, שניידר שכבר הפקיד בבקרה התקציבית סכום של יותר משני מיליון דולר לעונה הקרובה, יקבל את כספו בחזרה.

גורם המקורב לעסקה אמר כי "מבחינת נוכחות פיזית, גולדהאר צפוי להיות מעורב בקבוצה יותר ממה ששניידר היה מעורב". בנוסף, על-פי אותו גורם גולדהאר התחייב להשלים לפחות שלושה מיליון דולר מכיסו כדי להעמיד תקציב גבוה יחסית לעונה הקרובה. אגב, בקדנציה שנמשכה קצת יותר משנה השקיע אלכס שניידר סכום כולל של קרוב ל-20 מיליון דולר בקבוצה.

מתגעגעים ללוני?

איל הנדל"ן גולדהאר היה אחד מהאנשים שהביאו את רשת "וול-מארט" לקנדה. גולדהאר, 48, דורג ב-2008 במקום ה-50 ברשימת עשירי קנדה של "קנדייאן ביזנס מגזין" עם הון מוערך של 1.06 מיליארד דולר.

מי שצפוי ליהנות מהעסקה היא אגודת מכבי תל אביב ואנשי העסקים שסייעו ברכישת 20% מהקבוצה לפני כשנה וחצי. יו"ר האגודה, אלדד בוקשפן, אמר ל"גלובס" כי "במסגרת ההסכם אני מעריך שבסביבות 90%-95% מהכסף שהושקע על ידי האגודה ואותם אנשי עסקים בשנה וחצי האחרונות יחזור אלינו, ולמעשה מנענו בכך מצב שהאגודה תינזק".

בנוסף, אגודת מכבי תל אביב שאיבדה את חלקה בקבוצה תמשיך ליהנות גם בתקופת גולדהאר מההסכם ההיסטורי שנחתם לפני כ-15 שנה עם העברת הקבוצה לקבוצת הניהול "מופת" (ובהמשך להרציקוביץ' ושניידר). אותו הסכם קובע שכל מי שמחזיק בבעלות על הקבוצה מחויב להעביר מדי שנה סכום של כמיליון שקלים לתפעול האגודה. הכספים שעוברים לאגודה משמשים לתפעול האגודות השונות - כדורעף, כדוריד וכו'. גם מועדון הכדורסל מעביר מדי שנה לאגודה סכום של מיליון שקלים.

בוקשפן הוסיף כי "אמנם היה לנו חשוב מאוד שיהיה ייצוג לאגודת מכבי תל אביב בבעלות, אבל נאלצנו לקבל את ההסכם בגלל שהתנאים השתנו. אם רוצים שהכדורגל ימשיך לחיות ברמה סבירה, אז צריך לקבל את התנאים החדשים, והתנאים החדשים של הרוכש היה לקבל את כל הבעלות. בסופו של דבר, הרעיון שיהיו לאגודה 20% מאוד מצא חן בעינינו כששניידר רכש את הקבוצה. אבל אני מוכרח להודות שלא היתה לנו שום השפעה על הקבוצה".

* מה זה אומר על מכבי תל אביב שבכל שנה מתחלף בעל בית?

"אני מצטער ששניידר מסיבות כאלו ואחרות עזב. ואני מוכרח להגיד שאני לא אוהב את העובדה שבכל שנה מתחלף בעל בית. זה לא מוסיף לאף אחד. אבל הבנאדם השקיע 20 מיליון דולר לפחות בתקופה הקצרה שלו. היום, בדיעבד, אני גם מודה ללוני הרציקוביץ' שהחזיק כל כך הרבה זמן למרות שסבל מנזקים כבדים מאוד בגלל הכדורגל. אני חושב שגם האוהדים מתחילים להבין ולהעריך את התקופה של לוני".

צרו איתנו קשר *5988