האם המשטרה היתה יכולה למנוע את רצח הילד בבני עי"ש?

"ידיעות אחרונות" חושף כי כבר ב-2008 העביר הארגון להגנת הילד דיווח לרשויות הרווחה ולמשטרה נגד האחים סודמי, לפיו השניים מזמינים ילדים לביתם וצופים עימם בסרטים פורנוגרפיים - אך המשטרה לא עשתה דבר

האם משטרת ישראל היתה יכולה למנוע את הרצח בבני עי"ש? העיתון "ידיעות אחרונות" חושף הבוקר (א') כי כבר בשנת 2008 העביר הארגון להגנת הילד דיווח לרשויות הרווחה ולמשטרה נגד האחים סודמי, לפיו השניים מזמינים ילדים לביתם וצופים עימם בסרטים פורנוגרפיים.

הפנייה הגיעה מתושבי היישוב בני עי"ש, שהתקשרו לקו החם של הארגון והתלוננו נגד השניים. הארגון העביר את הדיווח למשטרה, שלא עשתה כלום בנידון מכיוון שלא הוגשה תלונה רשמית. יש לציין כי המשטרה היתה יכולה לפתוח בחקירה עצמאית בעקבות הדיווח, לעכב את האחים סודמי לחקירה או לגזור עליהם מעצר-בית.

המשטרה העלתה בעייתיות מסוימות בטיפול בתלונות נגד אדיר ונאור סודמי, מכיוון שהשניים מוגדרים כבעלי פיגור שכלי, שלא נחקרים במשטרה אלא על-ידי חוקרי נוער ממשרד הרווחה בחסות המשטרה. הליך זימונם של חוקרי הנוער הוא הליך מסורבל וארוך, וגם החוסר בחוקרי נוער לא תורם לזירוז ההליכים. בישראל ישנם היום יותר מ-700 נערים ונערות מתחת לגיל 14 שמחכים שחוקר נוער יחקור אותם לאחר שהגישו תלונות על עבירות, חלקן הגדול עבירות מין ואלימות.

דו"ח נתיחת הגופה: לאון לא נאנס לפני שנרצח

במשטרה קיבלו אתמול (א') את דו"ח הנתיחה שלאחר המוות של לאון קלנטרוב בן ה-7, ממנו עולה כי כי לאון נחנק למוות, אבל לא עבר אונס או התעללות מינית.

ארתור קלנטרוב לא היה מסוגל להגיד בצהריים קדיש על בנו מבלי לפרוץ בבכי. לאון נקבר באשדוד, כשמסביבו בני משפחה וחברים שמתקשים להיפרד. יחד איתו ירדו אל הקבר גם הצעצועים שאהב, שבהם לא ישחק יותר לעולם.

בסוף השבוע נרצח על-פי החשד לאון בן ה-7 על-ידי שכניו, התאומים נאור ואדיר סודמי, שבביתם הלך לשחק. השוטרים הגיעו ליישוב בני עי"ש ותחקרו שכנים, הורים ותלמידים על החשודים ברצח. בחדר החקירה ניסו החוקרים להבין כיצד נוצר המפגש בין האחים סודמי ללאון.

מנהלת בית-הספר: לא ידעתי על תלונות נוספות

נוסף לרשויות החוק, עולות טענות קשות כלפי מערכת החינוך שלא דיווחה על מעשי האחים, שהיו מוכרים ביישוב.

מיקי מאור, מנהלת בית-הספר "אופק" שבו למד לאון קלנטרוב ז"ל, סיפרה ביום שישי כי ידעה על מעשיהם של האחים ואף דיווחה עליהם לרשויות. אך כשנשאלה הבוקר לגבי תלונות מצד ילדים נוספים - הכחישה הכל וציינה כי מעולם לא שמעה על מעשי החשודים מפי ילדים שלומדים בבית-הספר.

מעבר לחובה המוסרית של אנשי חינוך לדווח על כל סכנה שנשקפת לילדים שנמצאים תחת חסותם, אי-דיווח על התעללות בקטינים וחסרי ישע נחשב לעבירה פלילית. החוק למניעת התעללות בקטינים וחסרי ישע נחקק לפני 21 שנה, והסעיף העיקרי בחוק קובע חובת דיווח אשר חלה על אנשי מקצוע, על קרובי משפחה ולמעשה על כל אזרח.

צרו איתנו קשר *5988