כמה באמת נהוג לשלם על החלפת מנעול או ניקוי המחשב?

מחירון חדש של אתר מידרג המבוסס על נתוני אמת מפזר את הערפל סביב התעריפים שגובים בעלי מקצוע ■ באתר מוצגים טווחי המחירים, המחיר הממוצע וגם מדד המציין את רמת הדיוק של המידע ■ בתל אביב, אגב, משלמים פחות ■ היכנסו וצפו בהשוואות המחירים

לא פעם, כשאנחנו מזמינים לביתנו בעל מקצוע, אנחנו מתלבטים לגבי המחיר שהוא גובה, או תוהים בדיעבד עד כמה "יצאנו פראיירים". מחירון שהעלה לאוויר אתר מידרג (www.midrag.co.il) המדרג בעלי מקצוע, יכול להקל על התהיות: לראשונה מציג המחירון מחירי שירותים שונים בהתבסס על נתוני אמת שנאספו מלקוחות שהזמינו בעלי מקצוע - טכנאים, אינסטלאטורים, חשמלאים, מדבירים ועוד. נכון לעכשיו, מדובר בשירותים שניתנים ב-13 ענפים, החל מטכנאי מחשבים ועד מוסכים. באתר מוצגים טווחי המחירים, המחיר הממוצע וגם מדד המציין את רמת הדיוק של המידע.

"בניית מערכת מחירונים אוטומטית אינה משימה קלה", מסביר מסביר נוחם אוחנה, מנכ"ל מידרג. "האתגר הוא לבנות פרוצדורה אוטומטית שיודעת לקרוא טקסט, להבין, לחשב ולהציג את התוצאות. האתר מקבל מהגולשים מידע גולמי הכולל טקסט חופשי, והמחשב צריך לתרגם תיאור כמו 'הוא בדק את המזגן וראה שחסר גז אז הוא מילא קצת' לפעולת 'מילוי גז במזגן'. המערכת רחוקה עדיין משלמות ונמשיך לשפר אותה בעתיד".

המערכת, יש לציין, אף ממשיכה ומעדכנת את עצמה בזמן אמת עם כל חוות דעת שמתווספת למאגר - העומד כיום על קרוב ל-44 אלף חוות דעת מפורטות, הנמסרות טלפונית לנציגי החברה, ועל כאלף אנשי מקצוע ממגוון רחב של ענפים.

"השיטה הישנה לבניית מחירון היא להתקשר לבעלי מקצוע ולברר כמה הם גובים עבור שירותים שונים", אומר אוחנה, "אלא שישנם שלושה חסרונות עיקריים לשיטה זו: ראשית, בעלי מקצוע נוטים להגיד מחירים נמוכים בטלפון ואחר כך לגבות מהלקוח יותר; שנית, מחירון שבנוי בשיטה זו אינו מתעדכן באופן אוטומטי ובכדי לרענן את המידע צריך למעשה לבנות אותו כל פעם מחדש; ושלישית, הרזולוציה של מחירונים מהסוג הזה היא מאוד נמוכה - למשל: 'פתיחת סתימה עולה בין 200 ל-400 שקל'. איפה זה משאיר את הלקוח, עם טווח כל כך רחב של אפשרויות? מידע כזה לא באמת עוזר למשתמש".

מחירון הדברה

הדברה נגד נמלים בדירה

מחיר ממוצע על הדברה נגד נמלים הוא 205 שקלים; ב-80% מהמקרים נעים המחירים בין 170 ל-220 שקל ובכ-10% מהדיווחים הוא נע בין 220 ל-270. המחיר הגבוה ביותר ששולם הוא 280 שקל, והמחיר הנמוך - 170 שקל.

מחירון חשמל

תיקון תאורה

המחיר הממוצע עבור השירות עומד כיום על 225 שקל, כשכמעט מחצית הלקוחות שילמו יותר מ-230 שקל. המחיר הגבוה ביותר ששולם הוא 300 שקל, והמחיר הנמוך ביותר ששולם היה 180 שקל.

מחירון תריסים ואלומיניום

החלפת מנוע בתריס חשמלי

הפערים המשמעותיים בין אחזקת תריס רגיל לתריס חשמלי באים לידי ביטוי בהחלפת מנוע, עסק לא זול בכלל הגובה בממוצע 1,450 שקל לעבודה. ב-88% מהמקרים המחיר היה פחות מ-1,700 שקל, כשהמחיר הגבוה ביותר ששולם הוא 1,800 שקל והמחיר הנמוך ביותר ששולם היה 1,000 שקל.

מחירון דודי שמש

החלפת גוף חימום

מחיר ממוצע להחלפת גוף החימום עליו מושתת הדוד הוא 415 שקל; בכל המקרים היה המחיר פחות מ-450 שקל - כלומר, המחיר הגבוה ביותר ששולם הוא 450 שקל, ואילו המחיר הנמוך ביותר ששולם היה 350 שקל.

מחירון מזגנים

מילוי גז

אחת התקלות הנפוצות ביותר בהפעלת מזגן לאורך זמן היא בריחת גז. מילוי המכל מחדש יעלה בממוצע, על פי המחירון החדש, 285 שקל. ב-85% מהמקרים טווח המחירים היה בין 250 ל-300 שקל וב-15% מהמקרים - בין 301 ל-350 שקל. המחיר הגבוה ביותר ששולם עבור השירות הוא 350 שקל, והנמוך ביותר - 250 שקל.

מחירון מנעולנים

החלפת צילינדר בדלת פלדלת

מחירו הממוצע של השירות על פי הנתונים מגיע ל-305 שקל: ב-88% מהמקרים היה המחיר פחות מ-370 שקל. המחיר הגבוה ביותר ששולם הוא 430 שקל והנמוך יותר, כמעט מחצית - 220 שקל בלבד.

מחירון תיקון מוצרי חשמל

החלפת תרמוסטט במקרר

כשמדובר במקררים, ממוצרי החשמל היקרים יותר בשוק, עומדת לרוב עלות התיקון על שיעור נמוך יחסית מערך המוצר - והופכת כדאית יחסית. מחיר החלפת תרמוסטט, תיקון לא נדיר בענף, עומד כיום על כ-350 שקל; ב-65% מהמקרים הלקוחות שילמו יותר מ-300 שקל.

המחיר הגבוה ביותר ששולם עבור החלפה כזו הוא 450 שקל, והמחיר הנמוך ביותר ששולם עבורה היה 250 שקל.

מחירון טכנאי מחשבים

ניקוי מחשב מווירוסים

מחירו של "שירות ניקיון" למחשב האישי על ידי טכנאי מנוסה עומד בממוצע על 300 שקל - כשב-80% מהמקרים המחיר היה פחות מ-350 שקל. המחיר הגבוה ביותר ששולם הוא 400 שקל, והנמוך - 200 שקל.

מחירון ניקיון

ניקיון ופוליש בדירה

הזמנת חברת ניקיון מקצועית לצחצוח הדירה מניקיון ועד פוליש תעלה, בממוצע, 1,583 שקל, כאשר כמעט 70% שילמו הלקוחות יותר מ-1,300 שקל. הפערים בין המחירים השונים אינם זניחים, אך יש לקחת בחשבון את התלות בגודל הדירה: המחיר הגבוה ביותר ששולם הוא 2,500 שקל ואילו הנמוך ביותר - 1,100 שקל.

מחירון מוסכים

החלפת אלטנטור

בענף המוסכים הייתה מלאכת הרכבת המחירון קשה יותר, בשל הבדלים בין דגמי המכוניות ובשל הנטייה לאגד תחת מחיר כולל שירותים שונים. ובכל זאת, לא מעט שירותים מתומחרים ברמה גבוהה של דיוק על בסיס הנתונים שהצטברו: כך למשל מחירה הממוצע של החלפת אלטרנטור עומד על 915 שקל, כשב-50% מהמקרים נע טווח המחירים בין 800 ל-850 שקל וב-38% מהמקרים - בין 950 ל-1,000 שקל. המחיר הגבוה ביותר היה 1,100 שקל, והנמוך - 800 שקל.

בתל אביב משלמים פחות

בענפי מסחר ושירותים רבים התלויים בנדל"ן, המחירים בערים הגדולות גבוהים יותר מהפריפריה. בקרב בעלי המקצוע, לעומת זאת, המחיר מושפע ממקורות שונים: מחירי הדלק, מחיר חלקי החילוף, מחירי התקשורת, ובעיקר, מידת התחרות. "החלוקה איננה ענפית אלא גיאוגרפית", מסביר נוחם אוחנה מנכ"ל מידרג. "ככל שיש יותר בעלי מקצוע מענף מסוים באותו אזור, כך יורדים המחירים - וכך בהשוואה לממוצע הארצי, המחירים בירושלים ובפריפריה יקרים יותר. המחירים בירושלים גבוהים ב-12% עד 16% בהשוואה לממוצע ואילו בפריפריה המחירים גבוהים בכ-10%. המחירים בתל-אביב, לעומת זאת, זולים בכ-5% מן הממוצע הארצי.

מבדיקת האתר עולה כי יש מתאם בין מידת התחרות באזור מסוים ובין המחירים באותו אזור. התחרות נמדדת לפי מספר בעלי המקצוע המפרסמים את עצמם, במדיות השונות, בכל אזור גיאוגרפי. לדוגמה: יחסית למספר התושבים בתל אביב, יש בעיר מספר כפול של אינסטלטורים המציעים את שירותיהם בהשוואה לירושלים ולבאר שבע. הגורם העיקרי אשר מביא לתחרות גבוהה יותר בתל אביב על פי נתוני מידרג הוא כניסת בעלי מקצוע מהערים השכנות לה. מספר בעלי המקצוע גדל והצרכן התל-אביבי נהנה ממחירים טובים יותר.

מחירון שירותים
צרו איתנו קשר *5988