המשקיע המתזמן והמשקיע המתמיד

האם ניתן בכלל לתזמן את השוק? מרבית משקיעי הטווח הארוך יאמרו בביטחון שאי אפשר

באחרונה פונים אליי משקיעי תעודות סל ושואלים אם שוק המניות יקר ואם כדאי למכור את התעודות המנייתיות שהם מחזיקים ולרכוש תעודות אג"ח. שאלה מצוינת, שהתשובה עליה תלויה בשאלה אחת: האם ניתן בכלל לתזמן את השוק? מרבית משקיעי הטווח הארוך שתשאלו יאמרו לכם בביטחון שלא תוכלו לעשות זאת.

למה? משום שתקופות המעבר בין שלבי מחזור הכלכלה (צמיחה, האטה, מיתון והתאוששות) אינן חד-משמעיות. בנוסף, שוק ההון מגלם את הציפיות לגבי עתידה של הכלכלה, ולכן התנהגותו בנקודות המעבר אף חדה יותר מזו של המשק, מה שאומר שהיא לא ניתנת לחיזוי מדויק.

לדוגמה, הם יגידו, קחו מדד מרכזי כלשהו, והשוו בין שני משקיעים: המתמיד, זה הרוכש תעודת סל שעוקבת אחר המדד בתחילת התקופה ומוכר אותה רק בסוף הדרך; ומתזמן השוק, היוצא ונכנס אל התעודה על-פי תחושת הבטן שלו. אם תעשו את זה למדד תל אביב 100 למשל, תיווכחו כי המשקיע המתמיד היה משיג תשואה שנתית (נומינלית) ממוצעת של כמעט 8.5% בעשור האחרון (2000-2009).

מתזמן השוק, לעומת זאת, היה מפספס לפחות כמה חודשים שהניבו תשואות חיוביות בצורה יוצאת דופן, ולכן תשואתו הייתה נפגעת. למשל, אם הוא היה מפספס את שלושת החודשים הטובים ביותר של השוק (שדרך אגב, התרחשו דווקא בתקופה הדובית שלאחר התנפצות בועת ההיי-טק בתחילת העשור), הוא היה משיג תשואה נמוכה בחצי, 4.2%!

אבל יש בעיה עם התזה הזו. מתנגדי התזמון לא שואלים מה יקרה בחודשים הגרועים של השוק. הרי בדיוק מאותן סיבות של אי-יכולת התזמון, יש גם אותה סבירות שמתזמן השוק יפספס דווקא את החודשים הגרועים ביותר.

ומה יקרה אז? אם הוא יחמיץ את שלושת החודשים הגרועים ביותר של העשור, תשואתו השנתית הממוצעת תהיה 15%, כמעט כפולה מהתשואה של המשקיע המתמיד. ברור שמתזמן השוק יצבור עמלות מסחר גבוהות יותר, וגם ייפגע כתוצאה מתשלום מס במהלך הדרך. ועדיין, בתרחיש כזה, הוא יגבר על המשקיע המתמיד.

אז מה לעשות? אל תתזמנו, תאזנו. כלומר, התעלמו מהתחזיות הכלכליות לגבי עתידו של המשק או של שוק ההון, אבל ערכו איזון מחדש לתיק שלכם מדי תקופה, נניח אחת לשנה, בהתאם למה שכבר קרה בשוק בשנה החולפת.

לדוגמה, נניח שהתיק שלכם מורכב מ-100 שקלים תעודות סל מנייתיות ומ-100 שקלים בתעודות אג"חיות (חלוקה של 50%-50%). בשנת 2008 התכווצו החלק המנייתי שלכם ב-50% והחלק האג"חי ב-20%.

כעת, התיק שלכם מכיל 50 שקלים במניות ו-80 שקלים באג"ח. על מנת לשמור על הקצאת נכסים קבועה של 50%-50%, עליכם למכור 15 שקלים של אג"ח ולרכוש 15 שקלים של מניות (כך יהיו לכם 65 שקלים מכל סוג). לחלופין, אם יש בידיכם 30 שקלים פנויים להשקעה, תוכלו לרכוש בהם יחידות מנייתיות נוספות, וכך לשמור על תיק מאוזן בלי למכור אג"ח. ב-2009, סביר להניח שדווקא הרכיב המנייתי בתיק עלה יותר מהאג"ח, ולכן תצטרכו למכור קצת מניות ולקנות עוד אג"ח.

מובן שלא תמיד האיזון יהיה לטובתכם. בשנים שבהן שוק המניות גובר על שוק האג"ח, הייתם יכולים להרוויח יותר כסף לו לא הייתם מאזנים את הנכסים בתיק. אבל את זה אפשר להגיד רק בדיעבד, ובכל מקרה זה יגדיל את הסיכון של התיק מעבר לזה שאתם מוכנים לקחת.

  1. yinon@bursa4u.com
  2. אין לראות בכתבה המלצה לרכישה/למכירה של ניירות ערך ו/או תחליף לייעוץ.
צרו איתנו קשר *5988