השרים יוצאים נגד במאי הסרט "עג'מי": אין נאמנות - אין מועמדות

במאי "עג'מי" סקנדר קובטי: "לא מייצג את ישראל" ■ ח"כ מיכאל בן-ארי: "תמיכה בסרט לא תינתן - אלא אם כל המשתתפים יחתמו הצהרת נאמנות לישראל" ■ השרה לימור לבנת: "עצוב שהבמאי מתנכר למי שאיפשרו לו ליצור"

המערכת הפוליטית סוערת בעקבות פרסום דבריו של במאי הסרט "עג'מי", סקנדר קובטי, שאמר כי הסרט "עג'מי" אינו מייצג את ישראל. כזכור, "עג'מי" הוא המועמד הישראלי בקטגוריית "הסרט הזר הטוב ביותר" בטקס האוסקר שייערך הלילה (א').

ח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו) אמר כי "מקומם שהיוצר התעטף היטב בשקלים שקיבל ממדינת ישראל, אך לא מוכן להתעטף בדגלה ומתנער ממנה מכל וכל. הדבר משקף לצערי תופעה נרחבת יותר של צביעות וסחטנות".

עוד הוסיף מילר כי "מוטב אילו יתנצל היוצר הנכבד על אמירותיו האומללות, ולא יתדפק בשנית על דלתות משרדי הממשלה בבקשות נוספות למימון סרטיו". בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט אמר מילר כי הוא מאחל לסרט הצלחה.

אין נאמנות - אין מועמדות

ח"כ ד"ר מיכאל בן-ארי (האיחוד הלאומי) הגדיל לעשות, והוא יוזם תיקון לחוק הקולנוע, המהווה את הבסיס להקצאת הכספים לקולנוע הישראלי ממדינת ישראל.

בהצעת התיקון אומר ח"כ בן-ארי: "תמיכה בסרט לא תינתן - אלא אם כן עורכי הסרט, מפיקיו, הבמאים והשחקנים שמשתתפים בסרט יחתמו על הצהרת נאמנות למדינת ישראל, לסמליה ולערכיה היהודים והדמוקרטיים".

"מימון ישראלי - דגלי חמאס"

שרת התרבות והספורט לימור לבנת אמרה כי "בזכות כספי מדינת ישראל, ממנה מנסה כעת סקנדר קובטי להתנער, הופק הסרט 'עג'מי' והגיע למועמדות לאוסקר. ללא תמיכת המדינה, קובטי לא היה צועד הלילה על השטיח האדום. בשם החופש האמנותי והפלורליזם, תוקצב הסרט בלמעלה מ-2 מיליון שקל".

לבנת הוסיפה: "עצוב שבמאי שנתמך על-ידי המדינה מתנכר למי שאיפשרו לו ליצור ולהתבטא. לשמחתי, כל השותפים האחרים לעשיית הסרט רואים עצמם חלק ממדינת ישראל, וגאים לייצג אותה בטקס האוסקר כשגרירים של עשייה תרבותית חופשית".

גם יו"ר "הבית היהודי", השר דניאל הרשקוביץ', הגיב לדבריו של קובטי ואמר: "אני קורא לשרת התרבות לימור לבנת לערוך בדיקה כיצד מדינת ישראל מימנה את הסרט 'עג'מי'. מי שביים את הסרט בעזרת מימון ישראלי עלול להתעטף הלילה בדגלי חמאס".

במאי עג'מי נגד המדינה: "לא מייצג את ישראל"

בדרך לשטיח האדום מתגלעים חילוקי דעות ערכיים מהותיים בין הבמאי היהודי לבמאי הערבי של הסרט "עג'מי". הבמאי הערבי סקנדר קופטי אמר לקראת טקס האוסקר שיתקיים הלילה כי הסרט "עג'מי" אינו מייצג את ישראל: "אני לא נבחרת ישראל, אני לא מייצג את ישראל, זה דבר מאוד טכני".

לדריו של קובטי, הסרט לא מייצג את ישראל: "ככה זה עובד, באוסקר כתוב 'ישראל' כי הכסף מגיע מישראל, יש לך במאי ישראלי ובמאי פלסטיני, יש שחקנים פלסטינים ושחקנים ישראלים, הסרט טכנית מייצג את ישראל - אני לא". עוד אמר קובטי כי הוא אזרח ישראל, אך "איני יכול לייצג מדינה שלא מייצגת אותי".

הבמאי השני של הסרט, ירון שני, חולק עליו: "זה סרט ישראלי, הוא מייצג את ישראל, הוא מדבר ישראלית, והוא מתעסק בבעיות ישראליות. שאלת הייצוג כבר נוגעת בבעיות של פרספקטיבה ובעיות פוליטיות שאנחנו צריכים לפתור אותן".

מועמדות תשיעית לסרט ישראלי

"עג'מי", סרטם של ירון שני וסקנדר קובטי, כבר זכה בפרסים רבים בפסטיבלים בינלאומיים, ביניהם פרס "מצלמת הזהב" בפסטיבל קאן. בארץ הוא קטף את פרס "אופיר" לסרט הטוב ביותר. מולו יתמודדו על הפסלון בקטגוריית הסרט הזר "הסוד שבעיניים" מארגנטינה, "נביא" מצרפת, "חלב הצער" מפרו ו"סרט לבן" מגרמניה.

זוהי הפעם התשיעית בה מועמד סרט ישראלי לקבלת אוסקר בקטגוריית הסרט הזר. הראשון שעשה זאת היה "סלאח שבתי" של אפרים קישון בשנת 1965, והאחרון היה לסרט "ואלס עם באשיר", סרטו המצויר של ארי פולמן בשנה שעברה, שלא זכה בסופו של דבר בפסלון.

צרו איתנו קשר *5988