חזקיהו: העמלות בבנקים יורדות והתחרות ביניהם מחריפה

המפקח על הבנקים הציג בוועדת הכלכלה של הכנסת נתונים מהדו"ח החצי-שנתי של בנק ישראל ■ "השונות במחירי השירותים הבקנאיים נמשכת"

"אני מברך על היוזמה של בנק הפועלים לפיה ריבית החובה תקוזז בריבית הזכות. זה מהלך משמעותי להמשך עידוד התחרות במערכת הבנקאית. אני לא מכיר יוזמה כזו באף בנק אחר, אבל ברור שכאשר בנק הפועלים עושה מהלך כזה אף בנק אחר לא יכול להישאר אדיש. אני מעריך שחלק מהבנקים יצטרפו ליוזמה ויאמץ אותה, בחלק אחר יזום מהלכים אחרים".

את הדברים האלה אמר המפקח על הבנקים רוני חזקיהו בדיון מיוחד בוועדת הכלכלה של הכנסת סביב גובה עמלות הבנקים למשקי הבית שנערך היום (ב') בבנק ישראל. לדבריו, עצם ההתעסקות בנושאים הללו, כבר מגביר את התחרות הבין בנקאית.

"ישנה ירידה הדרגתית בהוצאה של משקי הבית בגין עמלות הבנקים. אני מקווה שהירידה הזו תימשך ואני מפציר לשאר הבנקים לאמץ מהלכים כמו זה של בנק הפועלים", הוסיף יו''ר ועדת הכלכלה אופיר אקוניס.

מסיכום הדו''ח החצי-שנתי על העמלות הבנקים למשקי בית, עולה כי נמשכת הירידה בעמלות למשקי הבית (ירידה ריאלית מצטברת של 22% בעמלת פקיד מיולי 2008 ועד יולי 2010), כאשר ניכרת העלייה בתחרות בין הבנקים בתחום המחירים.

עם זאת, המפקח מציין כי "השונות במחירי השירותים הבקנאיים נמשכת". עוד עולה כי עמלות בגין פעולה בערוץ ישיר ירד רק ב-8% בתקופה הנסקרת, כאשר דמי כרטיס אשראי הוזלו בכ-11%. מהנתונים עולה בבירור כי רוב הירידות חלו עד ינואר 2010, כאשר מינואר 2010 עד יולי 2010, הירידות נמוכות עד אפסיות.

המועצה לצרכנות מסרה בתגובה על פרסום הדו"ח: "המפקח על הבנקים פוחד מביקורת על הדו"ח, ולכן לראשונה, בניגוד לפעמים הקודמות, בחר לפרסם את הדו"ח בשלט רחוק, ולא במסגרת דיון פומבי שיאפשר גם ביקורת אמיתית של המועצה לצרכנות ושל גופים חיצוניים נוספים. לצערנו, בניגוד לזחיחות של המפקח על הבנקים, אין תחרות אמיתית בין הבנקים, שממשיכים לגבות מהציבור הרחב תשלומים כפולים ומכופלים שלא בצדק".

"בניגוד למפקח הנוכחי, הצהיר רק לאחרונה המפקח הקודם, יואב להמן, כי עמלות הבנקים התייקרו משמעותית. אתמול הודיעו חברי כנסת מכל הקשת הפוליטית כי השתכנעו שחקיקה היא הדרך היחידה להתמודד עם התנהלות הבנקים וכי בכוונתם לקדם את הצעת החוק לביטול עמלות העו"ש עוד במושב הכנסת הנוכחי. המפקח ממשיך להסתיר מהציבור הרחב ומהמועצה לצרכנות את נתוני האמת שאינם מופיעים בדו"ח, זאת למרות דרישות חוזרות ונשנות של המועצה לחשיפתם".

צרו איתנו קשר *5988