מנכ"ל דיסקונט צריך להיות בנקאי

מרקפת רוסק עמינח שבבנק הלאומי ועד ראובן שפיגל שבניו יורק - מי ייבוא בנעלי גיורא עופר?

בניגוד לוועדות איתור אחרות שהוקמו למינוי בכירים, למשל הוועדה לבחירת מנכ"ל בנק הפועלים, ועדת האיתור לבחירת מנכ"ל דיסקונט אינה מכורה מראש. אמנם ראובן שפיגל הוא המועמד המוביל לתפקיד, אך בחירתו אינה מובטחת. הוועדה תבקש לסיים תפקידה במהירות כדי לצמצם ככל הניתן את חוסר הוודאות בבנק ולשלב את המנכ"ל החדש בהכנת תוכנית העבודה לשנת 2011 והתוכנית האסטרטגית לשנים הבאות.

במערכת הבנקאית עולים שמות רבים כמועמדים לתפקיד מנכ"ל דיסקונט. בכר עצמו אינו בנקאי, ומקורבים לדיסקונט העריכו כי לאור מורכבות התפקיד, "המנכ"ל הבא צריך להיות בנקאי". בין המועמדים כאלו שלא יגישו את מועמדותם מסיבות טקטיות ויחכו עד שהוועדה תפנה אליהם. בין השמות שעלו בנקאים בכירים לשעבר כמו יונה פוגל, מנכ"ל פז. בנקאי לשעבר אחר, שי טלמון, מנכ"ל כלל ביטוח, לא יתמודד על התפקיד.

המועמד המוביל: ראובן שפיגל (52), מנכ"ל דיסקונט ניו יורק

שפיגל סומן כבר לפני שנתיים ע"י משפחת ברונפמן כיורש המיועד של עופר. עד לאחרונה התוכנית היתה ששפיגל יחזור לישראל בקיץ 2012, מועד המתאים לו מסיבות משפחתיות, ויחליף את עופר בתחילת 2013. עזיבת עופר טורפת את הקלפים. שפיגל הוא מנהל מנוסה. בין השנים 1998-2001 היה מנכ"ל דלק נדל"ן מקבוצת דלק שבבעלות יצחק תשובה.

קודם לכן מילא שורה של תפקידים בבנק לאומי, ובין השאר היה עוזר אישי של גליה מאור. הוא הצטרף לדיסקונט בשנת 2001 כסמנכ"ל וראש מערך תכנון ומטה, ובסוף אותה שנה מונה לראש החטיבה הבנקאית והוביל את תהליך גיבוש ויישום האסטרטגיה הקמעונאית שעליה הכריז הבנק. שפיגל נחשב מנהל כריזמטי ומוכשר והאחראי לשינוי העמוק במערך הסניפים של דיסקונט. ב-2006, לאחר פרשת הלבנת ההון בדיסקונט ניו יורק, נקרא שפיגל לשקם את הבנק ומונה למנכ"ל במקומו של אריה שר, שכהונתו הופסקה. הקדנציה שלו כמנכ"ל דיסקונט ניו יורק נחשבת הצלחה גדולה.

מועמדים נוספים

רקפת רוסק עמינח (44), ראש החטיבה העסקית בבנק לאומי

יחסיה עם בכר טובים וכבכירה בבנק גדול היא מועמדת לתפקיד מנכ"ל בכל בנק שיתפנה. רוסק עמינח מקורבת מאוד למאור, ולכן הסיכוי שתעזוב את לאומי לטובת דיסקונט נמוך מאוד. עם זאת, הצגת המועמדות לדיסקונט תיתן למאור את העילה המתאימה לקדם את רוסק עמינח בתוך בנק לאומי ולמצב אותה כמספר 2 רשמי.

חיים פרייליכמן (55), מנכ"ל בנק אגוד

פרייליכמן נחשב אחד המנכ"לים היותר מוכשרים במערכת הבנקאית. אחרי ארבע שנים באגוד ושבע שנים בתפקיד מנכ"ל בנק טפחות, פרייליכמן בשל להגיע לבנק גדול.

יונה פוגל (56), מנכ"ל פז

פוגל היה עד לפני 3 שנים ראש החטיבה הבנקאית בבנק לאומי. הוא נחשב מנהל משימתי, הישגי ובעל יכולות מוכחות. עם זאת, פוגל לא ינסה להתמודד אם יעריך שסיכוייו אינם מצוינים ואם לא יקבל את ברכת הדרך של הבעלים של פז, צדיק בינו.

בארי בן זאב (58), לשעבר CFO בפועלים

בן זאב הוא בנקאי מנוסה וותיק. לפני שנה וחצי פרש מבנק הפועלים לאחר שמילא שורה של תפקידים. האחרון שבהם היה סמנכ"ל כספים. מאז פרש, חיזרו אחריו רבים בקהילה העסקית כדי שיקבל על עצמו תפקידים שונים, אך עד כה לא חזר לתפקיד ביצועי.

דוד ברוך (51), מנכ"ל אקסלנס

לברוך, המכהן כמנכ"ל אקסלנס מתחילת 2008, ותק רב במערכת הפיננסית ופרספקטיבה רחבה הנובעת מ-13 שנים במשרד האוצר ועוד 9 שנים כמנכ"ל בנק ירושלים. בעבר ויתר על תפקידים בכירים באוצר כמו חשב כללי או ראש אגף התקציבים. הוא נחשב בנקאי מנוסה, מוערך מאוד במגזר הציבורי והפרטי, מנהל מוכשר, יסודי ובעל אינטגריטי. סביר להניח שיתמודד רק אם יפנו אליו.

צרו איתנו קשר *5988