הישג ענק: זוכה ישראלי ראשון ב"פרס נובל" למתמטיקה

אילון לינדנשטראוס מהאוניברסיטה העברית הוא הזוכה הישראלי הראשון במדלית פילדס, הנחשבת לפרס החשוב ביותר בחקר המתמטיקה ■ יקבל 15 אלף דולר קנדי

הישג לאקדמיה הישראלית: פרופ' אילון לינדנשטראוס מהאוניברסיטה העברית הוא הזוכה הישראלי הראשון במדלית פילדס, הנחשבת לפרס החשוב ביותר בחקר המתמטיקה ומכונה גם כ"פרס נובל" למתמטיקה. לינדנשטראוס קיבל את המדליה היום בקונגרס הבינלאומי למתמטיקה של האיגוד הבינלאומי למתמטיקה (IMU). הקונגרס נערך השנה בהידרבאד שבהודו, ואת המדליה העניקה לו נשיאת הודו.

לינדנשטראוס בן ה-40 זכה בפרס על מחקרו בתחום תורת המספרים. הפרס מוענק אחת ל-4 שנים למתמטיקאים מתחת לגיל 40 ונועד לעודד מתמטיקאים שהגיעו להישגים יוצאי דופן. לינדנשטראוס יזכה לפרס של 15 אלף דולר קנדי (כ-15 אלף דולר ארה"ב), כאשר יש לציין כי מדובר בסכום קטן למדי בהשוואה למיליון דולר אותו מקבלים חתני פרס נובל.

לינדנשטראוס נולד בירושלים ב-1970, לנעמי וליורם לינדנשטראוס, מתמטיקאי וחתן פרס ישראל למתמטיקה. בגיל 18 ייצג את ישראל באולימפיאדת המתמטיקה הבינלאומית וזכה במדליית ארד‏. את שירותו הצבאי העביר בתוכנית תלפיות של חיל האוויר ובמהלך שירותו זכה בפרס ביטחון ישראל.

ללינדנשטראוס תואר ראשון במתמטיקה ופיזיקה, תואר שני ודוקטורט במתמטיקה -וכולם מהאוניברסיטה העברית. כמו כן, הוא היה חבר במכון ללימודים מתקדמים באוניברסיטה האמריקנית היוקרתית פרינסטון; מאוחר יותר קיבל משרה באוניברסיטת סטנפורד ואחר כך מונה לפרופסור בפרינסטון.

לינדנשטראוס נשוי, אב לשלושה ילדים ומתגורר בירושלים. בעבר זכה בפרסים רבים, למשל פרס חיים נסיהו במתמטיקה לעבודת דוקטורט; פרס Salem למתמטיקאים צעירים לשנת 2004; פרס איגוד המתמטיקה האירופי לשנת 2004; פרס ארדש של האיגוד הישראלי למתמטיקה לשנת 2009; ופרס פרמה של המכון למתמטיקה בטולוז.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988