גילעד אלטשולר: "מעולם לא היינו בשורט של מיליוני ש' בגבעות; פתחנו אתמול שורט של 250 א' ש'"

אלטשולר מכחיש את השמועות לפיהן אלטשולר-שחם פתח פוזיציית שורט ענקית בגבעות ■ "אני הרבה שנים בשוק ותמיד היו קידוחים שבהם הריחו נפט - ובסוף נשאר רק הריח"

בית ההשקעות אלטשולר-שחם מעולם לא החזיק בפוזיציית שורט של מיליוני שקלים על מניית גבעות ולא התקשר למשקיעים כדי לרכוש מניות על מנת להתכסות על השורט בחודש שעבר. כך מבהיר גילעד אלטשולר, מבעלי בית ההשקעות, בשיחה עם "גלובס". פוזיציית שורט (מכירה בחסר) מאפשרת למשקיע החשוף לה ליהנות מירידה בערך המניה, וכמובן היא מסבה הפסדים לסוחר במידה והמניה עולה.

כמעט חודש עבר מאז פרסמה שותפות חיפושי הנפט גבעות את טיוטת הדו"ח ההנדסי על מאגר "מגד 5" ליד ראש העין. השותפות דיווחה אז, כי במאגר ישנם כ-1.5 מיליארד חביות נפט והיא מעריכה שישנה סבירות טובה שניתן יהיה להפיק 10% מכמות זו. ההודעה יצאה בלילה שבין ה-16 ל-17 באוגוסט, ובבוקר זינקה המניה בכ-34% במסחר התיאורטי לפני הפתיחה, מה שגרם לרשות ני"ע להורות על אי פתיחת המסחר במניה עד לקבלת הבהרות.

המסחר החל רק בצהרי אותו יום, אך במהלך הפסקת המסחר הארוכה החלה להתרוצץ שמועה עקשנית בשוק לפיה ישנו גוף השקעות גדול שמחזיק בפוזיציית שורט גדולה המהווהכ-60% מסך יתרות השורט על גבעות. בהתחשב בעובדה שפוזיציות השורט על המניה עמדו באותה עת על כ-25 מיליון שקל, הרי שאותו גוף החזיק לכאורה בשורט בהיקף של כ-15 מיליון שקל על גבעות.

השמועה העקשנית גרסה כי אותו גוף השקעות הוא זה שעומד מאחורי הפסקת המסחר במניה, וכי הוא מנסה, בסיוע הבורסה לני"ע בת"א, למצוא קונים שירכשו ממנו מניות בשערים הנוחים לו לסגירת פוזיציית השורט, על מנת למנוע מעצמו הפסדים כבדים. אז דובר על שערים של 16-18 אגורות למניה. לא ידוע מי עומד מאחורי השמועות, אך דובר על כך שבית ההשקעות אלטשולר-שחם הוא אותו גוף השקעות, וכי הוא זה שהתקשר למשקיעים על מנת לקנות מהם מניות. שמועה זו מלווה את השוק עד היום.

"מעולם לא החזקנו בפוזיציית שורט כה גבוהה על גבעות, המספרים הללו מופרכים והשמועות לא נכונות", אומר גילעד אלטשולר בתגובה לפניית "גלובס". "לא התקשרנו לאנשים באותו יום כדי לקנות מניות".

- מה היה היקף השורט שלכם על גבעות באותה תקופה?

"אני לא זוכר בדיוק אבל זה היה בסביבות ה-170 אלף שקל, בוודאי שלא מיליוני שקלים".

- ובכלל, מה היה היקף השורט הגבוה ביותר שלכם אי פעם בגבעות?

"שוב, אני לא יודע לומר בדיוק כי מדובר בסכומים קטנים, אבל אני יכול לומר שלא עברנו את המיליון שקל בפוזיציית שורט על גבעות. בוודאות".

- והיום?

"אתמול (א') נכנסו שוב לשורט על המניה בהיקף קטן של כ-250 אלף שקל".

ממתינים ליום רביעי

יחידות ההשתתפות של גבעות זינקו אתמול בכ-13% במחזור גבוה בבורסה. מחרתיים יקבל השותף הכללי את הדו"ח ההנדסי המלא שאמור לספק מענה על שאלות חשובות שנותרו פתוחות, כגון הכמות בת הפקה ב"מגד 5", קצב הפקת הנפט וכיוצא בזה. במקביל, השותפות נערכת לביצוע מבחני הפקה נוספים במקטעים 7 ו-8 בחודש הבא ומייד לאחר קבלת הדו"ח ההנדסי הסופי היא תחל לבצע הערכה כלכלית לבדוק האם ישנו צידוק כלכלי לפרויקט. ביצוע הערכה זו יארך חודש לכל הפחות.

אלטשולר עצמו מביע תקווה כי גבעות אכן תצליח להפיק נפט ושהפרויקט כולו יצלח, אולם הוא נזכר באכזבות העבר ומתקשה לשרות באופוריה.

"למרות שאנחנו בשורט קטן בגבעות, הלוואי שהם ימצאו שם נפט וכל ישראל תרוויח וכל המשקיעים ירגישו כמו סעודים", אומר אלטשולר. "אבל אני הרבה שנים בשוק ותמיד היו קידוחים שבהם הריחו נפט והריחו והריחו והריחו - ובסוף נשאר רק הריח".

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא שוק ההון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988