חשד: עבריינים זייפו חשבוניות פיקטיביות במיליארד שקל

עשרות חשודים, בהם עבריינים הקשורים בשלום דומרני, נעצרו בחשד כי הציעו הלוואות לבעלי עסקים שהיו בקשיים, ובתמורה קיבלו חשבוניות פיקטיביות שבאמצעותן זכו להחזרים מהמדינה

‎‎נחשפה תרמית ענק, בה מעורבים גם אנשי העולם התחתון: המשטרה עצרה היום (ב') עשרות חשודים, המעורבים בפרשה של השתלטות, תוך שימוש באלימות, על חברות בקשיים וסחר בחשבוניות מס פיקטיביות בשווי של מיליארד שקלים.

על-פי החשד, באמצעות חשבוניות אלה, שהונפקו על-ידי בתי עסק שעל חלקם השתלטו העבריינים, הם קיבלו מהמדינה במירמה החזרי מס בשווי 160 מיליון שקל.

בין העצורים עבריינים בכירים הקשורים לארגון של "בכיר העבריינים" בדרום הארץ, שלום דומרני.

‏מחקירת המשטרה עולה כי החשודים איתרו בעלי עסקים שנקלעו לקשיים, והציעו להם הלוואות מחברות פיקטיביות הרשומות על שמם או על שם של אנשי-קש. בתמורה הוציאו להם בעלי העסקים חשבוניות פיקטיביות, שבאמצעותם קיבלו העבריינים החזרים כספיים מהמדינה. בנוסף, התברר כי כעבור תקופה השתלטו העבריינים כליל על חלק מבתי העסק ונישלו את בעליהם.

‏לדוגמה, כך מדווחת רשות המסים, בעל עסק קיבל הלוואה בסכום של מיליון שקל, תמורתה קיבלו החשודים חשבוניות מס פיקטיביות בסכום כפול בגובה של 2.5 מיליון שקל עבור חומרים/סחורה/עבודה, שכלל לא סופקו בפועל.

בעל העסק התקזז במע"מ בגין החשבונית הפיקטיבית על סך 400 אלף שקל - וזהו גם סכום הריבית שהוא התחייב להחזיר לחברה המלווה. לפיכך, הריבית הייתה למעשה שולמה "על חשבון" קופת המדינה (מע"מ). בנוסף, בעל העסק דרש את ההוצאה בספרי העסק והקטין בכך את ההכנסה החייבת למס הכנסה.

‏במקרים בהם הלווים לא עמדו בתנאי ההלוואה, השתלטו המלווים על העסק ועל חשבון הבנק שלו והפיצו חשבוניות פיקטיביות על שם העסק ואף משכו כסף מחשבון הבנק. בתמורה להלוואות מסרו בעלי העסקים שנקלעו לקשיים המחאות עתידיות הכוללים את סכום הריבית ואת המע"מ.

‎‎רשת מסועפת

‏המעצרים התבצעו לאחר חקירה סמויה שנמשכה מספר חודשים והתנהלה בזרוע הכללית של היחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית (יאל"כ) - להב 433 ומשרד חקירות מכס ומע"מ תל-אביב והיחידה הארצית למודיעין שטח וחקירות ברשות המסים.

החקירה נפתחה בעקבות מידע אודות רשת מסועפת ומאורגנת של מפיצי חשבוניות מס פיקטיביות. בחקירה הסמויה נחשפו שיטות פעולה של פתיחת חברות פיקטיביות, הרשומות על שמות אנשי-קש, הפצת חשבוניות בכמיליארד שקלים, והשתלטות על חברות בקשיים.

בתום חקירה סמוי עצרו אנשי היחידה הכלכלית ורשות המסים כ-20 חשודים, ועוד כ-20 עוכבו לחקירה בחשד למעורבות בפרשה.

‏לדברי המשטרה, החשדות העולים מהחקירה הם לביצוע עבירות סחר בחשבוניות מס פיקטיביות, הלבנת הון, מירמה, רישום כוזב במסמכי תאגיד, דיווח כוזב לרשות המסים, סחיטה ואיומים, הלוואות בשוק האפור ללא דיווח לרשות המסים ועבירות על יצוא ויבוא.

החשודים יובאו בשעות אחר-הצהריים להארכת מעצר בבית משפט השלום בתל-אביב. ‏‎‎‏

צרו איתנו קשר *5988