נתניהו ביקש להצמיד רווחי חברות הגז לשיעור מס החברות

ראש הממשלה מבקש לקבוע מנגנון שלפיו במקרה ששיעור מס החברות יגדל, יופחת שיעור היטל המדינה על רווחי חברות הגז, ולהיפך ■ שידור חי מוועדת הכספים היום ב-15:00

היממה האחרונה לקראת אישור "חוק ששינסקי" בוועדת הכספים עמוסה: ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש אתמול (ג') בשעות הלילה להצמיד את רווחי חברות הגז לשיעור מס החברות במשק. במשך הלילה נערכו דיונים קדחתניים מול אנשי האוצר, וזו הסיבה המרכזית לדחיית הדיון בוועדת הכספים היום משעות הבוקר לשעות הצהריים, כיוון שניסוחי הסעיפים המבוקשים צריכים לעבור אישורים של הלשכה המשפטית של הכנסת.

בשורה התחתונה, מבקש נתניהו לקבוע מנגנון שלפיו במקרה ששיעור מס החברות יגדל, יופחת שיעור היטל המדינה על רווחי חברות הגז, ולהיפך.

יו"ר הוועדה משה גפני אמר היום כי יש מקום לשנות בחוק סעיפים, המעניקים כוח רב מדי לרשות המסים, כשהכוונה לסעיפים המעניקים לראש רשות המסים שיקול דעת נרחב וסמכויות רבות בקביעת המיסוי על השותפויות. בנוסף, מציינים מומחי מס כי החוק החדש משנה את כללי המשחק בכל הקשור למיסוי שותפויות, בכך שהוא קובע ניכוי במקור לשותפויות גז. עד היום היה מקובל העקרון הקבוע בפקודת השותפויות, שלפיו אין גובים מס משותפות אלא מהשותפים.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי "כל הנושאים שהוזכרו הפרסומים הבוקר בעיתונות עוסקים בתיקונים טכניים שחלקם קודמו ביוזמת אנשי האוצר וחברים בוועדת ששינסקי, ובכל מקרה מדובר בהכנסת תיקונים הגיוניים בהליך חקיקה שאין בהם כל שינוי מהותי בהמלצות ועדת ששינסקי".

נזכיר כי אתמול קרא נתניהו לחברי סיעת הליכוד לתמוך במסקנות ועדת ששינסקי בוועדת הכספים. "אני מבקש מכם לבוא מחר ולא להיעדר, ולהצביע בהתאם להמלצות הממשלה. הדבר הנכון הוא לסלק את אי-הוודאות ולהעביר את החלטת ועדת ששינסקי", אמר נתניהו.

ראש הממשלה אמר עוד כי "לאור ההתרחשויות בחודש האחרון במצירם וביפין, חשוב להבין כי התברכנו בגילוי משאבי גז בחופי ישראל. ועדת ששינסקי שהקמנו איזנה בין צורכי המשקיעים לבין צורכי האזרחים, הבאתי את הדברים לממשלה בעזרת שר האוצר, החברים העירו מה שיש להם להעיר ועכשיו אני מבקש מכם להתייצב ולהצביע בעד ההמלצות".

המלצות ועדת ששינסקי קוראות בין השאר להעלות את חלקה של המדינה מתגליות הנפט-גז ל-52%-62%, לעומת כשליש היום. בדיונים בשבוע שעבר ח"כ מירי רגב אמרה כי כי תגיש הסתייגות להצעת החוק שתציע להוריד את שיעור המס המרבי על התגליות מ-50% כיום ל-40%. גם בישראל ביתנו דורשים להפחית את המס המרבי שיוטל על היזמים לשיעור הקרוב ל-45%, ו-40% לגבי מאגרים במים עמוקים. מנגד, ח"כ כרמל שאמה ושי חרמש ועוד ח"כים קוראים להעלות את המיסוי המינימלי ל-60% לכל הפחות.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא שוק ההון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988