טורקיה לישראל: "אל תחזרו על טעות המשט בחודש הבא"

על רקע ההיערכות ליציאתו של משט נוסף לעזה, תוקף שר החוץ הטורקי את ישראל וקורא לה שלא להתעמת עם הפעילים שיעשו דרכם לחופי עזה

מסר חריף מאנקרה לישראל לקראת המשט הבא: שר החוץ הטורקי אחמט דאבוטולו מזהיר את ישראל שלא "לחזור על אותה הטעות מן השנה שעברה", באופן בו התמודדה עם המשט הטורקי שעשה את דרכו לרצועת עזה. בראיון לעיתון האוסטרלי "סידני מורנינג הראלד", שב דאובוטולו והדגיש כי אין ביכולתה של טורקיה למנוע את יציאת המשט הבא לכיוון חופי עזה.

"אנחנו יכולים לייעץ, יכולים לומר משהו, אבל אנחנו לא יכולים לעצור את המשט", אמר דאובוטולו בראיון לעיתון, בהתייחסו למשט הטורקי הבא, בו צפויות ליטול חלק גם ספינות ופעילים מאירופה, ואשר צפוי להפליג מיד אחרי הבחירות בטורקיה בחודש יוני.

לדברי שר החוץ הטורקי, ממשלת טורקיה קראה בשנה שעברה לארגון ה-IHH שלא להפליג לכיוון עזה, אך "בחברה דמוקרטית, איננו יכולים לעצור אותם". בהתייחסו למשט הבא אמר דאובוטולו: "אנחנו קוראים לישראל שלא לחזור על אותה הטעות. זו אחריותה של ישראל שלא להטיל מצור על עזה. ועדת בדיקה של האו"ם הכריזה כי זהו מעשה לא חוקי".

"במשט בשנה שעברה נהרגו אנשים במרחק 116 ק"מ מחופי ישראל, כלומר מים טריטוריאליים", הוסיף דאובוטולו. "מי הים התיכון אינם שייכים לשום מדינה".

אובמה לארדואן: חזק את הקשר עם ישראל

במקביל, הלילה שוחח נשיא ארצות הברית ברק אובמה עם ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, ושוחח עמו על המצב בסוריה ועל המתיחות ביחסים בין ישראל לטורקיה. אובמה קרא לארדואן לחזק את הקשרים עם ישראל, אך תגובתו של ארדואן לקריאה לא נמסרה בהודעת הבית הלבן.

בתוך כך, מדווח בכלי התקשורת בטורקיה כי ועדת הבדיקה של האו"ם לאירועי המשט לעזה נערכת לקראת שמיעת העדות הטורקית, לאחר שדוח כתוב ומפורט כבר הוגש לוועדה. שגריר טורקיה באו"ם, מיטהט רנדה, צפוי להציג מצגת בפני הוועדה - ובהמשך יציג גם שגריר ישראל באו"ם מצגת.

"אחרי הצפייה במצגות וקריאת הדוח, הוועדה תגיש את מסקנותיה למזכ"ל האו"ם באן קי מון", דווח בטורקיה. "עם זאת, בשלב זה עדיין לא ברור מתי המסקנות צפויות להיות מוגשות".

בראשית החודש פנתה ישראל לטורקיה בדרישה שלא לאפשר את קיומו של המשט. שגריר ישראל בטורקיה גבי לוי סיפר בריאיון לעיתון הטורקי "הורייט" כי העביר לממשלהת טורקיה את עמדת ישראל בנוגע למשט המתוכנן.

לוי הוסיף כי לישראל אין כל בעיה להעביר סיוע הומניטארי לרצועה בדרכים חוקיות אחרות, אך שבוע לאחר מכן הודיע גורם בכיר במשרד החוץ הטורקי כי טורקיה לא תוכל למנוע את יציאתו של המשט הבא לעזה.

צרו איתנו קשר *5988