ארגון אופוזיציה סורי: משטר אסד משלם אלף ד' לכל מפגין "נכסה" ומבטיח 10 אלף ד' למשפחות הנהרגים

משרד החוץ האמריקני הודיע: "לישראל יש זכות להגן על עצמה, כמו כל מדינה ריבונית" ■ עקב הצלחתו של אסד לגייס "מפגינים", מעריכה מפלגת הרפורמה הסורית שמאמצי החדירה לישראל יתרבו ויתרחבו ■ "משטר אסד מנסה להסיט את דעת הקהל העולמית"

ארגון אופוזיציה סורי טוען, שהסורים שניסו לפרוץ מחסומים במעבר קונייטרה כדי לפלוש לרמת הגולן, במה שמכונה "יום הנכסה", הם חקלאים סוריים במצוקה כלכלית שנטשו בשנים שחלפו את כפריהם בצפון סוריה, אזור מוכה בצורת, וירדו לדרום המדינה. משתתפי הנכסה קיבלו תשלום ממשטר אסד כדי להשתתף באירוע, וכן הבטחה לפצות את משפחותיהם אם יפגעו מאש חיילי צה"ל.

בתגובה על אירועי יום הנכסה הכריז הערב משרד החוץ האמריקני, כי לישראל יש זכות להגן על עצמה, כמו כל מדינה ריבונית אחרת. יחד עם זאת, קובעת הודעת הסטייט דיפרטמנט, כי הממשל "מודאג עמוקות" מהאירועים ברמת הגולן, שגרמו לאבדן חיים ולפציעות". "אנו קוראים לכל הצדדים לגלות איפוק", נאמר בהודעה. "יש להימנע מפעולות פרובוקטיביות כאלה."

כתב "גלובס" מציין, שתגובה זו של הסטייט דיפרטמנט פחות ביקורתית כלפי סוריה בהשוואה לתגובה על האירוע הקודם שבו ניסו סורים לפרוץ לרמה. בתגובת הממשל על אותו אירוע נאמר, שהנסיונות לעבור את הגבול הם ניסיון של דמשק להסיט את תשומת הלב מאלימות שנוקט אסד נגד אזרחי סוריה.

ארגון האופוזיציה, מפלגת הרפורמה הסורית, מפרסם את המידע באתר האינטרנט שלו (www.reformsyria.org), בפוסטינג שנכתב בוושינגטון ושמבוסס על "מקורות מודיעיניים בלבנון שמקורבים למשטר אסד". אין דרך לאמת את המידע באופן עצמאי.

לפי המידע באתר, שילם משטר אסד למאות מהמשתתפים שהתקבצו ליד מעבר קונייטרה אלף דולר לאדם, רק כדי להתייצב במקום. נוסף לכך, למשתתפים הובטח שמשפחת כל הרוג מאש אפשרית של חיילי צה"ל תקבל 10 אלף דולר. המשכורת הממוצעת בסוריה היא כ-200 דולר בחודש, ותשלום של אלף דולר יכול אפוא לפרנס משפחת חקלאים מוכת עוני במשך כחצי שנה, ומענק של 10 אלפים דולר כפיצוי על מות בן משפחה הוא דרכון לעושר.

זו אינה הפעם הראשונה שנעשה שימוש בטקטיקה כזו כדי להתסיס הפגנות אלימות נגד ישראל. מפלגת הבעת העיראקית, בשליטתו של סדאם חוסיין, הבטיחה לשלם 25 אלף דולר למשפחתו של כל פלסטיני שנהרג באינתיפאדה, במהלך יידוי אבנים או כל פעולה אחרת נגד ישראל.

"משטר אסד מנסה להסיט את דעת הקהל העולמית"

הזרמת הכספים לחקלאים העניים בסוריה מצביעה אפוא על כך שמשטר אסד מנסה להסיט את דעת הקהל העולמית ממעשי הטבח שמבצעים כוחותיו באזרחים סוריים בתוך המדינה, נאמר באתר של מפלגת הרפורמה הסורית. לפי המידע באתר, הרגו אתמול (שבת) כוחות הביטחון של סוריה כ-70 אנשים בג'יסר אל שוחור. היום נהרגו שם כ-30.

על סמך הצלחתו של משטר אסד לגייס "מפגינים", מעריכה מפלגת הרפורמה הסורית שמאמצי החדירה לישראל מסוריה יתרבו ויתרחבו בעתיד הקרוב בגלל שתי סיבות: 1. להסיט את תשומת הלב מהברבריות של משטר אסד בתוך סוריה; ו-2. להעלות אל המוראל של תומכי אסד, שנפגע, ללא ספק, נוכח הידיעות על אלימות כוחות הביטחון נגד אזרחים סוריים.

מפלגת הרפורמה הסורית מציינת, שהיא מאמינה בשליטה סורית מלאה על רמת הגולן. אך בניגוד למשטר אסד, העם הסורי מאמין שמו"מ בדרכי שלום עם ישראל יביא להחזרת הרמה לידי סוריה. אם אסד באמת מעוניין בהחזרת הגולן לעם הסורי, הוא צריך ללכת בשביל השלום שבו בחר אנוואר סאדאת. אבל אם אסד יעשה זאת, כיצד יצדיק את קיומו כ"מפקד חזית הסירוב"? מבחינתו של אסד, ניצחון בדרכי שלום פירושו הפסד במלחמתו נגד עמו שלו, טוען ארגון האופוזיציה.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988