דוח אמון
2019
הנקראות ביותר

מסקנות וועדת ניסן: להשוות גיל הפרישה של נשים לגיל גברים

וועדת ניסן לבחינת גיל הפרישה לנשים ■ עוד ממליצים רוב חברי הוועדה שהעלאת גיל הפרישה תתבצע בתהליך הדרגתי של כ- 15 שנה ■ מדריך ומחשבון פרישה

וועדת ניסן לבחינת גיל הפרישה לנשים מגישה היום (ה') את עיקרי המלצותיה לשר האוצר, יובל שטייניץ. הוועדה ממליצה ברוב קולות להשוות את גיל הפרישה של נשים לגברים. עוד ממליצים רוב חברי הוועדה שהעלאת גיל הפרישה תתבצע בתהליך הדרגתי של כ- 15 שנה, כאשר בשלב הראשון יעלה גיל הפרישה ל-64 עד 2017 ובהמשך יועלה הגיל ל- 67 עד שנת 2026. מנכ"לית הרשות לקידום מעמד האישה, הגברת ורד סוויד, צפויה להגיש דעת מיעוט המתנגדת להמלצות הוועדה.

כזכור, הוועדה הציבורית מונתה על-ידי שר האוצר מתוקף חוק גיל הפרישה וכוללת נציגי ציבור, ממשלה, מחקר, מעסיקים ועובדים. הוועדה נתבקשה לבחון את גיל הפרישה הראוי לנשים עם דגש על השלכות הכלכליות, התעסוקתיות והחברתיות של גיל פרישה של נשים. כמו גם, ליכולתו של משק המדינה, להשפעות השונות של העלאת גיל הפרישה לנשים מ-60 ל-62 ולשינויים ורפורמות שנעשו בנושא גיל הפרישה בעולם בעשור האחרון.

לאור העלייה של תוחלת החיים המאריכה את תקופת הפנסיה מחד, וכן הצורך לצבור משאבים למימון שנות הפנסיה מאידך, סבורה הוועדה כי על המדיניות בנושא גיל הפרישה להיות צופת פני עתיד, מושכלת והדרגתית כך שתאפשר גם לדור הזה וגם לדורות הבאים מערכת ביטחון סוציאלי יציבה וברת קיימא. בנוסף הוועדה ממליצה על מגוון של כלים לעידוד תעסוקת עובדים בגילאים מבוגרים, תוך שימת דגש מיוחד על תעסוקת נשים וביניהם: הסברה למעסיקים, ביצוע הכשרות מקצועיות להתאמת כישורי העובדים לתנאי העבודה המשתנים, והארכת תקופת תשלום דמי אבטלה לנשים מעל גיל 62.

הממונה על התקציבים, ד"ר אודי ניסן, אמר כי "להעלאת גיל הפרישה חשיבות מאקרו-כלכלית רחבת היקף. אני סבור כי העלאת גיל הפרישה תתרום לנשים בישראל, באופן שישפר את מצבן הכלכלי ויאפשר להן לצבור יותר משאבים לתקופת הפנסיה".

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
נושאים נוספים בהם תוכל/י להתעדכן
הסיפורים הגדולים של היום
נדל"ן
גלובס טק
נתוני מסחר
שוק ההון
נתח שוק
דין וחשבון
מטבעות דיגיטליים
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
עקבו אחרינו ברשתות