כך מצ'פרים את העובדים במשרדי עורכי הדין הגדולים

הופעות פרטיות של זמרים מפורסמים, מקררים עמוסים בפינוקים, טיסות ליעדים אטרקטיביים על חשבון הבית, אייפדים ועוד - מה לא מרעיפים על עוה"ד במסגרת התחרות על כוח-אדם איכותי

לפני שנה, באחד מימי יולי החמים, בעת פגרת בתי המשפט, כשעורכי הדין והעובדים במשרד גולדפרב-לוי-ערן-מאירי-צפריר חשבו כי שום דבר מעניין כבר לא יכול לקרות להם בלילות הקיץ החמים, הזמינו אותם ראשי הפירמה להתאסף ברחבה הסמוכה למשרד בתל-אביב. ל-140 עורכי הדין של המשרד ולעובדיו לא היה מושג מדוע ולשם מה כונסו כולם. להפתעתם, ברחבה ציפו להם אוטובוסים שהסיעו אותם לדרום הארץ.

אחרי שעות מספר של נסיעה, כשהשמש עמדה לשקוע, נעצרו האוטובוסים סמוך לוואדי באמצע המדבר, והעובדים הובלו על-ידי מדריך טיולים "לתוככי החשיכה". לפתע הואר המדבר בעשרות זיקוקי דינור, לוגו המשרד הוקרן על הגבעות מסביב, ורקדנים החלו לגלוש מהן לכיוון העובדים. אחרי שהתאוששו מההפתעה, המשיכו העובדים לצעוד בוואדי, הגיעו לבר משקאות מפואר ולשולחנות ערוכים וסעדו ארוחת שף טעימה.

בתום הארוחה ציפתה להם הפתעה נוספת: מצדו השני של הוואדי הגיחה להקת "משינה", שהופיעה בפניהם בהופעה פרטית משובחת. וכאילו בכל הצ'ופרים האלה לא היה די, לאחר ההופעה עברו כולם לאוהל ענק ובו מתחמים של טיפולי ספא, אוכל, מוזיקה, סרטים, וגם מיטות למי שרצה לישון.

ב-4:00 לפנות בוקר הגיעה הזמרת סי היימן להופעה מול עשרות עובדים שלא הלכו לישון כל הלילה, ובבוקר חיכתה לכולם עוד ארוחה משובחת. עייפים אך מאוד מרוצים חזרו העובדים למרכז.

הבילוי "המטורף" הזה שקיבלו אנשי משרד עורכי הדין גולדפרב מבעלי הפירמה לא נלקח מסרט הוליוודי. בשנים האחרונות הוא הפך לתופעה בקרב משרדי עורכי דין רבים בישראל. הופעות פרטיות של זמרים מפורסמים, מקררים עמוסי כל טוב, נסיעות ליעדים אטרקטיביים בחו"ל על חשבון הפירמה ועוד הם חלק מההטבות שנותנים המשרדים לעורכי הדין השכירים. "גלובס" מביא כמה מהדוגמאות שלהן.

משרד גולדפרב-לוי-ערן-מאירי-צפריר: "כוכב נולד" ולילה במדבר

בשנה האחרונה קיים משרד גולדפרב 3 אירועים מרכזיים של גיבוש והטבות לעורכי הדין. הראשון היה "לילה לבן במדבר". באירוע נוסף שכונה "Goldfarb award night" ערך המשרד מעין תחרות "כוכב נולד" בין המחלקות במשרד.

קבוצת שופטים, שכללה את מזכיר הממשלה, מנכ"לית קבוצת אריסון, ורעייתו של השותף-המנהל, דירגו את ההופעות. ההופעה המצטיינת נבחרה על-ידי עובדי המשרד ובני-זוגם באמצעות הצבעות SMS. באותה שנה נסעו כל עובדי המשרד עם בני משפחותיהם לטורקיה למועדון הנופש "Lykia World", במימון המשרד.

לדברי עו"ד טל עצמון, מנהל מחלקת המיסים בגולדפרב, התחרות בין משרדי עורכי הדין על כוח-אדם איכותי הייתה קיימת תמיד, אך להטבות שניתנות במשרדים אין קשר ישיר לכך. "תמיד הקפדנו על אירועים לעובדי המשרד ולבני משפחותיהם. אנו רואים חשיבות רבה ביחסים הבין-חברתיים במשרד ובקשר עם המשפחות".

הרצוג-פוקס-נאמן: נסיעות לפראג ולרודוס

בפירמת עורכי הדין הרצוג-פוקס-נאמן יש מסורת שנתית של יציאה מהשגרה לבילוי של ימים מספר. בשנה שעברה התקיים האירוע בפראג, והשנה ברודוס. העובדים יצאו אשתקד ל-4 ימי גיבוש ובידור, שכללו הופעה של הזמר עברי לידר, ובשנים קודמות של להקת "כוורת", שלמה ארצי ועוד. המשרד מקיים בנוסף מסיבה שנתית לעובדים ולבני-זוגם.

לדברי השותף-המנהל, עו"ד מאיר לינזן, ה"צ'ופרים" מהווים חלק מהכרת התודה של הפירמה לכלל העובדים, והם משפרים את האווירה והמורל במשרד: "זו דרכנו, אנו מאמינים בה, נהגנו כך מאז ומעולם ונמשיך לנהוג כך גם בעתיד, ואין לדבר קשר עם תחרות כזו או אחרת בענף".

הופעה משינה / צלם: יחצ
 הופעה משינה / צלם: יחצ

משרד ש. הורוביץ: רכבת לילה למשינה

במשרד עורכי הדין ש. הורוביץ חגגו בסוף חודש יוני את "תחילת הקיץ" במסיבת ענק ב"האנגר 11" בנמל תל-אביב, שכללה הופעה של להקת "משינה".

בש. הורוביץ נוהגים לצ'פר את העובדים בדרכים שונות. לפני שנה הם טסו לברצלונה, לפני שנתיים לכרתים, ולפני 3 שנים לאילת.

גם השגרה של עורכי הדין בש. הורוביץ רצופה בצ'ופרים. פעם בשבוע הם משחקים בקבוצות ספורט שונות, כמו כדורגל וכדורסל, וישנה קבוצה שמתאמנת מדי שבוע בפילאטיס - והכול במימון המשרד.

לדברי עו"ד אודי ארצי, שותף במשרד ש. הורוביץ, הפעילויות המשותפות נובעות מהרצון להיות יחידה אחת מגובשת בעלת הזדהות וגאווה. "חשוב לנו להכיר אחד את השני גם מחוץ לשגרת העבודה, ואנו חשים שהגיבוש החברתי תורם לעבודה יעילה ונעימה יותר".

גם ארצי טוען כי הצ'ופרים לא נובעים מהתחרות בשוק עריכת הדין. "עורכי דין מחליטים לעבוד במשרד X או Y בזכות השכר והיכולות המקצועיות".

סוני פלייסטיישן תדמור / צלם: איל יצהר
 סוני פלייסטיישן תדמור / צלם: איל יצהר

משרד תדמור: סוני פלייסטיישן בחדרי הישיבות

במשרד עורכי הדין תדמור נהנים עורכי הדין מהטבות ומצ'ופרים רבים, ובהם: מכשיר Wii ומכשיר סוני-פלייסטיישן בחדרי הישיבות (למי שיש זמן), אייפד שניתן במתנה לכל העובדים וכן ימי כיף וטיולים שנערכים פעמיים-שלוש בשנה.

בנוסף, משתתף המשרד במימון השתלמויות מקצועיות ולימודים אקדמיים לעורכי הדין. מזנון סלטים, לחמים ותוספות עומד לרשות העובדים בצהריים, לרבות שתייה קלה וגלידות חופשי לשימוש העובדים.

לדברי השותף-המנהל, עו"ד דודי תדמור, ההטבות הללו הן חלק מ"השקפת העולם" של המשרד. "חיי עורכי הדין הם אינטנסיביים ותובעניים. נרצה או לא, המשרד הוא המקום שבו אנו מבלים את רוב זמננו. לכן, אנחנו מייחסים חשיבות עליונה לכך שהמשרד יהיה מקום שנעים להיות בו, ליחסים חבריים ולאווירה טובה".

תדמור מציין כי במשרדו מקדישים לכך משאבים רבים, לא רק כספיים. "חשוב לנו לצאת מהשגרה מדי פעם, אך היומיום חשוב יותר. לכן, רוב ההטבות במשרד נועדו להפוך את חיי השגרה לנעימים יותר. וחשוב יותר מכל הטבה - אנחנו מתייחסים לאנשינו בכבוד ובהערכה, כפי שראוי להם".

משרד צלרמאיר-פילוסוף-רוזובסקי-צפריר-טולדנו: בילויים במלונות בוטיק

משרד צלרמאיר-פילוסוף-רוזובסקי-צפריר-טולדנו נוהג לתגמל את עורכי הדין השכירים בדרכים שונות. המשרד נוהג, בין היתר, לערוך כנסים שנתיים במלונות יוקרתיים בארץ ובחו"ל.

בשנים האחרונות בילו עובדיו בקפריסין, במלון "יערות הכרמל", ובמלונות באילת. לפני כחודש הם בילו 3 ימים ולילות במלון בוטיק באילת, שנשכר כולו עבור אנשי המשרד. עורכי הדין והצוות נהנו ממגוון פינוקים ופעילויות, כולל הופעה פרטית של הזמרים שמעון בוסקילה ושירי מיימון.

צ'ופר נוסף שהמשרד מעניק לעורכי דין עם ותק מסוים הוא רכב ליסינג. במישור האישי ניתנים לעורכי הדין מענקים למימון לימודי המשך והשתלמויות.

לדברי עו"ד גיא צפריר, השותף-המנהל, המשרד רואה חשיבות רבה באווירת עבודה טובה ונעימה. "האירועים השנתיים הפכו לחלק אינטגרלי מפעילות הפירמה. אנו לא רואים בכך תגובה כלשהי לתחרות בשוק עריכת הדין. זו פשוט מדיניות שעושה לעובדינו טוב".

נופש בברצלונה משרד פולק / צלם: יחצ
 נופש בברצלונה משרד פולק / צלם: יחצ

משרד פישר-בכר-חן-וול-אוריון: הו ברצלונה, ברצלונה

בעוד שבועות מספר ייסעו יותר מ-200 עובדי משרד פישר-בכר-חן-וול-אוריון ל-3 ימים בברצלונה. ההחלטה על הנסיעה לברצלונה התקבלה אחרי שההנהלה שאלה את העובדים איזו פעילות חברתית הם יעדיפו לעשות השנה: שורת אירועים בארץ או נסיעת סוף שבוע לברצלונה. 82% מהעובדים בחרו בברצלונה.

לדברי השותפה עו"ד טל אייל-בוגר, מנהלת מחלקת הגבלים עסקיים, הנהלת המשרד רואה בנסיעה צ'ופר - אך גם גיבוש פנימי.

"המשרד גדל מאוד בעשור האחרון, ולכן חשוב לנו לשמר את תחושת המשפחתיות, שבמספרים כה גדולים יש סכנה שתאבד".

בניגוד לחלק מהדוברים במשרדים אחרים, עו"ד אייל-בוגר מודה כי חלק מהשיקולים בצ'ופרים מעין אלה הם התחרות על כוח-אדם איכותי בין המשרדים המובילים, ומציינת כי המשרד עסוק כל הזמן בהבאת ובהשארת כוח-אדם איכותי.

משרד מיתר-ליקוורניק-גבע & לשם-ברנדויין: ארצי הולך לאיבוד

לפני כחודשיים, זכו עובדי פירמת עורכי הדין מיתר-ליקוורניק-גבע & לשם-ברנדווין ובני משפחותיהם בצ'ופר ייחודי - הופעה פרטית של שלמה ארצי באמפיתיאטרון שוני בבנימינה, שנסגר במיוחד עבורם.

ההופעה של ארצי הייתה אחת מבין שתי הפעילויות המרכזיות שנערכות לעובדי המשרד מדי שנה. בשנים האחרונות הופיעו בפני עובדי המשרד להקות "משינה" ו"תיסלם" וכן עוזי פוקס ושרי.

לדברי מנכ"ל המשרד, השותף עו"ד יורם מובשוביץ, הפעילויות נועדו לשמור על קשרים טובים עם העובדים ועם בני משפחותיהם. בנוסף, השנה חילקה הפירמה מכשירי אייפד לשותפים במשרד, אך מובשוביץ מבחין בין הטבה מסוג זה לבין הפעילויות השנתיות.

"מדובר בהטבה שנועדה לשמש הן כצ'ופר והן כמכשיר עבודה. עם זאת, נראה שמדובר יותר בצ'ופר ופחות בכלי עבודה, מאחר שבפני השותפים עומדים פתרונות עבודה מקבילים, כמו פול של מחשבים ניידים הקיים במשרד לשימושם בעת הצורך".

משרד עמית-פולק-מטלון: הו ברצלונה, ברצלונה 2

באפריל השנה ארזו 107 עובדי משרד עמית-פולק-מטלון את חפציהם וטסו, במימון המשרד, לברצלונה (מסתמנת כיעד מועדף על עורכי הדין).

לדברי עו"ד אלדד כורש, שותף-מנהל בעמית-פולק-מטלון, את הנסיעה יזמה הנהלת המשרד, ומטרתה הייתה השתלמות מקצועית בשילוב עם גיבוש עובדיו. "הנסיעה לברצלונה כללה סדנאות במשפט בינלאומי ובנושאים הקשורים באיכות הסביבה. בנוסף להרצאות מקצועיות התנסו אנשי הצוות בפעילויות שונות, בהן סוגיות של מנהיגות, דינמיקות ניהוליות וכן פעילויות לגיבוש כלל-צוותי".

כורש ציין כי למשרד יש מסורת ארוכת שנים של פעילויות "OUT DOOR" לשיפור איכותו של הצוות המשפטי והניהולי. "ההשקעה בהון האנושי מוערכת מאוד על-ידי עורכי הדין במשרד, והיא מיתרגמת ליכולת להעניק את השירות הטוב ביותר ללקוחות שלנו".

סושי באפשטיין / צלם: איל יצהר
 סושי באפשטיין / צלם: איל יצהר

משרד אפשטיין-רוזנבלום-מעוז (ERM): ארוחות ערב מוזלות

מקרר עמוס כל טוב, ארוחות ערב מוזלות לכל עובד שנשאר אחרי 20:00, אירועים משרדיים שנערכים אחת לחודשיים, טיולים בארץ ובחו"ל, חלוקת מכשירי בלקברי ואייפון - אלה הם רק חלק מהצ'ופרים שנותנים במשרד אפשטיין-רוזנבלום-מעוז (ERM) לעורכי הדין במשרד.

לדברי השותף, עו"ד גלעד מעוז, ההטבות הרבות ניתנות בשל רצון מנהלי הפירמה לקיים אווירה שונה ותחושת שייכות והזדהות עם הארגון. "בנוסף, אנו מתחרים על כוח-אדם איכותי, וגילינו שיחס מעריך ומתגמל, בשילוב גיבוש חברתי, הוא פקטור חשוב בתחרות, שפעמים רבות חשוב אף יותר מעוד כמה מאות שקלים לשכר".

עם זאת, בדומה לרוב השותפים שעמם שוחחנו, גם מעוז אינו חושב שההטבות נגזרות רק מהרצון להתחרות על כוח-אדם בשוק. "השילוב של תחושת השייכות וההזדהות עם הארגון, עם אווירת הצוות והרוח החברית המאפיינת את המשרד, משפר בסופו של דבר את איכות העבודה ואת הקשר עם הלקוחות. וההוכחה היא שב-3 השנים האחרונות לא עזב, ולו עורך דין אחד, את המשרד".

צרו איתנו קשר *5988