הפתעה נעימה: S&P מעלה את הדירוג של ישראל ל-A+

חברת דירוג האשראי העולמית העלתה את דירוג החוב של ישראל מ-A, ומעניקה תחזית דירוג יציבה ■ "המחאה החברתית לא תשפיע על המשך הורדת החוב הציבורי" ■ מדגישה לחיוב את "המדיניות התקציבית האחראית" ואת ההכנסות הצפויות מהמיסים על תגליות הגז

חברת הדירוג S&P הודיעה היום (ו') כי היא מעלה את דירוג האשראי של מדינת ישראל לרמה של A+ מדירוג קודם של A עם תחזית "יציבה". S&P ציינה כי "העלאת הדירוג משקפת את המדיניות המאקרו-הכלכלית האחראית שבה נקטה ישראל בתקופת המשבר העולמי, ואת הצמיחה הגבוהה במשק". נציגי החברה ציינו כי ישראל נמצאת במסלול אמין להמשך הורדת נטל החוב ולשיפור נוסף של החשבונות החיצוניים של המדינה.

S&P מדגישה לחיוב את "המדיניות התקציבית האחראית, התומכת בהורדת יחס חוב-תוצר ואת ההכנסות הצפויות מהמיסים על תגליות הגז שיתמכו במגמות אלו גם בעתיד". חברת הדירוג מציינת, כי היא מסתמכת על ההנחה שהמחאה החברתית בישראל לא תשפיע על המשך הורדת החוב הציבורי. לדבריה, המחאה החברתית לא צפויה להשפיע על המדיניות הכלכלית האחראית להורדת יחס חוב-תוצר והמשך השמירה על המשמעת התקציבית.

שר האוצר יובל שטייניץ: "מדובר בתעודת כבוד מרשימה לכלכלה הישראלית, ולהתמודדות המוצלחת עם המשבר העולמי שמאיים מזה שלוש שנים על כלכלות העולם המערבי. ההישג בולט במיוחד על רקע משבר החובות והאבטלה ההמונית שפגעו בדירוג האשראי של מדינות רבות בעולם.

"העובדה שחברת הדירוג ציינה את נושא תגליות הגז כאחת מנקודות החוזק של כלכלת ישראל מעידה על חשיבות המהלך של גיבוש מודל כלכלי שמבטיח למדינה הכנסות משמעותיות מפיתוח מאגרי הגז באמצעות ועדת ששינסקי. יחד עם זאת, אסור למדינת ישראל לנוח על זרי הדפנה - המשבר הגלובלי המתחדש מחייב אותנו ביתר שאת, להמשיך ולשמור על מסגרות התקציב ועל עקרונות המדיניות הכלכלית שאותן מדגישה S&P בהודעתה".

פישר: "המשק הישראלי ימשיך להצדיק את האמון שניתן לו"

יצוין, כי העלאת הדירוג לישראל דווקא בתקופה זו של מתיחות גיאופוליטית (המתיחות עם טורקיה ואביב העמים של העולם הערבי לקראת ההכרזה הצפויה באו"ם על מדינה פלסטינית ב-20 בספטמבר), מהווה סוג של הפתעה לאוצר, ולכן ההודעה של S&P התקבלה אצל שטייניץ ופישר בסיפוק רב. שר האוצר שטייניץ ביקש לפני כחודש ממשלחת הדירוג של S&P לבחון ברצינות את העלאת הדירוג של ישראל, אך לא ציפה להודעה כבר עכשיו, אם בכלל.

נגיד בנק ישראל סטנלי פישר, ברך על העלאת דירוג האשראי של ישראל ואמר כי הוא שמח על ההכרה בהישגים של המשק הישראלי. לדבריו, מצבו הטוב של המשק הישראלי הוא תוצאה של המדיניות התקציבית של הממשלה והאוצר, המדיניות המוניטרית של בנק ישראל והפעילות המוצלחת של הסקטור העסקי על רקע מדיניות זאת.

"אני מברך על כוונת הממשלה והאוצר להמשיך ולשמור על מדיניות תקציבית אחראית תוך שמירה על מסגרת תקציבית בעיקר נוכח המציאות הכלכלית העולמית המורכבת שצפויה להשפיע גם על המשק הישראלי. אני מאמין שהמשק הישראלי ימשיך להצדיק את האמון שניתן לו בהעלאת הדירוג. אנו בבנק ישראל מתכוונים להמשיך לתרום לצמיחה וליציבות המשק דרך מדיניות מוניטרית אחראית שתכוון לשמירה על יציבות מחירים, תרומה לצמיחה ולתעסוקה ושמירה על יציבות המערכת הפיננסית", אמר פישר.

עוד ציינו נציגי חברת הדירוג, כי החלטתם נתמכת על ידי העובדה שהכלכלה הישראלית משגשגת ויציבה, בעלת מוסדות חזקים ומשמעת תקציבית מתמשכת ומוכחת. כמו כן ציינו, כי ההסכמה הפוליטית הרחבה לגבי ריסון תקציבי ומשמעת פיסקלית סייעה בהורדת החוב הממשלתי משיעורים הסטורים גבוהים לרמה של 75% מהתוצר נכון לסוף שנת 2010.

על אף העלייה במחירי הדיור, לא רואים בחברת S&P סיכון למערכת הפיננסית ומציינים לחיוב את הפיקוח ההדוק והניהול השמרני יחסית של הבנקים בישראל. נציגי החברה הזכירו כי הסיכון הגיאופוליטי ממשיך להעיב על דירוג הכלכלה הישראלית אך ציינו כי סיכון זה מקוזז בחלקו על ידי תמיכה של ממשלת ארצות הברית.

החשבת הכללית, מיכל עבאדי-בויאנג'ו: "הודעתה של חברת S&P בתקופה זו, מעידה על חוסנה של הכלכלה הישראלית ומחזקת את החשיבות בהמשך הקטנת נטל החוב הציבורי".

צרו איתנו קשר *5988