המלצות הביניים: רפורמה במס וחינוך, קיצוץ בביטחון

מסקנות ועדת טרכטנברג, שצפויות לקבל את אישורו של ראש הממשלה, פורסמו לראשונה ■ בתכנון: שורה של הטבות ורפורמות תקציביות מרחיקות לכת ■ בין ההמלצות: העלאה של המס על רווחי ההון בבורסה עד 25% וחוק חינוך גם לפעוטות בגילאי 3-4

המחאה החברתית עומדת לצבור בקרוב מאוד תוצאות מעשיות בשטח. מסקנות ועדת טרכטנברג, שצפויות לקבל את אישורו של ראש הממשלה, פורסמו הערב (ד') לראשונה. הן כוללות שורה של הטבות ורפורמות תקציביות מרחיקות לכת - בתחומים רבים.

חינוך

■ חוק חינוך חינם יחול גם על פעוטות בגילאי 3-4 בגני הטרום-טרום חובה והטרום חובה. המהלך יוחל בהדרגה עד שיתפשט לכל הארץ.

יום לימודים ארוך בכל בתי הספר - המלצה שתהיה יקרה מאוד, וגם יישומה יהיה הדרגתי עד שיתפשט לכל רחבי הארץ.

פיקוח על כל מעונות היום - המדינה תממן את "חוק הפיקוח על מעונות היום", הן על הציבוריים והן על הפרטיים. באשר לאחרונים, תדרוש המדינה להגביל את שכר הלימוד הנדרש שם.

נקודות זיכוי במס לאבות לילדים בגיל הרך - בסוגיה זו טרם נרשמה הסכמה. הטבות אלה ניתנות כיום רק לאמהות, ואם המהלך אכן יצא אל הפועל - תהיה זו תוספת משמעותית לשכר הנטו.

מיסוי

העלאה של המס על רווחי ההון בבורסה עד ל-25%.

הקפאה בהפחתת מס החברות ואפילו העלאה שלו באחוז אחד.

הקפאת הרפורמה במס הכנסה - כאן מדובר במהלך דרמטי מאוד. משמעות הדבר היא כי שכבות הביניים, שהיו אמורות לקבל בשנים הקרובות תוספת נטו למשכורת שלהן, לא יקבלו זאת - והן יהיו אלה שיממנו, למעשה, את כל ההטבות שפורטו כאן.

העלאת מס הכנסה לבעלי משכורות גבוהות - צעד שככל הנראה נועד בעיקר כדי לייצר נראות. טרם התגבשה החלטה סופית בנושא, אך הוא יחול ככל הנראה על בעלי משכורות של בין 80,000-100,000 שקלים בחודש.

דיור

המדינה תעודד השכרה בפיקוח למשפחות שמתשכרות עד 15 אלף שקל בחודש וכן יינתנו תמריצים או קנסות על דירות רפאים או קרקעות מוכנות לבנייה שטרם נעשה בהן שימוש על-ידי קבלנים.

הכסף יבוא מהביטחון

חלק ניכר מאוד מהתקציב שאמור לממן את תכניות הממשלה יבוא באמצעות קיצוץ סכום של 1-3 מיליארד שקלים מתקציב הביטחון.

נוסף על כך, דובר לראשונה על הטלת פיקוח ושקיפות על התנהלות משרד הביטחון על ידי אנשי משרד האוצר. בין היתר, דובר על אפשרות שבה יתחברו אנשי האוצר אל מערכות הביטחון ויישלטו כך באופן ישיר על המשכורות ועל ההוצאות. מדובר בנושא שראש הממשלה טרם הכריע בו, בשל התנגדות שנרשמה לכך במערכת הביטחון.

תקציב נוסף לטובת ההטבות לאזרחים יגיע באמצעות דחיית פרויקטים מיידיים על חשבון ארוכי טווח. הם אמורים לספק תקציב בטווח זמן קצר.

צעדים מרחיקי לכת גם נגד הטייקונים

הטייקונים, אלו שאליהם כוונו חצי האשמות רבים על-ידי מובילי המחאה החברתית, צפויים לספוג בכיסיהם באופן ניכר את המהלכים שמבצעת הממשלה.

ועדת הריכוזיות שדנה בנושא, במקביל לצוות טרכטנברג, הגישה כבר לשר האוצר ולנגיד בנק ישראל את מסקנותיה - שלפי אישים שונים התגבשו באופן מקצועי מאוד.

הדוח כולל המלצות דרמטיות מאוד, ובהן גם צעדים שיביאו עד לכדי פירוק ה"פירמידות" וחברות האחזקה הגדולות במשק. המלצה נוספת תחייב את הפרדת האחזקות הריאליות והפיננסיות, מה שיחייב חלק מהטייקונים במשק למכור את הבנקים ואת חברות הביטוח שברשותם - כדי שיוכלו להחזיק בחברות האחרות שברשותם.

צרו איתנו קשר *5988