מאות הפגינו מול שגרירות ישראל בירדן; פרצו עימותים

(עדכון) - מאות בני אדם הפגינו הערב בעמאן, ירדן, מול מבנה שגרירות ישראל שפונה אתמול ■ 1,500 אנשי כוחות ביטחון אבטחו האירוע ■ עימותים פרצו לאחר ניסיון לפרוץ המחסומים

עימותים מחוץ לשגרירות ישראל בירדן: מאות מפגינים הגיעו בשעות הערב למתחם שגרירות ישראל בעמאן שפונתה אתמול, וקראו לסגור את השגרירות. במקום התפתחו עימותים בין כוחות הביטחון למפגינים, שניסו לפרוץ את המחסומים שהקימו השוטרים. מספר המפגינים עלה עם תום תפילת הערב במסגד.

המפגינים נאספו מחוץ לשגרירות ישראל הריקה להפגנה שאורגנה דרך פייסבוק, באירוע שהצטרפו אליו אלפי גולשים. באירוע כתבו הגולשים בימים האחרונים, "אין שגרירות ציונית על אדמת ירדן", "להגן על ירדן, לשחרר את פלסטין" ואף: "לשרוף את השגרירות". עם זאת, היקף ההפגנה היה קטן מזה שציפו לו בעמאן ובירושלים.

כוחות הביטחון הירדניים פרסו מחסומים באזור מסגד אל-כאלותי בשכונה, כשעתיים לפני תחילת ההפגנה. על פי הדיווחים בירדן, מטרת המחסומים היא להקשות על תנועת המשתתפים בהפגנה - באם אלו יחליטו להגיע למתחם השגרירות עצמו, המרוחק עשרות מטרים בלבד מהמסגד. בנוסף, נסגרו כל הכבישים המובילים לשגרירות. המפגינים הודיעו מוקדם יותר כי בכוונתם לצעוד לעבר השגרירות, להסיר את דגל ישראל המתנוסס מעליה ולהניף במקומו את דגל ירדן.

במקום התפרסו כ-1,500 אנשי כוחות ביטחון. גורם ביטחוני ירדני אמר הערב כי כוחות הביטחון לא יאפשרו למראות מקהיר להישנות בעמאן. "לא נאפשר לאף אחד להגיע למבנה השגרירות", אמר הגורם הביטחוני. "הדבר עלול לפגוע בתדמיתה של ירדן".

על פי הדיווחים בממלכה ההאשמית, ישראל העבירה בימים האחרונים מסרי הרגעה לממשל הירדני, לפיו בירושלים בטוחים כי כוחות הביטחון המקומיים מסוגלים לשמור על מטה השגרירות. עם זאת, גורמים במשרד החוץ הירדני אמרו הערב כי שום גורם ישראלי לא יידע את הירדנים על עזיבת השגריר הישראלי אמש או על סגירת השגרירות בעמאן.

אבו מאזן קרא להמונים: צאו לרחובות ביום שישי הבא

בריאיון שהעניק הלילה אבו מאזן, קרא הראיס לעמי האזור לצאת לרחובות ביום שישי הבא, 23 בספטמבר, המועד בו לטענתו יפנו הפלסטינים רשמית לאו"ם בבקשה לזכות בהכרה במדינה.

"הקדישו את יום שישי, 23 בספטמבר, לתמיכה במדינה הפלסטינית", קרא אבו מאזן בראיון. "זהו יום הפנייה הפלסטינית והערבית לאו"ם. אני מקווה שהעולם הערבי ייצא לדרוש בהקמתה של מדינה פלסטינית. פנייתנו לאו"ם היא עניין שאין ממנו חזרה".

לדברי יו"ר הרשות, למרות הלחצים המופעלים עליו - הפנייה לאו"ם תיעשה. "הדבר יוכיח כי האדמה הכבושה משנת 1967 היא אדמת המדינה שלנו וכי אין לה תחליף, כפי שטוענת ישראל", ציין אבו מאזן והסביר על אופן הפנייה הרשמית: "אגיש עותק מהבקשה למזכ"ל האו"ם ועותק נוסף יישלח למועצת הביטחון", ציין הראיס והוסיף כי אינו חושש מהאיום האמריקני להטיל וטו על המהלך במועצת הביטחון.

הנחישות בוושינגטון להפעיל את זכות הווטו ולבלום את הניסיון הפלסטיני לקבל באופן חד-צדדי הכרה במדינה עצמאית לא הותיר, ככל הנראה, רושם רב ברמאללה - שם הודיעו בצהריים בכירי הרשות על כוונתם "ללכת על כל הקופה" ולהעלות את דרישתם במועצת הביטחון של האו"ם כבר ביום שישי הבא - 23 בספטמבר.

חרף ההתנגדות למהלך שנרשמה גם באיחוד האירופי, הודיע שר החוץ הפלסטיני, ריאד אל-מלכי, כי בניגוד לתכנית הקודמת לנסות ולקבל מעמד סמלי לפלסטין כ"משקיפה" על ידי אישור ברוב קולות של הבקשה בעצרת הכללית של האו"ם, מתכוון יו"ר הרשות, אבו מאזן, לפנות ישירות אל מועצת הביטחון.

עם זאת, הותיר אל-מלכי פתח צר למניעת המהלך. בשיחה עם כתבים ברמאללה הוא אמר כי "הנשיא מחמוד עבאס יגיש את הבקשה למזכ"ל האו"ם, אלא אם תונח עד אז על השולחן הצעה רצינית לחידוש המגעים".

צרו איתנו קשר *5988