חוק איסור שימוש בסמלי נאצים עבר בקריאה טרומית

הצעת החוק לאיסור שימוש בסמלי נאצים עבר היום בקריאה טרומית ■ ההצעה קובעת עונשים של עד חצי שנה מאסר וקנס של עד 100 אלף שקל לעושים שימוש בזוי בסמלים וכינויים נאציים

ברוב של 27 מול 4 מתנגדים אישרה מליאת הכנסת בקריאה טרומית את חוק איסור שימוש סמלי נאצים שיזם ח"כ אורי אריאל. לדברי אריאל, הצעת החוק נועדה "להילחם בתופעה הבזויה בהם משתמשים גורמים בכל גווני הקשת הפוליטית בכינויים וסמלים נאציים תוך פגיעה קשה בניצולי שואה ובני משפחותיהם". על פי ההצעה עבירה על הכתוב בחוק יכולה לגרור עד חצי שנת מאסר וכן קנס של עד 100 אלף שקל.

"אנו עדים בשנים האחרונות לתופעות בזויות בהם עושים שימוש ציני בסמלי שואה ובכינויים נאציים באירועי מחאה שונים מכל גווני הקשת הפוליטית בארץ", אמר אריאל במליאת הכנסת. "החל מהמתפרעים בבילעין ונעלין, דרך תגי מחיר למיניהם וכלה בהפגנות הקיצוניים החרדים. "השימוש הנ"ל מעבר לכך שהוא בזוי ופוגע בזיכרון הקשה ביותר של עם ישראל, פוגע באופן אישי בעשרות אלפי משפחות בעם ישראל, בהם ניצולי שואה ובני משפחותיהם. לדברים הללו צריך לשים סוף, ואם נדרש לשם כך חוק כך יהיה".

אריאל התייחס גם לטענות על הפגיעה בחופש הביטוי: "חופש הביטוי הוא דבר חשוב, אבל חופש הביטוי הוא לא חופש ההפקרות וגם לו צריכים להיות גבולות ברורים, ובחוק הזה לעניות דעתי תומכים 90% מתושבי מדינת ישראל".

שר המשפטים יעקב נאמן שהשיב מטעם הממשלה אמר כי "השימוש בסמלי נאצים איום ונורא ואין מילים בשפה העברית לגנות את התופעה הבזויה הזאת".

לחוק של ח"כ אריאל הוצמדו חוקים דומים של חברי הכנסת זבולון אורלב, מרינה סולודקין ויואל חסון. ח"כ אורלב שקיבל את רשות הדיבור אמר: "הקלות הבלתי נסבלת שבה נעשה שימוש בסמלים נאצים ראוי לכל גינוי, ובדור בו נפרצו כל המוסמכות והגבולות אין מנוס אלא לקבוע גבולות בחקיקה.

צרו איתנו קשר *5988