כך תרבו בשמחה: קבלו המלצות לאירועי תרבות מיוחדים לכל המשפחה

חג פורים מציע השנה מגוון של אירועים תרבותיים לכל המשפחה, שיספקו בידור והנאה עם ערך מוסף ■ שפע בילויים פורימיים וביניהן הצגות, הפנינג לילדים בבית לסין, שב"ק ס' בהופעה, עדלאידע בנתניה, פורים במכון ויצמן ועוד

פסטיבל ירון להצגות ילדים

מה: זו השנה הרביעית שבה מתקיים פסטיבל הצגות הילדים על שם ירון ירושלמי ז"ל בהפקת תיאטרון אורנה פורת לילדים ונוער, שבמהלכו יועלו במשך שלושה ימים 13 הצגות. ארבע הצגות בכורה שייחשפו באירוע הן "מעלה קרחות", עיבוד חדש לקלאסיקה מאת אפרים סידון בבימויה של ציפי פינס, על העיר שכל תושביה היו קרחים עד שלראש העיר צמחה שערה על ראשו. גיל צרנוביץ המנהל האמנותי של התיאטרון (והפסטיבל) כתב, ורועי שגב ביים, את "עלילות הנסיך ככה".

עופר שפריר כתב וביים את "גלי", מחזמר שכולו קסם טהור על יומיים בחיי הילדה גלי החוששת מפני יום הלימודים הראשון בכתה א', כאשר בסיפור המסגרת שזורים שירי הילדים הקלאסיים שכתב אהוד מנור ז"ל.

גיל צרנוביץ כתב וביים גם את "תיאטרון פצפון", הצגה ייחודית המיועדת לפעוטות בני שנה עד שנתיים וחצי.

בין ההצגות הוותיקות יותר שיועלו בפסטיבל ירון השנה "פצפונת ואנטון", "מוזיקה של אגדה", "ליצן החצר", "מחסן השטוזים של דתיה", "פטר והזאב", "בגדי המלך החדשים", "דוד וגוליית" ו"מוצרט הקטן".

למה ללכת? מקבץ מפואר של איכות מרוכזת.

מתי, איפה וכמה? חמישי עד מוצ"ש (ה-8 עד ה-10 בחודש), מרכז סוזן דלל בשכונת נווה צדק בתל-אביב. מחיר: 40-90 שקל. פירוט מלא של לוח המופעים באתר:

www.suzannedellal.org.il

עוץ לי גוץ לי

מה: השנים חולפות, דורות חדשים של ילדים קמים ומתבגרים, ורק המחזמר האלמותי שכתב אברהם שלונסקי (על-פי אגדת העם "רמפלסטילסקין"), עם המוזיקה הנצחית של דובי זלצר, מסרב לגווע. להיפך, נדמה שמדי העלאה הוא רק משתבח כיין טוב, וגם השפה המליצית לא מפריעה לקהל הצעיר ללכת קסם בעקבות סיפורה של בת הטוחן, שהצטוותה לטוות עבור המלך קש לזהב ועמדה במשימה, בעזרת אישון מסתורי שהסכים לסייע לה רק אם תתחייב למסור לידיו את תינוקה ביום שבו תמלא לו שנה. ואין לשכוח את המשרת-מספר, החצרונית והחדרנית, שר האוצר ושר הארמון ושאר הדמויות שלכולן אומרים "בוקר טוב" בתחילת כל הצגה. למה ללכת: קאלט אמיתי, והוא בכלל לא ידע שהוא כזה. מתי, איפה וכמה: חמישי, 10:00, 12:30, 15:00 ו-17:30, אולם 1 של תיאטרון הקאמרי בתל-אביב. מחיר: 100 שקל.

הפנינג פורים לילדים בבית לסין

מה: קבוצת הצעירים של תיאטרון בית לסין העמידה בשנים האחרונות ארסנל מפואר של הצגות ילדים משובחות, ואין מתאים מחג הפורים לשגר את כל הטוב הזה בצרור מרוכז. המרתון ייפתח בבכורה למחזה החדש "משחק ילדים" מאת אפרים סידון (יום רביעי, 12:30), יימשך בעיבוד החדש לקלאסיקה "זרעים של מסטיק" מאת לאה נאור עם הלחנים של נחום היימן (יום חמישי 10:30, 12:30 ו-16:00), המחזה "המלאך" מאת אפרים סידון (יום שישי ב-11:00) ויסתיים בעיבוד החדש ל"הקוסם מארץ עוץ" (שבת ב-10:30 ו-12:30). בנוסף להצגות יתקיימו במתחם תחרויות תחפושות. למה ללכת: אם נדמה שבחנוכה רמת הצגות הילדים רק צונחת, בפורים מגיעה החוויה המתקנת. מתי, איפה וכמה: בין ה-7 ל-10 בחודש, תיאטרון בית לסין (פינת הרחובות דיזנגוף ופרישמן) בתל-אביב. מחיר: 110 שקל.

הלפת הענקית במוזיאון ת"א

מה: האגף החדש של מוזיאון תל-אביב מעוניין להפוך גם חממה למגוון מופעי תרבות, בהם תיאטרון ומוזיקה, ואין מתאים מלהציג את המתחם לקהל הצעיר מאשר בחג הפורים. הלפת הענקית היא אגדת עם רוסית, שהפכה בסיס לסיפור הילדים המקומי האהוב "סבא אליעזר והגזר" מאת לוין קיפניס. עכשיו החליטו דקלה כץ ועמי זליכה - מייסדי תיאטרון המפתח, לעשות כבוד למקור, ולהעלות אותו לבמה תוך שימוש במיניאטורות עשויות עץ, בד ונייר. ההפקה מועלית באולם המיניאטורות של המוזיאון, מה שמעניק לחוויה כולה תחושה של משחק אינטימי בחדר בובות ענקי. והסיפור? הכי פשוט והכי קולע. איכר מגלה שבגינתו צמחה לפת ענקית, וכל הניסיונות לעקור אותה מהאדמה עולים בתוהו. למה ללכת: אחרי ההצגה אפשר להסתובב במוזיאון. מתי, איפה וכמה: שישי, 11:00 ו-12:15, אולם המיניאטורות במוזיאון תל-אביב. מחיר: 55 שקל.

שב"ק ס' בהופעה

מה: בשנים האחרונות נדמה שתופעת ההיפ-הופ הישראלי גוועה באותה מהירות בה השתלטה על כל חלקה טובה, ואין ראויים מחברי שב"ק ס' להוכיח שמדובר בטעות אנוש. אחרי שאיחדו שוב כוחות על הבמה, משלימים חברי ההרכב בימים אלה הקלטות אלבום חדש, שממנו כבר מתנגן הסינגל החדש "חמרמורת" (למי שלא מעודכן מדובר במילה העברית התקנית להנג אובר). מאחר שעסקינן בחבורה המעוניינת לשמח לבב אנוש, אין הולם מחג הפורים להופעת השקה חגיגית, שבה יחשפו לראשונה שירים חדשים. הנה אני בא לעשות פה מסיבה? לא נכחיש זאת. למה ללכת: להוקיר את סיומו הרשמי של הסכסוך רב השנים בין הסולנים מוקי ונימי נים. עכשיו צריך רק לפתור את סוגיית האיום האיראני. מתי, איפה וכמה: שישי, 15:30, מועדון זאפה ברמת החייל. פתיחת דלתות לקהל החל מ-14:30. מחיר: 100 שקל.

עדלאידע בנתניה

מה: בין שלל תהלוכות הרחוב הפורימיות המיועדות להתקיים ברחבי הארץ (ויש רק לקוות שמזג האוויר אכן יהיה נעים ויבש כפי שמבטיחים החזאים), מיועדת נציגת נתניה להיות מושקעת במיוחד השנה. בארסנל המארגנים: מריונטה ענקית שתיובא במיוחד מהולנד, מיצג מרהיב של להטוטנים, קוסמים, הולכים על קביים, ליצנים, רקדנים, תזמורות נוער מקומיות ועוד. כל המסה הקריטית הזו תצעד להנאת העוברים ושבים לאורכו של רחוב הרצל במרכז העיר, ותסתיים במסיבת רחוב המונית במתחם מדרחוב קראוזה המחודש, שעליה ינצחו מיטב התקליטנים. למה ללכת: אם כבר אתם בנתניה, לפחות תרקדו. מתי, איפה וכמה: חמישי, החל מ-10:30, מדרחוב הרצל בנתניה. מסיבת הריקודים במדרחוב קראוזה תתחיל ב-12:30. הכניסה חינם.

פורים בגן המדע במכון ויצמן

מה: 500 שנים לאחר מותו של איש האשכולות, הממציא והאמן הדגול ליאונרדו דה וינצ'י, תתקיים במתחם מכון דוידסון לחינוך מדעי תערוכה חדשה שתוקדש להמצאותיו ויצירותיו. מדריכים מחופשים לדה וינצ'י ינווטו את המבקרים ברזי יצירתו, ויחלקו סיפורים מאחורי ההמצאות והציורים ששינו את ההיסטוריה כולל, כמובן, סיפורה של המונה ליזה. בנוסף יתקיימו במתחם מכון ויצמן שלל פעילויות נוספות לחג הפורים, בהן מיצג המצאות וגילויים של מדעני עבר מפורסמים באודיטוריום, סיור מלווה בהרצאה על סוגיות אקולוגיה במתחם האקו-ספירה וסיורים מודרכים בגן המדע. למה ללכת: גם בילוי לחג, גם חינוכי ברמת סוגה עילית. מתי, איפה וכמה: רביעי וחמישי, 09:00-17:00 ובשישי, 09:00-14:00, מתחם מכון ויצמן למדע ברחובות. מחיר: 30 שקל לילד, 35 שקל למבוגר.

פורים 2012 בנגב

מה: מגוון פעילויות רחוב ומופעים לחג, בבירת הנגב באר-שבע ובערים הסמוכות, תתקיים במהלך כל סוף השבוע. בחמישי, מ-16:00 עד 18:00, יופעל יריד אוכל ביתי ודוכני הפעלה לילדים בישוב עזוז. באותו יום, מ-11:00 עד 15:00, יתקיים הפנינג פורימי באופקים שיכלול משחקי הפעלה לילדים, תחרויות תחפושות והופעה של רוני דואני. בין 10:00 ל-15:00, יתקיים קרנבל פורים ענק במתחם ביג בבאר-שבע, שבו יפעלו ארבע במות בידור מרכזיות ויוצגו מופעי קרקס, לוליינות ומיני לונה פארק, לצד הופעות חיות של אלון דה לוקו ואליל הנערות עומר אדם. בשישי, מ-09:00 עד 13:00, יתקיים בעיר העתיקה בבאר-שבע האירוע "ברצלונה זה כאן", שבמסגרתו יהפוך המדרחוב לאתר מופעי רחוב, סדנאות תיפוף ומגוון תערוכות בהשראת העיר הספרדית. בשבת, החל מ-10:00, תתקיים בשדה בוקר עדלאידע סביבתית, שבה יוצגו לראשונה 20 בובות ענק שנבנו מחומרי פסולת שאספו תלמידים. בחי בר ביוטבתה יתקיימו החל מ-10:00 משחקי הפעלה לילדים וסיורים מודרכים במתחם. למה ללכת: אם כבר בילוי תחת כיפת השמיים, בנגב הכי חם. מתי, איפה וכמה: חמישי עד שבת, בבאר-שבע וביישובי הנגב. הכניסה חופשית.

צרו איתנו קשר *5988