עובד לשעבר במגדל חשוד בתרמית בהיקף 5.5 מיליון שקל

עפ"י החשד, גיא ממן, סוחר בדסק המניות של מגדל, ניצל את מעמדו והפיק, יחד עם חברו יובל פלג, רווחים אישיים תוך עשיית שימוש בחשבונות עמיתים וניצול מידע פנים

גיא ממן, עובד לשעבר בחברת מגדל, החשוד בביצוע תרמית בהיקף 5.5 מיליון שקל בחשבונות של עמיתים בחברה יחד עם חברו, שוחרר אתמול (ג') ממעצר בתנאים מגבילים. גם שותפו של ממן, יובל פלג, שוחרר אתמול ממעצרו בתנאים מגבילים.

הפרשה נחשפה על-ידי מחלקת החקירות ומודיעין ברשות ניירות ערך. על-פי החשד, ממן, ששימש כסוחר בדסק המניות של חברת הביטוח מגדל, ביצע עבירות של תרמית בניירות ערך, באמצעות חברו יובל פלג.

מהחקירה עלה כי השניים הפיקו רווחים באמצעות מסחר בחשבונו האישי של פלג ושל בני משפחתו של ממן, ותוך כך גרמו להפסדים לעמיתים בחברה.

מהחקירה עלה כי במסגרת תפקידו כסוחר במגדל, פעל ממן בדרכי מירמה על מנת להשיא לעצמו ולשותפו פלג רווחים אסורים על חשבון עמיתים במגדל, וזאת באמצעות ביצוע עסקאות מתואמות ופעולות מסחר מוכוונות שער, במישרין ובעקיפין, מול חשבונות מגדל שבשליטתו בהיקפים משמעותיים.

השניים חשודים בביצוע עבירות של תרמית בניירות ערך, שוחד, קבלת דבר במירמה, מירמה והפרת אמונים בתאגיד ועבירות הלבנת הון.

על-פי ממצאי החקירה, במהלך השנים 2006-2011 ביצע ממן עסקאות תרמיתיות בהיקפי מסחר משמעותיים של מאות מיליוני שקלים בחשבונות עמיתים במגדל, תוך השפעה מכוונת על שער המסחר, ותוך ביצוע עסקאות מתואמות בין חשבונות העמיתים במגדל שבשליטתו לחשבונות של פלג ומשפחתו אשר בשליטתו. זאת, באופן שיביא ליצירת רווחים מובטחים בחשבונותיהם של בני המשפחה ושלו על חשבון חשבונות העמיתים במגדל.

על-פי החשד, פעולות התרמית הניבה לממן רווחים שהסתכמו בלמעלה מ-5.5 מיליון שקל.

ברשות ניירות ערך טוענים כי דפוס הפעילות התרמיתי התאפיין, בין היתר, ברכישת מניות לחשבונות פלג ומשפחתו על-ידי ממן מגורמים אנונימיים בשוק, ולאחר זמן קצר מכירת המניות שרכש ממן בשער גבוה יותר בעסקאות מתואמות מול חשבונות מגדל או להיפך - רכישת המניות לחשבונות של פלג ומשפחתו ממגדל בשער נמוך ומכירתן לגורמים אחרים בשוק בשער גבוה.

בפעילות זו, טוענים חוקרי רשות ניירות ערך, ניצל ממן את הידע המוקדם אודות מדיניות המסחר של מגדל והן את תפקידו ומעמדו בחברה, שהקנה לו חופש פעולה ושיקול-דעת ליצירת רווח מובטל לעצמו ולמקורביו.

עוד עולה החשד כי השותפים אף טשטשו את מעשיהם והסתירו את הפעולות שביצעו על-ידי שימוש בחשבונות של מקורבים לממן וחלוקת הרווחים עמם. הסתרת חלוקת הרווחים התבצעה תוך הסוואתם על-ידי העברת הכספים ל"חשבונות-קש", וכן באמצעות שימוש קבוע של ממן בכרטיסי אשראי שהוענק לו על-ידי פלג לצורך ביצוע הרכישות התרמיתיות.

רשות ניירות ערך יוצגה בדיון המעצר בידי עו"ד ערן שחם שביט; ממן יוצג בידי עו"ד רותי ליטבק ועו"ד רמי קורן. פלג יוצג בידי עו"ד שי דרוקמן.

בסביבת האוצר מציינים היום כי פרטי המקרה נמצאים בבדיקה, ואולם בכל מקרה כספי המבוטחים מוגנים, ואם יידרש - יהיה שיפוי לכספים הרלבנטיים. בכל מקרה, באוצר מפקחים על ההשקעות המוסדיות של חברות הביטוח, ולאורך השנים הוציאו שורה של הוראות שנועדו למנוע מצבים מעין אלה.

מחברת מגדל נמסר בתגובה: "בהמשך לפרסומים בעיתונים מאשרת החברה כי אתמול נודע לה כי עובד לשעבר בחדר מסחר של החברה נחקר על-ידי רשות ניירות ערך. בשלב זה אין לחברה מידע אודות החקירה או אודות ההשלכות האפשריות שלה. החברה מסייעת ונכונה לסייע לרשות בחקירה, ככל שנדרש. כאשר יהיו ממצאים, החברה תפעל, אם וככל שתידרש, תוך שקילת טובת לקוחותיה".

צרו איתנו קשר *5988